„Zorganizowali pochód i ogłosili Samostijną Ukrainę. Potem chcieli nas zgładzić jak Sowieci i Niemcy!” – świadek ukraińskiego ludobójstwa na Polakach [WIDEO]

Zbigniew Troper / Fot. Jacek Międlar
6

Pan Zbigniew urodził się w 1929 roku w Przemyślanach, miejscowości oddalonej nieco ponad 40 km od Lwowa – bastionu polskiej kultury, inteligencji i dziedzictwa narodowego. W rozmowie, którą przeprowadziłem w ramach autorskiego projektu „Spotkanie ze świadkiem ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”, Świadek ujawnia jak Ukraińcy w roku 1941 proklamowali powstanie Samostijnej Ukrainy, a następnie poczęli bestialsko mordować polskich sąsiadów.

Była przyjaźń

W Przemyślanach było dużo Ukraińców, były małżeństwa mieszane. Zgoda była [przed wojną – przyp. JM], tylko że Ukraińcy zwariowali w 1941 roku [świadek w trakcie nagrania przez omyłkę mówi o 1942, tymczasem – jak później wskazał – chodzi o 1941 rok] – opowiada Pan Zbigniew. Następnie Niemcy obiecali im Ukrainę bez Polaków i zaczęła się nienawiść.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Ukraińcy i III Rzesza

Mój rozmówca wskazuję, że za okupacji niemieckiej Ukraińcom nie działa się krzywda. Co więcej, niemal do 1943 roku, można mówić o kooperacji Ukraińców z żołdakami Adolfa Hitlera. Ukraińcy wstępowali w szeregi niemieckich oddziałów, zasilali niemiecką policję oraz przejmowali kierownictwo nad niegdyś polskimi instytucjami oraz urzędami.

Ukraińskie pochody

Lato 1941 w Przemyślanach. Ukraińcy zorganizowali pochód. Dzierżąc w rękach „sino-żółte” flagi – jak wspomina Pan Zbigniew – w środku II wojny światowej, za okupacji niemieckiej, proklamowali powstanie Samostijnej Ukrainy. Rzecz jasna Ukrainy bez Polaków. I od tego zaczęły się pierwsze mordy, które w roku 1943 przybrały masową skalę. I tak do 1947, czyli do zakończenia operacji „Wisła”, która dla Polaków, zwłaszcza zamieszkujących Podkarpacie, była po prostu wybawieniem. Gdyby nie ona zdecydowanie więcej ciał Polaków pływałoby dzisiaj w jarosławskich, bieszczadzkich, przemyskich i dynowskich studniach. I pamiętajmy – wbrew powielanym kłamstwom – operacja w zdecydowanej większości była realizowana przez zwykłych mieszkańców podkarpackich wiosek, w tym byłych żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich – ci zaciągali się do Ludowego Wojska Polskiego lub Milicji Obywatelskiej biorącej udział w akcji, by mieć dostęp do broni i chronić swoje rodziny przed ukraińskimi bandami palącymi podkarpackie wioski i okrutnie mordującymi Polaków.

Tak, akcja „Wisła” to była konieczność, na co wskazują absolutnie wszyscy Świadkowie, na czele ze śp. Janiną Kalinowską, wybitną działaczką Kresową (ZOBACZ).

Schronienie przed sąsiadami

Gdy Ukraińcy proklamowali powstanie Samostijnej Ukrainy, do ojca Pana Zbigniewa, Jana, przybył Ukrainiec, od którego Polacy często kupowali mleko.
O mój Jaśko zostaw to [rozbudowę piwnicy – Ukrainiec nie wiedział, że to schron przed takimi jak on – przyp. JM], bo nie witasz Ukrainy, nie cieszysz się. Tato odpowiedział: ja mam ciebie w dupie i twoją Ukrainę – odpowiedział ojciec.

Ów Ukrainiec miał na nazwisko Romanow. Jego syn był członkiem bandy ludobójców z Ukraińskiej Powstańczej Armii, a ich sąsiad był przywódcą całej bandy. Krótko mówiąc, otoczeni przez bandytów.
Ukraińcy mieli jeden cel: zniszczyć polski naród, mowę i kulturę – wspomina Świadek.

Tchórze

Pod koniec 1941 roku Ukraińcy zaczęli dokuczać Niemcom. Bali się ich. Dlatego też w samych Przemyślanach nie przeprowadzali masowych mordów, bo w mieście stacjonowały wojska niemieckie. Mordowali głównie po wioskach – wspomina Świadek. Dodaje, że w Przemyślanach działała także Armia Krajowa, do której należał jego brat Antoni, żona jego brata i kuzynka. Ich także musieli obawiać się Ukraińcy.
Ukraińcy nie kryli się z tym, że zamierzają „bić Lachów”. Dlatego też w lipcu lub sierpniu 1942 w piwnicy zaczęliśmy budować schron. Tam bardzo często nocowaliśmy – opowiada.

Bestialskie mordy

Za cel Ukraińcy obrali sobie także rzymskokatolickich duchownych. Jednego z księży z pobliskiej miejscowości bestialsko zamordowali.
Na własne oczy widziałem ciało tego księdza. Był cały pociachany jakimiś ostrymi narzędziami – wspomina Świadek. Dalej opowiada, jak z pogrzebu na plebanię w Świrzu, wracał ks. proboszcz Kwiatkowski. Odwoził go ukraiński woźnica. W lesie schwytano duchownego, którego Ukraińcy mieli odrzeć ze skóry i posypywać solą – opowiada.

Na Kresach mieszkało mnóstwo rodzin mieszanych. Tam także dochodziło do tragedii.
Jak ojciec-Ukrainiec był w bandzie to synowi mówił, że matkę-Polkę musi zamordować – opowiada i dodaje, że głowy polskich dzieci Ukraińcy rozbijali o ściany, nabijali na sztachety.

Sprawiedliwi wśród narodów

Pan Zbigniew był także naocznym świadkiem niemieckich zbrodni na Żydach.
– Żydom kazali kopać sobie grób i Niemcy ich rozstrzeliwali. Na własne oczy to widziałem. (…) Niemcy spalili bożnicę. Widziałem jak do niech wrzucali żydowskie dzieci – opowiada.

Polacy przechowywali w swoim domu Żydów. Mieli świadomość, że za okupacji niemieckiej, za udzielanie schronienia Żydom groziła śmierć. Czy kiedykolwiek Żydzi podziękowali za czyn heroiczny. Rzecz jasna – nie! Tymczasem wielu Ukraińców wydało Żydów na śmierć.
Był taki Szajbach w Kimirzu (…) on to tyle Żydów, bardzo, bardzo dużo wydał – wspomina Świadek i wskazuje na innego łajdaka: – Bardzo dużo Żydów wydawał… Pierun wie czy to był Żyd czy Ukrainiec. Jakiś pomieszaniec. Za to dostawał pieniądze. Mi tych Żydów było bardzo żal

Kto osądzi zbrodniarzy?

Pan Zbigniew nie rości sobie prawa do osądzania zbrodniarzy, którzy – jak słusznie zauważył – są czczeni na Ukrainie. – Bóg będzie ich sądził a nie ja. Mi jest żal. Po co katować i się cieszyć, że można katować? Oni się cieszyli, że mogą katować – zaznacza. Be zawahania przyznaje, że Ukraińcy przeprowadzili na Polakach ludobójstwo:
Ukraińcy świadomie mordowali Polaków. Niektórzy byli namówieni, a niektórzy z uciechą, by zgładzić Polaków ze świata. Niemcy i Rosjanie też to robili!

Wszystkie wywiady

Szanowni Państwo, od 2019 roku regularnie przeprowadzam, montuję i publikuję wywiady ze Świadkami ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. Regularnie zdobywam setki, jak nie tysiące dokumentów schowanych w zakamarkach polskich archiwów. Dlatego już teraz, z tego miejsca proszę i dziękuję za wsparcie finansowe w realizacji tego kosztownego projektu, który wieńczę publikacją wszystkich nagrań aplikacji wPrawoTv na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ). Subskrypcja miesięczna wynosi niecałe 5 zł, a koszty są przeznaczane na pokrycie kosztów aplikacji, a zwłaszcza serwera.

Wywiad z Panem Zbigniewem udostępniam wszystkim posiadaczom aplikacji, którzy nawet nie opłacili subskrypcji, a także zamieszczam go na YouTube. Mam nadzieję, że to Was zachęci do dokonania subskrypcji i poznawania nieznanych faktów historii przekazywanej przez Świadków okrutnych zbrodni, które zgotowali naszym rodakom ukraińscy sąsiedzi.

Onuca?

Zawczasu odpowiadając na komentarze łajdaków, którzy twierdzą, że publikowanie świadectw cudownie ocalałych spod ukraińskich siekier, jest nie na miejscu w obecnym czasie. Oznajmiam: ruska inwazja na kraj zza Buga nie zatrzyma mnie w realizacji dzieła, które traktuję jak pomnik dla ofiar ludobójstwa – trwalszy niż ze spiżu! Nie będę niewolnikiem ruskiej agresji i propagandy mediów głównego ścieku. Jak prawdę głosiłem, tak nadal będę ja głosił, zwłaszcza, że po ukraińskiej stronie nie było i nie ma przeprosin i zadośćuczynienia za ludobójstwo na niemal 200 tysiącach Polakach. Jest za to buta, pycha i gloryfikacja zbrodniarzy.

Jacek Międlar ze swoimi dwiema książkami
Jacek Międlar ze swoimi dwiema książkami

Będzie trochę wulgarnie. Tak, Putin to ch*j. To wie każdy rozsądny człowiek. Ale ch*jami są również ci, którzy zamiast zadośćuczynić za ludobójstwo, zezwolić na ekshumację polskich ofiar, , oddają cześć bestiom z OUN i UPA, a Banderę (jednego z największych skur*ysynów) nazywają swoim ojcem („batko”). Jak czuliby się Żydzi, gdyby na ich oczach, jakiś kraj, w mediach społecznościowych, szkołach, w parlamencie, oddawał hołd Hitlerowi?
PRZECZYTAJ:
PILNE! Ukraiński Parlament przegłosował projekt uchwały upamiętniającej ludobójców z UPA!

Jeśli my, Polacy, nie będziemy się szanować, to nikt nas nie będzie traktował poważnie! Jeśli mamy walczyć, to w obronie własnej Ojczyzny, Polski, a nie w obronie państwa, które prowadzoną polityką historyczną z naszego narodu uczyniło sobie mopa!

Każdy, kto w jakikolwiek sposób pluje na polskie ofiary ukraińskiego ludobójstwa, których ciała do dziś pływają w studniach lub gniją w zamojskich, podkarpackich, wołyńskich, tarnopolskich i włodzimierskich lasach… niech wie, że jest pospolitym łajdakiem.

I zupełnie na zakończenie. Romana Dmowskiego, Architekta Niepodległej Polski też próbowano dyskredytować, gdy ten zabiegał o suwerenność naszego kraju. Też określano go „ruską onucą”, mimo iż to określenie nic nie miało wspólnego z rzeczywistością. Ów proceder szeroko opisuję w jednym z rozdziałów swojej książki „Polska w cieniu żydostwa”, którą z całego serca polecam (TUTAJ).

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Jarek mówi

  Dlatego nie mam litosci dla Ukrainy. Moja rodzina tez doznała cierpienia ze strony Ukraińców. Oni się niczym nie różnią od Rosjan. I ci i ci to wrogowie Polski!

 2. JMP mówi

  Glupiś ty, chłopie. Nie wiem, ile masz lat, ale wiedz, że gdyby nie Rosjanie prawdopodobnie by cię nigdy albo już na świecie nie było i nie byłoby Polski. Chciałbym, żebyś uświadomił to sobie, zrozumiał i zapamiętał na zawsze. Ogólnie chciałbym, żeby Polakom otworzyły się w końcu oczy na historię stosunków polsko-rosyjskich czy nawet polsko-radzieckich i przestali ślepo wierzyć w żydo-amerykańską propagandę rozsiewaną zwłaszcza przez „użytecznych idiotów” w rodzaju polskojęzycznych rządów a także indywidualnych rusofobów w rodzaju Międlara.

 3. Kamil mówi

  JMP glupis to ty jesteś….123 lata nie było Polski na mapie a PRZETRWALIŚMY !
  Mówienie teraz ze ….gdyby nie ruskie….jest najnormalniejsza prowokacja i zwykłym klamstwem

 4. Kamil mówi

  Polska nie ma wiecznych przyjaciół ! Mitomania oraz gloryfikazcja braterstwa międzynarodowego to zagrywka możnych tego świata.

  czy zyd czy ukrainice czy niemaszek bądź rusek to WRÓG .
  Polak Węgier dwa bratanki hahaha, dziś te kłamstwo wychodzi na jaw w obliczu tragedi i fakt
  NIE MŚCIJ SIĘ ! ZEMSTA NALEŻY DO MNIE ..

 5. Lesio mówi

  Dziękuję za te informacje o ukraińcach, ich bestialskich mordach i obecnych kłamstwach. Włosy dęba stają. Miałem rację twierdząc od lat, że Ukraińcy i Niemcy to wyjątkowe kanalie i zaraza europejskich narodów. Powinno się ich zetrzeć w proch, tak aby ślad po nich nie pozostał

 6. Elżbieta mówi

  Historia zatacza koło. Coraz więcej mieszanych małżeństw, dzieciom w niektórych szkołach wciska się naukę dialektu małorusinów, a gdy ktoś znowu obieca im samodzielne państwo, skończymy z wbitym nożem w plecach, siekierą w trzewiach. Te wspomnienia powinno się puszczać tym nieświadomym w mediach głównego ścieku o 19:30, ku przestrodze.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.