“Spalili wieś. Ciocię i wujka bestialsko zamordowali.” Wywiad ze Stanisławem Lachem, świadkiem ukraińskiego ludobójstwa na Podkarpaciu [WIDEO]

Stanisław Lach / Fot. Jacek Międlar
11

Podkreślam po raz kolejny: ukraińskie ludobójstwo na Polakach w latach 1939-1947 nie rozegrało się tylko na Wołyniu! Hektolitry krwi niewinnych polskich matek i ojców, dzieci i starców, dziś przez establishment skazywanych na zapomnienie, rozlały się także w Małopolsce Wschodniej, na Zamojszczyźnie i Podkarpaciu, z którego pochodzi kolejny Świadek ukraińskich zbrodni na naszych rodakach, Stanisław Lach.

Stanisław Lach urodził się 28 maja 1933 roku w Hucie Brzuskiej (pow. przemyski). Jak wspomina, przed II wojną światową relacje Polaków z Ukraińcami były bardzo dobre. W samej Hucie mieszkali sami Polacy, zaś Ukraińcy osiedlali się w sąsiednich wioskach: w Krzeczkowej, Chołowicach, Chyrzynie.

Banderowska fala

Relacje polsko-ukraińskie popsuły się pod koniec wojny, podobnie w innych podkarpackich miejscowościach na Podkarpaciu, np. w Borownicy (wywiady z Bolesławem Pryszczem i Władysławem Zimoniem).
Pierwsze wiadomości docierały do nas z Wołynia i były głosy, że to się posyła do nas, w nasze tereny i potem powstało u nas, morderstwa, napady… – wspomina. W odpowiedzi na informacje docierające z północnego wschodu, w Hucie Brzuskiej zaczęły formować się jednostki polskiej samoobrony, która działania prowadziła w obrębie swoich wiosek.
Były takie dyżury nocne, wkoło chodzili Polacy i pilnowali wioski – tłumaczy i opowiada, że przez kilka lat, o zachodzie Słońca całe rodziny zabierały bydło i noce spędzano w lasach, potokach lub krzakach. Jednej nocy, gdy Lachowie udali się do schronienia, Ukraińcy spalili ich dom.
Podpalenia to były we żniwa. (…) I oni nawet te kupy ze zbożem na polach palili. No i wtedy spalili drugą część wioski – wspomina.

Stanisław Lach nie ma wątpliwości, co do bliskiej kolaboracji Ukraińców z Niemcami, na co wskazują niemal wszyscy Świadkowie ukraińskich zbrodni w tym ci z Podkarpacia.
Ukraińcy mieli siłę, wsparcie mieli od Niemców – mówi Stanisław Lach i wskazuje, że Ukraińcy zasilali oddziały niemieckiej policji.

W myśl ukraińskiego, szowinistycznego planu, który Ukraińcy próbowali spełnić w okresie walk z Lwowskimi Orlętami, wszyscy Polacy mieli zostać wymordowani, albo wygnani za rzekę San. W związku z tym, wielu Polaków z wiosek położonych po lewej stronie Sanu, uciekało za rzekę do Babic, Nienadowej czy Ruszelczyc.

Zbrodnia w Tarnawce

Jesienią 1946 roku, po kolejnych atakach na Hutę, rodzina Lachów uciekła do Babic pod drugiej stronie Sanu. Potem udali się do Ruszelczyc, do domu Piotra i Marii Gierulów, wujka i cioci Stanisława Lacha, 22 lipca 1946 roku bestialsko zamordowanych przez Ukraińców.
– Mój wujek był w Hucie. Konia miał, wóz, no tam nawet u nas tam robił drzewo, a jego żona mieszkała w Ruszelczycach, i troje dzieci mieli małych. No i ta żona przyjechała tam i mówi: “jedź, czego ty tu jesteś w Hucie cały czas, jedź tam do domu”. I oni pojechali wtedy i w Bachowie na moście, banda (…), było ich tam dużo, wtenczas okropnie strzelali i myśmy w Hucie mówili, że już chyba on zginął. Jego wtedy posiadali banderowcy na ten wóz i pojechali w kierunku Iskani i w kierunku Tarnawki, i tam ich zamordowali. Nie było ich coś ze dwa dni… Ktoś tam doniósł, że oni tam leżą w Tarnawce w piwnicy. Ona miała piersi nożem pokaleczone, on miał ręce związane do tyłu jakimś kolącym drutem i tam leżeli na tych schodach w piwnicy. I tam się po nich bali Polacy jechać – opowiada. Ostatecznie po ciała pojechał znajomy Ukrainiec. Przywiózł zwłoki, które pochowano w Babicach nad Sanem – wspomina Stanisław Lach i dodaje: – Okropnie zginęli niewinni ludzie.

Fatalna polityka Ukraińców

To jest fatalna polityka Ukraińców. Co oni z Polakami robili tam na Wołyniu, a później tu, to się w głowie nie mieści. Teraz niby Polska wspiera Ukrainę [wywiad przeprowadzam miesiąc przed agresją rosyjską na Ukrainę – przyp. JM] i to bardzo wspiera, ale to wszystko, ta pamięć zostaje – kończy rozmowę Świadek ukraińskiego ludobójstwa na Polakach.

Cały wywiad i kilkadziesiąt pozostałych rozmów ze Świadkami ukraińskiego ludobójstwa na Polakach znajdziecie Państwo w aplikacji wPrawoTv na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ). Rejestrując się i subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. Ten wywiad, wyjątkowo umieszczam także na znanej z cenzurowania platformie YouTube.

 

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. AntyPO✡PiS mówi

  PiSdzielce będą z naszych pieniędzy budować mieszkania socjalne dla Ukraińców, którzy zechcą się w Polsce osiedlić na stałe! I to nie jest fake news!

 2. Ewa-Maria mówi

  A moje dzieci zmuszone były brać kredyty hipoteczne . Ta władza oszalała na punkcie UPAińców. W przyszłym roku wybory i mam nadzieje że wylądują na śmietniku historii. Stawiam na Konfederację.

 3. szalom mówi

  Też stawiałem na Konfederację. Sądząc po głosowaniu w sprawie złóż miedzi, w sprawie ochrony TVN oraz po wypowiedziach Winnickiego o “skurwysynach” wspominających teraz o banderowskich rzeziach większość konfederatów to też pochodzi z szachrajskiego naboru dla duraczenia tubylczego narodu, że mają w sejmie jakiś polskich patriotów.

 4. Xyz mówi

  Moja śp. Babcia cudem przeżyła rzeź wołyńską. Nie raz opowiadała mi o tamtych zdarzeniach. Serce pęka. O polityce naszego rządu wypowiadać się nie będę, bo nie warto. Natomiast boli mnie postawa Polaków, którzy zatracili w sobie polskość…

 5. W K mówi

  Cześć i chwała! B o h a t e r o m !

 6. alojz mówi

  Sława Jaremu (Księciu Wiśniowieckiemu)

 7. Piotrx mówi

  Rocznica zbrodni SS Galizien w Chodaczkowie Wielkim – 16.04.1944
  http://przemysl.wkki.pl/przemysl/dzieje/rus/Chodaczkow/Chodaczkow.html

  Chodaczków Wielki, wieś sołecka, siedziba parafii i gminy.

  W 1921 r. wieś miała 500 zagród i 2949 mieszkańców, w tym: 2492 Polaków, 417 Rusinów i 40 Żydów. W 1931 r. liczba zagród wzrosła do 576, a mieszkańców do 3022 osób.

  W styczniu, lutym i marcu 1944 r. kilka razy bojówkarze UPA próbowali dokonać we wsi masakry ludności polskiej . Jednak miejscowa samoobrona, dysponująca pewną ilością broni palnej, skutecznie odpierała ataki banderowców. Po ustaleniu poniesionych strat, UPA wycofała się z dalszego prowadzenia ataku.

  W kwietniu 1944 r. oddział żołnierzy ukraińskiej Dywizji SS-Galizien napadł na Chodaczków Wielki. Wszystko wskazuje na to, że ta akcja została uzgodniona z terenowymi władzami OUN i UPA. Napastnicy podpalali domy i budynki gospodarcze, wrzucali do budynków i piwnic granaty, strzelali do uciekających. Starców, kobiety i dzieci wrzucano żywcem do palących się budynków lub też nie pozwalano z nich wychodzić. Ocalał tylko kościół i plebania oraz budynki, które były w pobliżu zabudowań Ukraińców. Została spalona większość budynków przy ulicach: Dremewce, Długiej, Mazurówce, Odetrokiej. Tarnopolskiej i Zacerkiew. Rzeź trwałaby prawdopodobnie dłużej, gdyby nie przybył niemiecki żołnierz z rozkazem przerwania pacyfikacji. Ocalała ludność, pogrzebała pomordowanych rodaków, na placu w pobliżu kościoła, w zbiorowej mogile. Do grobu złożono zwłoki 862 osób. Na mogile postawiono krzyż. W latach 60-tych władze radzieckie usunęły krzyż, a w to miejsce postawiły mały stożkowy obelisk z czerwoną gwiazdą, ale już bez napisu, że tu „spoczywają Polacy pomordowani przez żołnierzy ukraińskiej 14 ochotniczej dywizji SS-Galizien”.

 8. Piotrx mówi

  Sytuacja ludności cywilnej pod okupacją banderowską na części obecnego Podkarpacia w latach 1944-1947
  http://przemysl.wkki.pl/przemysl/dzieje/rus/banderowcy.html

  O skali problemu związanego z ciągłym zagrożeniem ludności cywilnej świadczy liczba zniszczonych i zdewastowanych wsi. W powiecie jarosławskim zniszczono 5612 zabudowań, w lubaczowskim – 7470, w sanockim – 8260, w leskim – 2565, a w gorlickim – 3452. Tyko podczas operacji „Wisła” zostało spalonych 1118 gospodarstw i 3926 ha lasów[33]. Dane te świadczą o braku skutecznego wsparcia ze strony państwowego aparatu bezpieczeństwa i wojska ludności cywilnej, która niejednokrotnie była pozostawiona sama sobie. Nie jest normalna sytuacja, gdzie dwa lata po zakończeniu wojny światowej tj. od maja 1945 r. do lata 1947 roku, w rejonie nowej granicy, która rozgraniczała sojusznicze państwa formacje partyzanckie w miarę swobodnie dokonują takich zniszczeń. Kolejnym przykładem może być tu powiat przemyski, gdzie od 3 września do 12 listopada 1945 roku UPA spaliła 60 wsi z 4592 zabudowaniami

 9. Rafał mówi

  Wybuchła wojna rosyjsko-ukraińska i nagle gdzieś poznikały flagi czerwono-czarne. Nagle mer Lwowa przypomniał sobie, że zna język polski a nie tak dawno ogłaszał rok 2022 Rokiem UPA. Obchody schowano pod dywan. To tylko taktyka a zmiana postawy. Miliony Ukraińców w Polsce a zwłaszcza w polskich szkołach, to doskonała okazja do pokazania im czym była Rzeź Wołyńska. Pomagać trzeba, bo Polacy to w większości chrześcijanie, ale nie można zapominać o historii i prawdzie.

 10. Mik mówi

  Bardzo dobrze, że piszecie o mordercach Polaków. Trzeba pamiętać o kanaliach.
  Ale do kiedy uważać Ukrainę za wroga? Do końca świata? Bez sensu. Przecież istnieje miłosierdzie. Poza tym są wrogowie najgorsi i wrogowie mali. Polska musi mieć sprzymierzeńców, bo kraj między Niemcami a Rosją nie może istnieć samotnie.

 11. TT mówi

  “Pomagać trzeba” – nie wiem czemu mam pomagać Ukraińcom, którzy wcale nie cierpią z powodu wojny, a właśnie tacy przyjeżdżają do Polski. Cierpią ci ze wschodniej Ukrainy, którzy są de facto Rosjanami i których atakują Ukraińcy z zachodniej i centralnej Ukrainy, ale oni jak już wyjeżdżają to do Rosji, a nie na zachód. Mam głęboko w dupie Ukraińców z zachodniej i centralnej Ukrainy i nie mam zamiaru im pomagać, bo na żadną pomoc nie zasługują.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra