„Była przyjaźń, nagle Ukraińcy zaczęli mordować!” Wspomnienia Marii Bartoś, Świadka Rzezi Zamojskiej [WIDEO]

Maria Bartoś / Fot. Jacek Międlar
1

„Rzeź Wołyńska” to nieco niefortunne określenie na ukraińskie ludobójstwo na Polakach. Ukraińcy przeprowadzili ludobójstwo na Polakach nie tylko na Wołyniu, ale także na terenie Małopolski Wschodniej i Zamojszczyzny skąd pochodzi Pani Maria Bartoś (z domu Mahomet, ur. 14 lutego 1936 roku), świadek ukraińskich zbrodni na Polakach. Co do samej nazwy „Rzeź Wołyńska”, przyjmijmy – jak jest faktycznie – że to nazwa własna, która już przebiła się do świadomości opinii publicznej i kryje się pod nią prawda o ukraińskim ludobójstwie na Polakach w latach 1939-1947 zarówno na Wołyniu jak i poza nim.

Pani Maria Bartoś urodziła i wychowała się w Dłużniowie, niewielkiej, malowniczej wsi tuż przy współczesnej granicy polsko-ukraińskiej. To w tej miejscowości, latem 1944 roku, Ukraińcy dopuścili się bestialskiego mordu na jej najbliższych, czego sama była świadkiem.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zanim jednak Ukraińcy zaczęli mordować Polaków na Zamojszczyźnie, przed wojną żyli z Polakami w harmonii.
Więcej było Ukraińców, może jakaś czwarta część to byli Polacy. Reszta to byli Ukraińcy i garstka Żydów. Było pięknie, wszyscy razem żyli, pracowali, ludzie żyli w harmonii – opowiada Pani Maria i zaznacza, że Ukraińcy nie doświadczali żadnej przykrości od Polaków. Wręcz przeciwnie.

W roku 1944 roku w Dłużniowie i sąsiednich Winnikach Ukraińcy zaczęli mordować Polaków. Kilka numerów od domu, w którym rozmawiamy, Ukraińcy wymordowali całą polską rodzinę. Pani Maria, jako 8-letnia dziewczynka była świadkiem jak Ukraińcy bagnetem zamordowali jej ciotkę Katarzynę Frykowską (z domu Mahomet). Ukraińcy zamordowali także innych członków jej rodziny. Niechętnie o tym wspomina.

Pani Maria wskazuje, że nawet jeśli Polaków mordowali Ukraińcy przybyli z innych wiosek, ci mordercy musieli otrzymywać informacje od ukraińskich sąsiadów-donosicieli, którzy jeszcze niedawno żyli z Polakami w harmonii. Pragnienie zbudowania „Samostijnej Ukrainy” na ciałach pomordowanych Polaków całkowicie opętało Ukraińców, którzy do dnia dzisiejszego, ludobójstwo na naszych rodakach, określają mianem „wywalczenia niepodległości”, którą w czasie wojny obiecali im Niemcy.

Cała rozmowa z Panią Marią Bartoś jest dostępna w aplikacji wPrawoTV na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ). Subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. W aplikacji znajdziecie także kilkanaście innych nagrań ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej.

Przypominam! Wszystkie nagrania wraz ze stenogramami, które zostaną opublikowane w książce, będę dostępne w aplikacji i na płytach DVD. Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. W K mówi

    Cześć i chwała B o h a t e r o m ! ! !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.