Jak Kościół greckokatolicki i ukraińscy sąsiedzi wspierali ludobójstwo na Polakach. Wspomnienia Świadka Rzezi Wołyńskiej, Władysławy Gryszpińskiej [WIDEO]

Władysława Gryszpińska / Fot. Jacek Międlar
3

Władysława Gryszpińska (z d. Ładecka) urodziła się 7 sierpnia 1931 roku w Druchowej (pow. Kostopol na Wołyniu). Jako zaledwie 11-letnia dziewczynka była świadkiem przerażających zbrodni, których na Polakach dopuścili się Ukraińcy. Przed kamerami podzieliła się z nami tragicznymi wspomnieniami.

Polskie ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Polakach
Polskie ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Polakach

Przed wojną relacje polsko-ukraińskie były bardzo poprawne. Polacy i Ukraińcy nawzajem się odwiedzali, żyli w zgodzie, wspólnie obchodzili święta.
Gdy w 1942 roku wkroczyli Niemcy i obiecali Ukraińcom „Samostijną Ukrainę” to wszystko się popsuło. Ukraińcy zaczęli mordować Polaków – wspomina Pani Władysława.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Opowiada jak Ukraińcy dopuszczali się prowokacji polegających na zabójstwie niemieckiego żołnierza, czym następnie w donosach obciążali Polaków. W odwecie żołnierze III Rzeszy mordowali naszych rodaków. Zaś gdy w1942 z mamą i siostrami uciekły do miejscowości Berezne, przed Ukraińcami chronili ich właśnie… Niemcy.

Pani Władysława opowiada, że Ukraińcy mordowali Polaków z największym okrucieństwem.
5-letniego syna mojej cioci powiesili na haku – wspomina i opowiada, że jej tatę Ukraińcy równie bestialsko zamordowali. – W sumie, z całej mojej rodziny, bliższej i dalszej, wymordowano ponad 50 osób.

Ludobójstwo na Polakach nie przybrałoby tak potężnych rozmiarów, gdyby nie udział w nim greckokatolickich duchownych. Poza nawoływania z ambon do zabijania „Lachów”, ci – według relacji pani Władysławy – na wioskach tworzyli kopce i ustawiali na nim krzyże. Ten znak miał informować  grasujących po Wołyniu ukraińskich bandytów, że w danej miejscowości mieszkają Polacy, których należy wymordować.

Cała, pasjonująca rozmowa z Panią Włądysławą Gryszpińska jest dostępna w aplikacji wPrawoTV na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ). Subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. W aplikacji znajdziecie także kilkanaście innych nagrań ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej.

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Post scriptum. W nagraniu, w opisie zdjęć pomordowanych Polaków umieściłem podpis: polskie ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. W wyniku ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, które było niemalże „systemowo” zorganizowane zginęła także garstka reprezentantów innych nacji. Gwoli obiektywizmu należy na to wskazywać.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. BP mówi

    Czyżby dni kary za zbrodnie we Wołyniu nadeszły? Nie chcieliście żyć w pokoju z Lachem, będziecie jęczeć pod butem rosyjskiego pana …

  2. Misiek13 mówi

    Hej Ukraincy,brac w rece widly,siekiery i bronic swojego kraju.Polacy jak byli bezbronni to mieliscie odwage ich mordowac,to czas pokazac jakimi jestescie teraz bohaterami

  3. z-k mówi

    Jak to będzie gdy już abp Szeptycki świętym zostanie?. Lewacki Franciszek ogłosił jego święte uczynki. Dopóki żył Wielki Prymas to likwidował w zarodku banderowskie marzenia o wyniesieniu na ołtarze rezuńskiego proroka a obecne „polaki” i „nycze” nawet przyklasną ku radości Michnika, Dudy …. i całej filobanderowskiej reszty

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.