„Była Polska, nie ma Polski. Rżnąć Lachów!” Kazimiera Siwoń wspomina ukraińskie ludobójstwo i entuzjazm Żydów na widok Sowietów [WIDEO]

Pani Kazimiera Siwoń, Świadek Rzezi Wołyńskiej / Fot. JM
9

Prezentuję Państwu kolejny wywiad zrealizowany w ramach autorskiego projektu „Spotkanie ze Świadkiem ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”. To poruszające wspomnienia Pani Kazimiery Siwoń (ur. w roku 1924) z Kałusza.

Gdy Ruscy wkroczyli, to co Polacy robili? Chodzili jak błędne owce. Ukraińcy i Żydzi bardzo się cieszyli, byli tak radośni, tak się cieszyli, że Polski nie ma… Ja się dziwiłam dlaczego. Przecież w Polsce było wszystko równo. Nic Polacy nie mieli lepszego od nich – wspomina Pani Kazimiera. – Żydówka krzyczała „nie ma Polski, nie ma Polski”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nadszedł rok 1943. Rodzina mojej rozmówczyni już od wielu miesięcy po nocach ukrywała się w polach kartofli oraz w kopalni soli potasowej. Wtedy to, w Kałuszu, miejscowości liczącej ponad 25 tysięcy mieszkańców, polały się strumienie krwi. Zbrodnie przeprowadzali dozbrojeni przez Niemców ukraińscy sąsiedzi.
– Takie hasło mieli: Rżnąć Lachów. To było ich hasło. Nie Polaków. Z taką pogardą, że to nie Polacy, to Lachy – paskudne Lachy!
– wspomina i zadaje kłam tezie o Polskich żołnierzach, którzy mieli bezczynnie patrzeć na ludobójstwo. Polaków broniły niewielkie oddziały Armii Krajowej, a dozbrajali ich Węgrzy.
Gdyby nie Węgrzy, mnie by dzisiaj tutaj nie było – zaznacza.

Cały wywiad ze stosownym komentarzem zamieściłem w II tomie książki „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”, która jest dostępna TUTAJ.

Książka na https://sklep-wprawo.pl
Książka na https://sklep-wprawo.pl

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Valdi mówi

  Ukraińcy” to biedny naród i tak samo jak my manipulowany od zarania ich dziejów – a naszych, długo przed tym tj. od sprowadzenia żydów do Polski za Kazimierza Wielkiego. Ci sprowadzeni za Kazimierza Wielkiego przez set lat knują przeciw Polsce do dzisiaj, czas to zmienić !.

  1. Felek mówi

   Ci biedni Ukraincy do dzisiaj w USA wierzø że wschodnie tereny Polski +Kraków należø do Ukrainy.
   Stalin użył argumentu, najazd na Polskę 1939 roku, że mniejszośc narodowa w Polsce Ukraincy poprośili Rosję o pomoc. Trzymaj te brednie dla siebie o biednych Ukraincach.

  2. W K mówi

   Nie tacy oni biedni. Kraina na skraju jest 2 x większa od głównego państwa. Można by rzec, że teraz to Polska jest krainą na skraju.

 2. Sebastian mówi

  kolejny świetny wywiad, prawda niestety sama się nie obroni. Życzę zdrowia i liczę na więcej wywiadów. Ukrainę prędzej czy później spotka zasłużona kara, mam nadzieje, że to będzie za naszego życia.

 3. Lukas mówi

  Polską żądzą Ścierwa pochodzenia Żydowskiego podszywających się pod Polskim nazwiskam . Bez wyjątku z której partii politycznej prawica czy lewica czy tvp czy tvn , Nic dziwnego że Babci serce pęka nie rozumie . Gdyby chodziło o nienawiść to nie zaczęli by od inteligencji tylko od nie pisatych i nie czytatych . Plan jak widać po dziś dzień . Wojna na szczęście trwa.

 4. WK mówi

  Ukraińcy od kilkudziesięciu lat korzystają z najnowszego ukraińskiego ludobójstwa na Polakach i mimo upadku ZSRR nie zamierzają przestać korzystać. Ukraińcy muszą opuscić Polskę, bezpowrotnie.

 5. gal mówi

  Dlatego banderowskie scierwo, to to samo co chazarskie i talmudyczne. To plemiona majace identyczne sklonnosci zbrodnicze oraz mentalnosc szowinistyczna. Oba zieja nienawiscia do Polakow z piana na facjatach. To jest jeden z powodow, gda ktorych tak latwo parchy opanowaly Ukraine. Banderowcy nie dokonali rachunku sumienia, a podsycane na Ukrainie przez zydostwo polakozerstwo kwitnie z wielkim entuzjazmem. Nawet w sytuacji kiedy karma wrocila do Ukraincow w postaci wojny z Rosja i sa bezlitosnie zabijani, oni nadal sa butni w stosunku do Polakow.

 6. Zergu mówi

  No ale Ukraincy w bestialski sposób też Żydów wmordowali i to nie mało. A teraz przyszedł czas zapłaty. Jeszcze przed wojąną sie zastanawiałem jak Ukraincy zapłacą Żydom za te betialskie mordy. Teraz już wiem. Płacą z nawiązką krwią także za mordy na naszych dziadkach. Nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy. Myślałem że się im upiecze.

 7. Piotr mówi

  Żydzi to V kolumna ukrywają się robią ze swoimi geszeft…na Polakach..czas z tym skończyć.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.