„Ukraińskie tortury były o wiele gorsze niż niemieckie.” Wspomnienia Karoliny Szwedurskiej, świadka ukraińskiego ludobójstwa na Polakach [WIDEO]

Karolina Szwedurska / Fot. Jacek Międlar
4

Pani Karolina Szwedurska (z d. Zyza) urodziła się 7 października 1937 roku w polskiej Kolonii Jarczów II na Zamojszczyźnie, dziś mieszczącej się nieopodal granicy z Ukrainą. Gdy miała zaledwie 7 lat, ukraińscy sąsiedzi zgotowali Polakom prawdziwe piekło. Wioskę spalili, większość Polaków bestialsko wymordowali. Ona i jej rodzina cudem uniknęli śmierci.

Pierwsze strony z pamiętnika Pani Karoliny Szwedurskiej / Fot. wPrawo.pl
Pierwsze strony z pamiętnika Pani Karoliny Szwedurskiej / Fot. wPrawo.pl

Gdy uciekaliśmy, brat kazał nam się trzymać razem. W pewnym momencie Ukrainiec zaczął do niego strzelać. Brat potknął się o jakieś kretowisko i się wywrócił. Ukrainiec pomyślał, że go zastrzelił i dzięki temu mój brat przeżył – wspomina Pani Karolina.
Ukraińcy napadali na polski wsie głównie nocą, paląc je oraz mordując w okropny sposób ludność polską: dorosłych i dzieci. Napadali również na ludzi pracujących na polu. W małżeństwach mieszanych, gdzie żoną była Polka, również ginęła z rąk własnego męża. Tortury jakie Ukraińcy stosowali wobec Polaków były o wiele gorsze niż niemieckie. Obcinali kobietom piersi, wyrywali paznokcie u rąk i nóg, małe dzieci na oczach matek nabijali na płot – wspomina pani Karolina.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wywiad z Panią Karoliną to jeden z wielu wywiadów, które przeprowadziłem podczas mojej wyprawy na Zamojszczyznę w roku 2020. Szczegółowe wspomnienia zostały spisane przez Panią Karolinę ponad 50 lat temu, gdy była jeszcze w pełni sił. Przekazała mi swoje zapiski. Te zostaną opublikowane w książce, którą opublikuję po złożeniu całego materiału.

Poniżej prezentuję Państwu ośmiominutowy urywek wspomnień, które pozostawiła Pani Karolina Szwedurska (z d. Zyza), świadek ukraińskiego ludobójstwa na Polakach na terenie Zamojszczyzny. Kilkadziesiąt opracowanych, pełnometrażowych wywiadów już znajdziecie Państwo w aplikacji wPrawoTV na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ).

Subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. W aplikacji znajdziecie wszystkie nagrania ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej. Wywiady, w formie stenogramów i poprzedzone stosowną przedmową, w przyszłym roku ukażą się w mojej kolejnej książce.

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Zobacz także:

„Powiązali drutem kolczastym, wyłupali oczy, a dzieci powiesili na hakach.” Wywiad z Genowefą Skowronek, świadkiem ukraińskiego ludobójstwa na Polakach [WIDEO]

J. Międlar: RZEŹ ZAMOJSKA [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. geografia mówi

  Nie zamijszczyzna a hrubieszowszczyzna. To Powiat hrubieszowski.

  1. Jacek Międlar mówi

   Współcześnie Zamojszczyzna obejmuje dawne powiaty (sprzed 1975 r.): biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski i zamojski.

 2. Michu. mówi

  Dzięki Jacek, że jesteś strażnikiem pamięci i działasz patriotycznie na rzecz Polski. Gratuluję i pozdrawiam. Szczególne podziękowania kieruję też do świadków historii, którzy opowiadają o dramatycznych i strasznych przeżyciach, żeby ludobójstwo Ukraińców nie zostało zapomniane. Pozdrawiam Państwa serdecznie.

 3. Arkadiusz mówi

  Ukraina jeszcze mocno zapłacze za to co zrobiła Polsce. Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.