„Gdy szłam na I Komunię zamordowali moją mamę i siostrę. Dzieci nabili na widły i wrzucili w ogień”. Wspomnienia Alfredy Gajdzik z Sosznik, świadka ukraińskiego ludobójstwa na Polakach [WIDEO]

Alfreda Gajdzik, Świadek Rzezi Wołyńskiej / Fot. Jacek Międlar
1

Lipiec 1943. To miała być piękna niedziela. Z mamą i siostrą zmierzała do kościoła, by po raz pierwszy przyjąć I Komunię Świętą, na którą tak długo czekała. Niestety… W drodze do świątyni Ukraińcy rzucili w nie granatem. Mama zginęła. Siostra straciła nogi. Potem także zmarła. Jeszcze kilka tygodni wcześniej mała Alfreda patrzyła jak Ukraińcy nabijali dzieci na widły. To krwawa historia Pani Alfredy Gajdzik (z domu Pałka) z Sosznik na Wołyniu, z którą przeprowadziłem wywiad w ramach projektu „Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”.

Gdy Ukraińcy zaczęli masowo mordować Polaków (1943 r.) Alfreda miała zaledwie 8 lat. Zaznacza, że przed tymi wydarzeniami nie przypomina sobie, żeby relacje z Ukraińcami były niepoprawne. Potem zaś, ukraińscy sąsiedzi – jak wskazuje – urządzili Polakom piekło.
Pewnego wieczoru na widok ukraińskich zbrodniarzy, dzieci wybiegły z domu. W odpowiedzi na to, Ukraińcy nabili je na widły i wrzucili w ogień – wspomina Pani Alfreda i dodaje, że mama zasłoniła jej oczy, żeby tak nie patrzyła na tak drastyczne sceny. Kilka tygodni temu zamordowano jej mamę, gdy ta zmierzała do kościoła, by po raz pierwszy przyjąć do swojego serca Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pani Alfreda wspomina jak z rodziną chowała się przed grasującymi po okolicy Ukraińcami. Jak cała rodzina drżała na wieść, że ludobójcy mogą przyjść, spalić ich dom, a ich bestialsko zamordować. Pierwsze informacje o mordach na Polakach dotarły do nich z Parośli, skąd pochodzi Roman Strągowski, inny Świadek, z którym przeprowadziłem wywiad. Tych obrazów nie potrafi wymazać z pamięci.

Cała rozmowa z Panią Alfredą Gajdzik jest dostępna w aplikacji wPrawoTV na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ). Subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. W aplikacji znajdziecie także kilkanaście innych nagrań ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej.

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. W K mówi

    Cześć i chwała! B o h a t e r o m !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.