J. Międlar: Polityczny taniec na zwłokach ofiar ludobójstwa, czyli Morawiecki zapewnia, że Ukraina obiecuje…

Andrzej Duda na Wołyniu / Fot. PAP
20

Prawda o Rzezi Wołyńskiej musi być wyjaśniona do końca. Mam obietnicę ze strony prezydenta i rządu ukraińskiego, że ekshumacje wreszcie będą mogły się z powrotem zacząć – podkreślił w sobotę (11.03.2023 r.) w Jaśle na Podkarpaciu Mateusz Morawiecki. Temat ukraińskiego ludobójstwa na Polakach został poruszony w panelu, w trakcie którego premier odpowiadał na pytania uczestników spotkania. Czy można wierzyć Morawieckiemu i władzom Ukrainy?

Jak byłem w Kijowie, dwie moje ostatnie wizyty, to rozmawiałem z prezydentem Zełenskim również o tym – i mam obietnicę z tamtej strony – że ekshumacje wreszcie będą mogły się z powrotem zacząć. Taką obietnicę złożył prezydent, rząd ukraiński – mówił Morawiecki odpowiadając na pytania mieszkańców Jasła. – My tego na pewno nie odpuścimy, niezależnie od tego co się dzieje na Ukrainie (…) nie mamy prawa tego odpuścić i nie odpuścimy. Prawda o Rzezi Wołyńskiej musi być wyjaśniona do końca – dodał premier. Dodał, że zbrodnia wołyńska jest czymś niewyobrażalnym i nigdy nie wolno o niej zapomnieć. – Prawda zawsze musi być podkreślana przez nas. To jest mój absolutny warunek sine qua non, warunek bezwzględny polityki wobec Ukrainy – oświadczył.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Nasz święty obowiązek

Od kilku lat zajmuję się sprawą ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, m.in. dokumentując wspomnienia Świadków tej zbrodni. W oparciu o zebrane materiały napisałem dwa tomy książki, która już są na etapie finalnych prac drukarskich. W 2019 roku na temat ekshumacji pomordowanych Polaków rozmawiałem z wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztofem Szwagrzykiem. Jeśli zestawimy ją z najświeższymi obietnicami na linii Warszawa-Kijów, wynika z niej, że od lat, nad gnijącymi w studniach i dołach śmierci zwłokami Polaków pomordowanych przez ukraińskich ludobójców w latach 1939-1947 na Wołyniu, Zamojszczyźnie, Podolu, w Małopolsce Wschodniej (w tym na Podkarpaciu), prowadzone są jakieś rozmowy, pertraktacje, z których poza pustosłowiem w zasadzie nic nie wynika.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk i Jacek Międlar
Prof. Krzysztof Szwagrzyk i Jacek Międlar

Ekshumacja to szukanie prawdy. Ekshumacja to przywracanie pamięci o polskich bohaterach i w zakresie żołnierzy podziemia niepodległościowego, i w zakresie ofiar KL Warschau, i w zakresie pogromu w Jedwabnem, ale także ofiar Rzezi Wołyńskiej. Wspomniał Pan podczas konferencji, że Polska musi spełnić pewnego rodzaju procedury w sposób bardzo skrupulatny, żeby do tej ekshumacji doszło. Żebyśmy mogli godnie pochować te 95% ofiar, które nie wiemy do końca gdzie leżą. Jakie procedury trzeba spełnić, żeby do tego doszło? – w 2019 roku zapytałem wiceprezesa IPN-u.
Myślę, że nie powinniśmy demonizować specjalnie tej sprawy odpowiedział mi Krzysztof Szwagrzyk. Każde państwo posiada określone przepisy, które regulują kwestie poszukiwań i ekshumacji. Ukraina nie jest pod tym względem wyjątkiem. Oni także posiadają swoje procedury w zależności od tego czy mówimy o poszukiwaniach czy o ekshumacjach, one są określone. Różne urzędy wydają zgody, różne wydają zezwolenia. A ja mówiłem o tych trudnościach, które są związane z wypełnieniem tych wszystkich formalności, żeby pokazać, że my musimy najpierw wszystkie te działania wypełnić po to, żeby nikt nie mógł na zarzucić, że jakakolwiek formalność nie została dopełniona. „Dlatego nie ma ekshumacji, bo wina jest po polskiej stronie”, żeby nigdy taki zarzut nie padł. Wszystkie te formalności będą wypełnione, mogę zapewnić i wierzę w to, że będziemy mogli te działania rozpocząć. To jest nasz święty obowiązek. Obowiązek, który trzeba wypełnić do końca. (…) W tych sprawach nie powinniśmy mieć żadnych przekonań politycznych odpowiedział.

Minęło 3,5 roku i jak nie było ekshumacji, tak jej nie ma. Kto nie dopełnił formalności: IPN czy kijowska władza? A może po prostu w ramach politycznej gierki robieni jesteśmy w bambuko? Przecież, gdyby obie strony wyrażały dobrą wolę w kwestii ekshumacji, nie po 3 latach, a po 3 miesiącach rozpoczęłyby się realne prace archeologiczne. Rząd „Dobrej Zmiany” udowodnił w jak ekspresowym tempie potrafi dobijać targu z Ukraińcami: darując czołgi, broń, amunicję, PESELe czy „karty Polaka”. Tymczasem tutaj…

W styczniu 2023 r. Ołeksij Arestowicz zrezygnował z funkcji doradcy prezydenta Ukrainy /president.gov.ua /materiały prasowe
W styczniu 2023 r. Ołeksij Arestowicz zrezygnował z funkcji doradcy prezydenta Ukrainy /president.gov.ua /materiały prasowe

Cytowane zapewnienia prof. Szwagrzyka dotyczące ekshumacji padły dosłownie kilka dni przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku, a zarazem kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi. Padły nie tylko dla wPrawo.pl, ale także dla innych mediów, np. dla Radia Maryja. Polacy usłyszeli to na co długo czekali. Dziwnym przypadkiem teraz również wystartowała kampania wyborcza i nagle teraz Morawiecki wyskoczył z obietnicą ekshumacji pomordowanych Polaków. Ba, obiecał już nie tylko sam premier, ale „nasi bracia”, którzy mają świadomość, że dla lwiej części Polaków oczywistym jest, że warunkiem dobrosąsiedzkich stosunków jest ekspiacja za zbrodnie i ekshumacje polskich ofiar.

Na dwa fronty

Co interesujące, ukraińska obietnica nie padła bezpośrednio z ust włodarzy z Kijowa. Nie podano także żadnych szczegółów. Mediatorem jest premier Mateusz Morawiecki, którego komentarz, w przeciwieństwie do słów ukraińskiego przywódcy, nie dotrze do ukraińskiego ludu, któremu obietnica ekshumacji – delikatnie rzecz ujmując – mogłaby się nie spodobać. Krótko mówiąc niejako odbywa się gra na dwa fronty: Ukraińcom wmówić, że temat ludobójstwa to już przeszłość, Polaków przekonać, że Ukraińcy przepraszają, a ekshumacje są na wyciągnięcie ręki. Wynika to m.in. z wypowiedzi wiceministra MKiDN Jarosława Sellina (PiS) i z rozmowy Macieja Pieczyńskiego z byłym doradcą szefa biura prezydenta Ołeksijem Arestowyczem.

Jakiś czas temu publicznie powiedział pan: „Polacy zgodzili się zapomnieć o tzw. rzezi wołyńskiej w imię dobrych relacji z Ukrainą”. Skąd pan to wie? Kto konkretnie i w jakiej formie się zgodził? pyta Pieczyński.
Usłyszałem nieoficjalne zapewnienie, że Polska zapomni albo przynajmniej przez jakiś czas przestanie przypominać o Rzezi Wołyńskiej. Brzmiało to mniej więcej tak: „Mamy teraz idealną szansę, aby przestać żyć przeszłością i zacząć myśleć o przyszłości. Przyszłe korzyści z sojuszu są ważniejsze od dawnych krzywd”. To była prywatna rozmowa z przedstawicielami polskich władz, dlatego nie mogę zdradzić szczegółów – odpowiedział Arestowycz.

Tymczasem zaledwie 3 dni temu Sellin wyznał: Ukraina zaczyna przepraszać (…). Musimy w sprawie (ludobójstwa wołyńskiego) bić się o prawdę. Prawda jest taka, że to było ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich, czym potwierdził tezę o grze na dwa fronty.

Taniec

Nie, nie jestem pieniaczem! Jestem realistą. Bardzo bym chciał, by obietnice dotyczące ekshumacji nie okazały się pustosłowiem. Jednak nauczony przeszłością wiem, że do tego typu obietnic należy podchodzić z dużym dystansem, zwłaszcza gdy za pasem wybory, wigilia 80. rocznicy Krwawej Niedzieli, a Ukraina potrzebuje szczególnego poparcia sąsiadów.

Osobiście nie mam wątpliwości, że na naszych oczach, w rytm „Czerwonej Kaliny”, odbywa się polityczny taniec na zwłokach ofiar ludobójstwa. Spróbujcie przekonać mnie, że się mylę.

Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.

PS. Gdyby już wyrażono zgodę na ekshumacje, to na jakim terenie miałaby się ona odbyć? Ukraińcy pozwolą przekopać „pół” Wołynia, czy jedynie wbić szpadle w kilku, kilkunastu spalonych wioskach? I jeszcze jedna sprawa: dlaczego nie są prowadzone prace ekshumacyjne na Podkarpaciu, w powiecie przemyskim, leskim, tomaszowskim? Tam również Polacy byli mordowani razami siekier, toporów i wideł. A przecież to jest nasz święty obowiązek. Obowiązek, który trzeba wypełnić do końca. (…) W tych sprawach nie powinniśmy mieć żadnych przekonań politycznych.

Źródło cytatów: TVP Info, PAP

Nie zarabiamy z reklam. Wspieraj naszą publicystkę dokonując zakupu w SKLEPIE lub dokonując donacji. Dziękuję.

TYLKO U NAS wywiady ze Świadkami ukraińskiego ludobójstwa na Polakach:

Zbrodnia dokonana w lipcu 1946 roku w Jaworniku Ruskim przez zbrodniarzy z UPA na Żołnierzach Wojska Polskiego [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Быдлошевский Л.З. mówi

  Pierwszego napadu na Birczę UPA dokonała z rozkazu dowódcy płk Myrosława Onyszkewycza „Oresta”. Zapoczątkował go 30-sto osobowy oddział przebrany w polskie mundury. Wezwany przez straże do podania hasła otworzył ogień. Jednocześnie ze wszystkich stron uderzyło 600-700 uzbrojonych ludzi. Trzon sił stanowiły sotnie „Rena”, „Jara”, i „Suchego” przynależne organizacyjnie do kurenia „Podkarpacie” pod dowództwem „Pruta” oraz kilka okolicznych SKW. Jednej z grup udało się wedrzeć do miasteczka podpalając kilka zabudowań oraz zabijając cywili. Walki wewnątrz miasteczka trwały 4 godziny. Ostatecznie banderowcy zostali wyparci pozostawiając 5 zabitych i 16 rannych.

  Straty Wojska Polskiego to 9 poległych,w tym jeden oficer, kpt. Witold Hryniewicz — pomocnik szefa sztabu 28. pp z 9. DP, 5 rannych, ponadto 11 osób cywilnych mieszkańców zostało zabitych. Spaliło się 10 budynków mieszkalnych, dom ludowy, koszary wojskowe i tartak.
  .

  Jednocześnie z zaatakowaniem Birczy inny duży oddział UPA, w którym rozpoznano sotnie „Hromenki”, bojówkę SKW „Barona” oraz bojówkę SB „Pieti”, w sile około 300—400 ludzi pod dowództwem „Hromenki”, dokonał ataku na Kuźminę, oddaloną o 10 km na południowy zachód od Birczy, aby powstrzymać ewentualną odsiecz dla Birczy. W Kuźminie stacjonował w niej wówczas 30 pułku piechoty (LWP), a na skraju tej miejscowości w rejonie poczty rozlokował się jeden pluton 28. pp z 9. Dywizji Piechoty, dowodzony przez ppor. Karola Romanowskiego, wysłany wcześniej do tej miejscowości po odbiór kontyngentu. Większość upowców dla zmylenia na lewym rękawie miała opaski MO.

  Główny atak skierowany był w rejon rozmieszczenia sztabu pułku i na tym kierunku udało się sporej grupie wedrzeć do środka wioski. Doszło do walki wręcz. Po dwu i półgodzinnej walce upowcy wycofali się. Polskie straty w Kuźminie były dotkliwsze. Spalono większą część wsi, ocalały zabudowania w rejonie poczty.

  Zginęło 10 żołnierzy: 1 oficer – dowódca 3 kompanii moździerzy, ppor. Jan Pietroś, 4 podoficerów i 5 szeregowców. 23 żołnierzy zostało rannych: 3 oficerów — dowódca batalionu kpt. Piotr Skakun, dowódca kompanii ppor. Jan Wróblewski i adiutant dowódcy pułku por. Michał Jaskulski oraz 9 podoficerów. Stracono: 14 koni, 3 wozy, radiostację i 10 km kabla telefonicznego. Straty UPA wyniosły 4 zabitych w tym „Baron” oraz 9 rannych w tym „Hromenko”.

  W latach 1945-1946 ogółem miały miejsce 3 ataki UPA na Birczę, w których zginęło kilkudziesięciu mieszkańców Birczy, żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy MO, ORMO i UB.

  O tych tragicznych wydarzeniach przypomina pomnik wzniesiony dla upamiętnienia żołnierzy Wojska Polskiego, Wojska Ochrony Pogranicza, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa, Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej:

  „Żywi to pamiętają. Żywi dziś czuwają. Poległym w walkach z faszystowskimi bandami U.P.A w latach 1944-1947 żołnierzom W.P.- W.O.P.-K.B.W. Funkcjonariuszom M.O.-ORMO w XV rocznicę powstania Milicji Obywatelskiej Społeczeństwo.”.

  W 2019 roku w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej próbowano usunąć pomnik obrońcy Birczy. Przeciwni byli mieszkańcy i radni miasta. [1], [2], [3].

  Autor: Jacek Czubacki

  Bircza miasto w województwie rzeszowskim. Kilka lat temu usunął Patron Ludzi Obłąkanych po 20 dniach w nocy cichaczem ten napis BIRCZA bo mu bardzo widać przeszkadzal…..

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗💓💓💓

  1. Jacek Międlar mówi

   W województwie podkarpackim. Nie ma województw rzeszowskiego.

 2. Hammurabi mówi

  W tym artykule padła odpowiedź: „Oni także posiadają swoje procedury w zależności od tego czy mówimy o poszukiwaniach czy o ekshumacjach, one są określone”…
  Choć po przetłumaczeniu brzmi ona tak: Oni także posiadają swoje procedury w zależności od tego czy mówimy o poszukiwaniach i ekshumacjach ofiar ukraińskich czy ich bandyckiego ludobójstwa. Są nieokreślone z uwagi na obawy przed skalą zbrodni, która może trwale zniszczyć wizerunek Ukrainy w świecie od którego przyzwyczaiła się brać…
  Przecież kiedy jeszcze nie było wojny na wschodzie Ukrainy, miejscowe władze uniemożliwiały badania, ekshumacje, odnawianie cmentarzy czy godne urządzania miejsc kaźni.
  Nie tylko w tych sprawach Ukraińcy udowodnili swoją zwierzęcą wręcz wrogość. Mam przypomnieć?
  Proszę:
  „Międzynarodowe łańcuchy dostaw prowadzące przez Ukrainę do Polski zostały przerwane. Zatrzymanie tranzytu, w tym przewozów na Nowym Jedwabnym Szlaku, to bezprecedensowa decyzja – mówił w Zamościu członek zarządu Polskich Kolei Państwowych Andrzej Olszewski”…
  „Jesteśmy jedynym krajem europejskim dotkniętym takim bezterminowym zakazem – przekonują władze PKP”…
  „Polskie Koleje przekonują, że wprowadzona blokada jest sprzeczna z międzynarodową konwencją SMGS i dwustronnymi porozumieniami w zakresie transportu kolejowego”…
  „20 stycznia br. w życie wchodzi kolejne ograniczenie, polegające na zakazie wwozu ładunków w wagonach handlowych KU na teren Polski”…
  „PKP S.A. podkreśla, że początkowo, obok ww. ograniczenia „tranzytowego”, Koleje Ukraińskie wprowadziły również ograniczenie tranzytu do Słowacji, Czech i Austrii, jednak po kilku dniach ograniczenia te zostały zniesione. Oznacza to, że ograniczenia dotyczą wyłącznie Polski – największego europejskiego partnera handlowego Ukrainy”…
  No i jak tam z tym „braterstwem”?
  Przecież gdyby nie konflikt z Rosją, Ukraińcy bez reakcji polskiego rządu dalej by blokowali nasze towary.
  Ciekaw jestem odpowiedzi na takie przypomnienia udzielanych przez premiera, prezydenta i całej tej bandy kretynów głoszących miłość do Ukrainy.

 3. Быдлошевский Л.З. mówi

  W województwie rzeszowskim. Do 1995 było rzeszowskie….Miałem 36 lat i było rzeszowskie….I kieleckie i krakowskie….I tak już umrę…

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗💓💓💓

 4. Maksio mówi

  Te i inne kontrowersje w sprawie mordu, ludobójstwa, rzezi wołyńskiej dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich, świadczą tylko o nieudolnosci polskiego i ukraińskiego IPN. Szkoda, ze szef pionu śledczego IPN prokurator Andrzej Pozorski razem ze swoim psem Sławomirem Cenckiewiczem, zajęli się zdrajcą Wałęsą zamiast mordem wołyńskim. Za trudne zadanie dla miernot z IPN. Może już czas ograniczyć trochę tym chujkom budżet?

 5. Hubert mówi

  Wychodzą 2 tasiemce z odbytu. Ojciec i syn. I ten synek tak patrzy i mówi: – Tato! Boże! Jak tu pięknie! Zielona trawa, słońce, tyle świeżego powietrza! A u nas w dupie ciemno, śmierdzi, tyle gówna dookoła. Zostańmy tutaj! A ojciec mówi: – Nie, synku! Tam jest nasza Ojczyzna!

 6. Maksio mówi

  Mówiac wprost, wolałbym, żeby Morawiecki zadeklarował chęć odbudowy gotyckiego zamku w Odrzykoniu k/Jasła (Fredro, „Zemsta”) niż pierdolił farmazony o Wołyniu. Co ten kutas sobie myśli, że w Jaśle mieszkają wieśniaki z podkarpacia co zawsze głosują na PiS? Pierdolony Pinokio z Warszawy, chuj mu w dupe. Ktoś inny odbuduje Zamek Kamieniec, kiedyś…

 7. Быдлошевский Л.З. mówi

  A „maksiowy” język fekaliowy typu „chuj w dupę”, „pierdolił” , „chujki” to was nakręca, prawda ? Rozumiem. Tolerancja.

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗💓💓💓

 8. Negro mówi

  Jak można wierzyć tej pejsatej świni Morawieckiemu, który jeszcze niedawno twierdził że za Wołyń odpowiadają Niemcy?

 9. Ewa-Maria mówi

  Polski rząd na czele z Morawieckim to kłamcy i sprzedajne gnidy, Przestałam im ufać. Teraz gdy potrzebują głosów Polaków , aby wygrać wybory na tapetę powrócił Wołyń. Hipokryzja ich sięga zenitu. Kłamcom nie należy ufać. Na Polakach im nie zależy a tylko na Ukraińcach.

 10. Buran mówi

  Kto wierzy w to co mówi Pinokio sam sobie szkodzi.

 11. Wojciech mówi

  Ale co Morawiecki chce „wyjaśniać”? Ekshumacje są po to by dać godny pochówek ofiarom ukraińskiego ludobójstwa, nie po to by cos wyjaśniać.

 12. Dumny Polak mówi

  Mozliwa exhumacja jest wylacznie jedna z form odkupienia winy barbarzynstwa tamtych czasow, ktorej to winy swiadomosc, z drugiej strony, komplenie nie istnieje!
  Przeciwnie, ten od dziecka faszystowsko wychowany, wciaz jeszcze, przynajmniej tak samo barbarzynski, haniebny narod, stal sie ogolnym problemem, o ktorym, w miedzyczasie, dowiedzial sie caly swiat!

  Szkoda tylko, ze inni bandyci z deep state, uzyli to barbarzynstwo, kolejny raz, jak kiedys, na sile stwarzajac wolna republike Kosovo i doprowadzajac do wojny w Jugoslawii, ktorej to rany wciaz jeszcze krwawia, nastepnie, Irak, Libie , Afganistan i wiele, wiele innych krwawych konfliktow, wszedzie na swiecie!

  Nie chciejmy tego konfliktu o ukraine traktowac inaczej!
  Jest to ten sam prosty schemat!

  Bandyci z zaoceanu uzyli ukrowskie resentymenty do Rosjan, Polakow do swoich wlasnych celow, kompletnie sie o przyszlosc tego upadlego/upadlinskiego kraju, nie zajmujac, oprocz pustych slow, podobnie jak tej podlej hieny na powyzszym zdjeciu!

  Bracia, nie badzmy i my zaslepieni, ze jakobysmy walczyli ” w slusznej sprawie”!

  Ta sprawa smierdzi na caly swiat i nie przykladajmy naiwnie naszej reki do tego procesu realizowanego aktualnie przez najpodlejszych tego Swiata, rekami rowniez najpodlejszych, niszczac stabilizacje calego swiata, dobrosasiedztwo i podstawy samego zycia na Ziemi, tak samo, jak we wszystkich tych, wyzej wyliczonych, haniebnych wojnach ZLA przeciwko, pokojowym krajom i kulturom.

  Nie dajmy sie wykorzystac jak dojne krowy, pomagajac mordercom, a nastepnie, po skonczonym dziele, za ktory musielibysmy sie wstydzic, zostac znowu, wrzuconym do wielkiego dolu z gownem, jak to juz wielokrotnie z nami zrobiono, zdradzajac nas !

 13. KRESOWIANIN mówi

  Nie wierzyć szubrawcom, to kłamcy jakich mało, przypominam , jak Ks. I.Zalewski pytał dudę o Rzeż Wołyńską, to ten kłamca się wywinął. Krew pomordowanych Polaków woła, krzyczy z ziemi, teraz czerwona linia została przekroczona, czas minął, dlatego sprawiedliwość wypełnia się na naszych oczach, będzie się wypełniać dalej, aż pomordowana krew dostąpi spokoju. Już zaczyna tego spokoju dostępować, mendy z rządu, już nic nie mogą, bo sprawę załatwiła Opatrzność, poprzez tą wojnę, zbierają co posiali, tak się wypełnia plan.

 14. Boł mówi

  Tu nie ma się co więcej nad tym zastanawiać – jak by chcieli, to tak jak piszesz, zrobiliby to w 3 miesiące a nie lata. Z resztą, jak mają to zrobić jak nawet uczniów polskich w podstawówkach już bezczelnie okłamują nasze władze o ludobójstwie na Wołyniu itd. W podręczniku 8 klasie podstawówki, dzieci mają zapisane, że nie zginęło 200tyś. Polaków ale 40tyś. i 60 tyś. (nie dość, że podali pomniejszone 100tyś. to jeszcze rozbili to na dwie sumy aby każdy małolat zapamiętał jedną z nich). Poza tym nie mówią tam o ludobójstwie! A na domiar złego, to bezczelnie i oszczerczo oskarżają AK o „terroryzowanie ukraińców”!!! I, że niby AK zamordowała 12 tyś. ukrów w odwecie. Takie brednie uczą teraz aktualnie nasze dzieci w podstawówkach z podręczników pis!

 15. Misiek13 mówi

  Ten czlowiek nie jest prezydentem Polski,to zdrajca ktory powinnien stanac przed sadem

 16. Reakcjonista mówi

  Zbrodniarz Morawiecki zajmie się sprawą ekshumacji. A to dobre:). Gdybyśmy mieli polskie władze sprawa byłaby załatwiona w 11.2021 roku. W razie W żadnej pomocy. Niestety mamy przy korycie wasali jankeskich.

 17. Janek mówi

  Tak naprawdę to bardziej wierzę ukraińcowi Arestowiczowi że polski nierząd obiecał zapomnieć o rzezi niż PINOKIOWI . Bolesna prawda i hańba

 18. Meg mówi

  Jak ktoś jest patologicznym kłamcą, który „gojom” prawdę powie tylko przez przypadek to nie ma sensu analizować jego słów i starać się usilnie uwierzyć w jego dobrą wolę. To obcy i wrogi nam człowiek, po co sobie oczy mydlić. Tu nawet nie ma nic do gadania… o czym my gadamy? Polska jest okupowana, od dawna. A to są nasi obcy „zarządcy”…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.