“Była przyjaźń, nagle Ukraińcy zaczęli mordować!” Wspomnienia Marii Bartoś, Świadka Rzezi Zamojskiej [WIDEO]

Maria Bartoś / Fot. Jacek Międlar
1

“Rzeź Wołyńska” to nieco niefortunne określenie na ukraińskie ludobójstwo na Polakach. Ukraińcy przeprowadzili ludobójstwo na Polakach nie tylko na Wołyniu, ale także na terenie Małopolski Wschodniej i Zamojszczyzny skąd pochodzi Pani Maria Bartoś (z domu Mahomet, ur. 14 lutego 1936 roku), świadek ukraińskich zbrodni na Polakach. Co do samej nazwy “Rzeź Wołyńska”, przyjmijmy – jak jest faktycznie – że to nazwa własna, która już przebiła się do świadomości opinii publicznej i kryje się pod nią prawda o ukraińskim ludobójstwie na Polakach w latach 1939-1947 zarówno na Wołyniu jak i poza nim.

Pani Maria Bartoś urodziła i wychowała się w Dłużniowie, niewielkiej, malowniczej wsi tuż przy współczesnej granicy polsko-ukraińskiej. To w tej miejscowości, latem 1944 roku, Ukraińcy dopuścili się bestialskiego mordu na jej najbliższych, czego sama była świadkiem.

Zanim jednak Ukraińcy zaczęli mordować Polaków na Zamojszczyźnie, przed wojną żyli z Polakami w harmonii.
Więcej było Ukraińców, może jakaś czwarta część to byli Polacy. Reszta to byli Ukraińcy i garstka Żydów. Było pięknie, wszyscy razem żyli, pracowali, ludzie żyli w harmonii – opowiada Pani Maria i zaznacza, że Ukraińcy nie doświadczali żadnej przykrości od Polaków. Wręcz przeciwnie.

W roku 1944 roku w Dłużniowie i sąsiednich Winnikach Ukraińcy zaczęli mordować Polaków. Kilka numerów od domu, w którym rozmawiamy, Ukraińcy wymordowali całą polską rodzinę. Pani Maria, jako 8-letnia dziewczynka była świadkiem jak Ukraińcy bagnetem zamordowali jej ciotkę Katarzynę Frykowską (z domu Mahomet). Ukraińcy zamordowali także innych członków jej rodziny. Niechętnie o tym wspomina.

Pani Maria wskazuje, że nawet jeśli Polaków mordowali Ukraińcy przybyli z innych wiosek, ci mordercy musieli otrzymywać informacje od ukraińskich sąsiadów-donosicieli, którzy jeszcze niedawno żyli z Polakami w harmonii. Pragnienie zbudowania “Samostijnej Ukrainy” na ciałach pomordowanych Polaków całkowicie opętało Ukraińców, którzy do dnia dzisiejszego, ludobójstwo na naszych rodakach, określają mianem “wywalczenia niepodległości”, którą w czasie wojny obiecali im Niemcy.

Cała rozmowa z Panią Marią Bartoś jest dostępna w aplikacji wPrawoTV na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ). Subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. W aplikacji znajdziecie także kilkanaście innych nagrań ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej.

Przypominam! Wszystkie nagrania wraz ze stenogramami, które zostaną opublikowane w książce, będę dostępne w aplikacji i na płytach DVD. Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. W K mówi

    Cześć i chwała B o h a t e r o m ! ! !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.