Z Wołynia do komory gazowej. Przejmujące wspomnienia Wiesławy Farbiszewskiej, która cudem uniknęła śmierci [WIDEO]

Pani Wiesława Farbiszewska - świadek rzezi wołyńskiej

W roku 1943 pani Wiesława Farbiszewska (z domu Mickiewiczów) z wołyńskich Załawiszczy miała 15 lat. Wtedy to na jej oczach zaczął rozgrywać się dramat, który jej i całej polskiej ludności zgotowali ukraińscy ludobójcy zwani banderowcami. – Nikomu przed wojną do głowy nie przychodziło, że trzeba będzie ukrywać się przed sąsiadami – wspomina świadek rzezi wołyńskiej.
OBEJRZYJ I PRZECZYTAJ: Świadek rzezi wołyńskiej i ofiara pierwszego ataku banderowców – ROMAN STRĄGOWSKI [WIDEO]

W poruszającej rozmowie pani Wiesława wspomina triduum paschalne roku 1943, podczas którego duszpasterz z Antonówki przygotowywał parafian na śmierć. Opowiada o ucieczce z Wołynia oraz żydach, których razem ze swoim tatą, dowódcą Armii Krajowej, przez rok ukrywała i dokarmiała w przyleśnej dziupli. Na ucieczce z polskich ziem na Wołyniu jej tragiczne losy się nie zakończyła. Wraz z najbliższymi trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Czułowie, z którego dwukrotnie prowadzono ją na śmierć do komory gazowej w Auschwitz. – Gdyby nie boska interwencja, z pewnością by mnie tutaj nie było – mówi pani Farbiszewska.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Świadkowie rzezi wołyńskiej nie będą żyli wiecznie, a państwowe urzędy nie uwieczniają wspomnień tych, którzy na własne oczy widzieli co Polakom zgotowali ich ukraińscy sąsiedzi. Jestem przekonany, że naszym patriotycznym obowiązkiem jest rejestrowanie i udostępnianie takich wspomnień.

Cała rozmowa z Panią Wiesławą Farbiszewską jest dostępna w aplikacji wPrawoTV na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ)Subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. W aplikacji znajdziecie wszystkie nagrania ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej. Wywiady, w formie stenogramów i poprzedzone stosowną przedmową, w przyszłym roku ukażą się w mojej kolejnej książce.

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.