Ukraińcy mordowali za pomoc Żydom! Wspomnienia Bronisławy Lach z Huty Brzuskiej, świadka ukraińskiego ludobójstwa na Polakach [WIDEO]

Bronisława Lach / Fot. Jacek Międlar
4

Rozmowa z Bronisławą Lach to swoiste dopełnienie wywiadu z jej mężem Stanisławem (TUTAJ), który opowiedział o relacjach polsko-ukraińskich przed, w trakcie i po II wojnie światowej. Pani Bronisława, w krótkiej rozmowie, słowem dopowiedzenia opowiada o dziejach jej rodziny oraz jej bliskich, trwających przez kilka lat ucieczkach przed Ukraińcami, zbrodni dokonanej przez Ukraińców na jej bliskim znajomym oraz zamordowaniu jej wujostwa za pomoc Żydom.

Bronisława Lach urodziła się 19 grudnia 1932 roku w Hucie Brzuskiej (pow. przemyski). Wspomina, że od 1945 do 1947, ona i jej mama, żyły w ciągłym strachu przed ukraińskimi napadami. Ojciec umarł w roku 1944. Ujęty przez niemiecką policję pod zarzutem działalności politycznej wrogiej III Rzeszy, został aresztowany i torturowany w birczańskiej piwnicy. Gdy w 1944 roku hitlerowcy ewakuowali się na zachód, ojciec pani Bronisławy wyszedł na wolność, po czym zmarł zamęczony katuszami zgotowanymi przez Niemców.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Strach

Od lata 1946 do 1947 roku Bronisława z mamą regularnie uciekały z domu. Zimą 1946-1947 zupełnie opuściły swój dom i schronienie znalazły w Przemyślu, na który Ukraińcy nie mieli odwagi napaść.
Uciekałyśmy wszędzie gdzie się dało, a do domu przychodziłyśmy rano. (…) Przed 1946 rokiem też zdarzało nam się uciekać – wspomina. Całymi dniami spoglądały przez okna, czy przypadkiem w ich kierunku nie zmierzają ukraińscy bandyci. Pewnego razu mała Bronisława przez okno ujrzała pociski lecące w jednym momencie z zachodu i wschodu. W tamtych terenach w taki sposób porozumiewali się Ukraińcy o rozpoczęciu ludobójczej akcji, zaś niekiedy Polacy, jak w Nienadowej, informowali się o konieczności rozpoczęcia obrony przed nacierającymi zbrodniarzami z UPA. Gdy Galantowie spostrzegli, że to sygnał Ukraińców na rozpoczęcie ataku, prędko uciekli z domu i przeczekali pożogę, którą po raz kolejny Polakom zgotowali gloryfikowani za Bugiem zbrodniarz z UPA.

Odparty atak

W roku 1946 Ukraińcy przeprowadzili na Hutę kolejny atak, który udało się odeprzeć dzięki szybkiej reakcji wujka pani Bronisławy, Jana Geruli.
Mój wujek miał karabin maszynowy. Gdy widział jak Ukraińcy nieśli ogień, by podpalić drugi dom w Hucie. I ten zaczął wtedy strzelać, serię, tak siał… i ci rzucili ten ogień i pouciekali – wspomina.

Metody „herojów” z UPA

W roku 1946 Ukraińcy bestialsko zamordowali bliskiego znajomego Pani Bronisławy, pana Kijankę, który służył w samoobronie. Schwytali go Ukraińcy z Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Jak go już wymęczyli dobrze, wykaleczyli, bili go, oczy mu powyciągali i później wrzucili do studni – opowiada.

Do 1947 wśród Polaków panował wielki strach przed Ukraińcami „rezającymi Lachów”. Aby uniknąć śmierci, poza Przemyślem, Polacy często szukali schronienia po drugiej stronie Sanu, wszak i tam, nie zawsze było bezpiecznie o czym zaświadcza Maria Flader z Nienadowej (TUTAJ).

Ukraińcy mordowali za pomoc Żydom

Pani Bronisława wspomina także wujka Michała i ciotkę Katarzynę Gierulów z Łodzinki koło Birczy. W czasie okupacji niemieckiej Gerulowie dali schronienie pewnej żydowskiej rodzinie, która poprosiła ich o pomoc. W sumie siedmiu Żydom (m.in.: Hoffner – imię nieznane, Gustaw Igl, Martyn Igl oraz Stanley i Lusia Igl), których przyprowadził do nich znajomy Roman Segielin. 1 stycznia 1944 r. Michał Gerula został zatrzymany przez ukraińską policję na drodze prowadzącej do Birczy i przywieziony do domu.

Ukraińcy przeprowadzili w zabudowaniach Gerulów rewizję, podczas której znaleźli ukrytych Żydów. Policjanci ukraińscy rozstrzelali ich na terenie gospodarstwa. Aresztowali Michała Gerulę, a następnie przewieźli go kolejno do: Birczy, Dobromila, a na koniec do więzienia w Przemyślu, gdzie został rozstrzelany. Katarzynie Geruli podczas rewizji udało się razem z dziećmi uciec do sąsiada. Po opisanych wyżej wydarzeniach wróciła jednak do domu. Dwa dni później została aresztowana przez policję ukraińską i przewieziona najpierw do Dobromila, a następnie do więzienia w Przemyślu. Została zamordowana w nieznanych okolicznościach w lutym 1944 r. Katarzyna i Michał Kajetan Gerula uhonorowani zostali tytułami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata 25 kwietnia 1995 r. (za: Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ratujący Żydów podczas Holocaustu – Polska, red. I. Gutman, red. wyd. polskiego D. Libionka, R. Kuwałek, A. Kopciowski, Kraków 2009, t. I, s. 176. Rączy E., Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie 1939–1945, Rzeszów 2008, s. 43, 280–281).

CAŁY WYWIAD i kilkadziesiąt wywiadów ze Świadkami ukraińskiego ludobójstwa na Polakach znajdziecie Państwo w aplikacji wPrawoTv na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ). Rejestrując się i subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. z-k mówi

  Czyni Pan Wielkie Dzieło Panie Jacku zbierając wspomnienia świadków ukraińskiego ludobójstwa na Polakach niespotykanego w swoim szaleńczym okrucieństwie. Banderowskie lobby i krajowi zaprzańcy – budowniczy chazarskiego ukropolinu chcieli by wymazać z pamięci Polaków te wydarzenia i w dużym stopniu już im się to udało. Oby ich cholera. Pan ten proces spowalnia, może nawet blokuje.

 2. Zdzislaw Kukula mówi

  Nie ma sie co dziwic skoro polaczki sa tak durne ,ze wybraly na druga nawet kadencje prezydenta ,ktorego rodzina pochodzi z Ukrainy . Dziekuje Panie Jacku Miedlar za ten artykul ,ktory obnaza klamstwa i pokazuje prawde. Teraz wiem ,ze zanim wybuchla ukrainsko rosyjska wojna polski rzad byl doskonale poinformowany ,ze wkrotce beda mieli kilka milionow uchodzcow z ukrainy i polscy zolnierze mieli rozkaz topic w Sanie i zamrazac w lasach na granicy z Bialorusia arabskich uchodzcow, ktorzy uciekali przed prawdziwa wojna a w czasie 2WS witali polaczkow uciekajacych z ZSRR chlebem i sola. [email protected]

 3. z-k mówi

  coś ty napieprzył o topieniu w Sanie arabskich uchodźców? nie chlaj tyle!

 4. Grażyna mówi

  Uwielbiacze Ukraińcow wstyd przynoszą Polsce.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.