„Polaków zaciągali do band, a następnie mordowali pod Lwowem.” Alicja Heflich ze Lwowa wspomina zapomniane ukraińskie ludobójstwo [WIDEO]

Pani Alicja Heflich, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich / Fot. wPrawo.pl
8

Rok 1943. Alicja Heflich ma 6 lat. Ukraińscy zbrodniarze z tubą w ręku wzywają Polaków, by przyłączyli się do walki o „Samostijną Ukrainę”. Ukrainę bez Polaków rzecz jasna… Tata małej Ali i jej sześciorga rodzeństwa ukrywa się w pokoju, a następnie w piwnicy, by w chwili, gdy Ukraińcy zaczną walić do drzwi, nie zaciągnięto go do bandy. Dzięki temu uniknął śmierci. Jak się później okazało, wszyscy Polacy, których Ukraińcy zaciągnęli w swoje szeregi, zostali zamordowano tuż za Górą Św. Jacka. Czy czytaliście o tym w podręcznikach do historii?

Boża Opatrzność chciała, że Panią Alicję Heflich, piastującą urząd prezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Brzegu, spotkałem podczas lokalnych obchodów 77. rocznicy Krwawej Niedzieli. Poprosiłem o wywiad. Początkowo miał dotyczyć działalności towarzystwa, jednak w trakcie wywiadu spostrzegłem, że Pani Alicja była świadkiem wydarzeń, które zostały przemilczane w głównym obiegu. Dopytałem. Okazało się, że Ukraińcy mordowali Polaków nie tylko na wioskach, ale także w miastach takich jak Kałusz czy nawet sam Lwów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W rozmowie ze mną Pani Heflich wspomina także jak na Ukrainie (ZSRR) po 1945 roku traktowano Polaków oraz zaznacza, że banderyzacja na Ukrainie cały czas postępuje i nic nie wskazuje na to, żeby przeminęła.

Poniżej prezentuję Państwu kolejny wywiad zrealizowany w ramach autorskiego projektu „Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”. Roman StrągowskiWiesława FarbiszewskaStefania PasiekaWanda PodhaliczMaria BułkowskaApolonia Rosińska, Maria PanekJanina Bednarska, Kazimiera Siwoń, opowiedzieli o brutalnych atakach ukraińskich sąsiadów. Poruszającymi wspomnieniami podzieliła się również Pani Alicja Heflich, która – jak zaznacza – dopiero po latach zrozumiała, co dokładnie wydarzyło się pamiętnego roku 1943.

 

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Zobacz także:

Obchody 77. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Brzegu. Relacja i wywiad z burmistrzem o uhonorowaniu Świadków ludobójstwa i opieszałości IPN-u [WIDEO]

Marsz Wołyński we Wrocławiu [PEŁNA RELACJA]. Przemówili Świadkowie ludobójstwa. Polacy płakali, urzędnikom z łapskami w kieszeni nie drgnęła powieka

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Antyparch mówi

  Szacunek za takie relacje,oraz newsy dotyczace parchow. Takich artykulow w mediach glownego scieku nie uswiadczysz. Jeszcze raz ,szacunek Panie Jacku.

  1. Jacek Międlar mówi

   Dziękuję. Mnóstwo pracy… Ale trzeba to zrobić.

 2. Anton mówi

  ….a rezydent Juda ściąga ich systematycznie do Rzeczpospolitej -zabierają nam pracę a ich cel pobytu nikogo chyba nie zdziwi ! CO SZYKUJE JUDA I KNESEJM POLIN ????

  1. Zbyszek mówi

   Taa przyjedzie muzyk i zabierze prace slusarza przy budowie kotlow elektrowni, w stoczni tez zabieraja prace, tyle ze statki maja wklesle blachy, tak jakby je male dzieci robily – kto to kupi i ile to kosztuje? Materialy na mieszkania robia Niemcy, Izraelczycy finansuja a Ukraincy na urzedach i przy lopacie – mieszkania kosztuja okolo miliona (z odsetkami) a za tyle to dziecko zrbiloby dziecinna lopatka i wiederkiem – zdac tych mieszkan tez niesposob a odbior tylko z rozprawa sadowa.

   Na zanizoych pensjach Zachod UE co miesiac zarabia 80 mld € na czysto.

   Po tych „morderczych uslugach” my bedziemy chodzic w lykach i napadac na bogatszych w tym ukrainskich urzednikow typu Siemioniak – rezac bedziemy tym, co znajdziemy na podworkach, bedziemy w szmatach ze szmatexu wylazic bandami z lasow i krzyczec slawa, slawa …………..

   Moze tak nie bedzie? Moze tak nie bylo?

   Chmielnicki z caryca doprowadzili ich do skrajnej nedzy a banderyzm dokonczy dziela.

   Moze tyk nie bedzie, moze juz tak nie bylo?

 3. Antyparch mówi

  Szanowny Panie Jacku.
  Trzeba sie przyjzec niejakiemu dr Szewko,krecacego sie przy Konfederacji. To byly doradca,miedzy innymi komucha Borowskiego vel Berman.

 4. piotr mówi

  Państwo Polskie chce dobić polskie ofiary OUN – UPA

 5. W K mówi

  Cześć i chwała! BOHATEROM!!!

 6. Marcin38 mówi

  Moja mama koleguje sie z kobieta, ktora urodzila sie we Lwowie, a wychowała na Syberii. Tam została jej rodzina, w Polscr ie ma nikogo

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.