„Była Polska, nie ma Polski. Rżnąć Lachów!” Kazimiera Siwoń wspomina ukraińskie ludobójstwo i entuzjazm Żydów na widok sowietów [WIDEO]

Pani Kazimiera Siwoń, Świadek Rzezi Wołyńskiej / Fot. JM
3

Prezentuję Państwu kolejny wywiad zrealizowany w ramach autorskiego projektu „Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”. Roman StrągowskiWiesława FarbiszewskaStefania PasiekaWanda PodhaliczMaria BułkowskaApolonia Rosińska, Maria Panek, Janina Bednarska opowiedzieli o brutalnych atakach ukraińskich sąsiadów. Poruszającymi wspomnieniami podzieliła się także pani Kazimiera Siwoń (ur. w roku 1924) z Kałusza (Małopolska Wschodnia).

Zanim moja rozmówczyni opowiedziała o straszliwym ludobójstwie, które Ukraińcy zgotowali Polakom tylko dlatego, że byli Polakami, wspomina sytuację społeczną Polaków przed 1939 oraz zaraz po tym, gdy sowieci najechali Polskę.
Gdy Ruscy wkroczyli, to co Polacy robili? Chodzili jak błędne owce. Ukraińcy i Żydzi bardzo się cieszyli, byli tak radośni, tak się cieszyli, że Polski nie ma… Ja się dziwiłam dlaczego. Przecież w Polsce było wszystko równo. Nic Polacy niemieli lepszego od nich – wspomina Pani Kazimiera. – Żydówka krzyczała „nie ma Polski, nie ma Polski”.

Nadszedł rok 1943. Rodzina państwa Siwoniów, już od wielu miesięcy po nocach ukrywająca się na polach kartofli oraz w kopalni soli potasowej. Wtedy to, w Kałuszy, miejscowości liczącej ponad 25 tysięcy mieszkańców, polały się strumienie krwi. Zbrodnie przeprowadzali dozbrojeni przez Niemców ukraińscy sąsiedzi.
– Takie hasło mieli: Rżnąć Lachów. To było ich hasło. Nie Polaków. Z taką pogardą, że to nie Polacy, to Lachy – paskudne Lachy!
– wspomina i zadaje kłam tezie o Polskich żołnierzach, którzy mieli bezczynnie patrzeć na ludobójstwo. Polaków broniły niewielkie oddziały Armii Krajowej, a dozbrajali ich Węgrzy.
Gdyby nie Węgrzy mnie by dzisiaj tutaj nie było – zaznacza.

Dziś Pani Kazimiera ma 96 lat i mieszka we Wrocławiu.

SKLEP-WPRAWO.PL

OGLĄDAJ BEZ REKLAM NA WPRAWO.TV

Poprzednie relacje:

KUP KOSZULKĘ ANTYBANDEROWSKĄ NA SKLEP-WPRAWO.PL lub wesprzyj projekt dowolną wpłatą na http://wprawo.pl/wsparcie

Przeczytaj także:

W sobotę o godz. 18 Marsz Wołyński we Wrocławiu. W tym roku wybrzmią relacje Świadków ludobójstwa!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Valdi mówi

  Ukraińcy” to biedny naród i tak samo jak my manipulowany od zarania ich dziejów – a naszych, długo przed tym tj. od sprowadzenia żydów do Polski za Kazimierza Wielkiego. Ci sprowadzeni za Kazimierza Wielkiego przez set lat knują przeciw Polsce do dzisiaj, czas to zmienić !.

  1. Felek mówi

   Ci biedni Ukraincy do dzisiaj w USA wierzø że wschodnie tereny Polski +Kraków należø do Ukrainy.
   Stalin użył argumentu, najazd na Polskę 1939 roku, że mniejszośc narodowa w Polsce Ukraincy poprośili Rosję o pomoc. Trzymaj te brednie dla siebie o biednych Ukraincach.

  2. W K mówi

   Nie tacy oni biedni. Kraina na skraju jest 2 x większa od głównego państwa. Można by rzec, że teraz to Polska jest krainą na skraju.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.