„Uciekł przed wywózką do Katynia, zabili go Ukraińcy. Babcię spalili żywcem.” Wspomnienie Marii Bułkowskiej, świadka Rzezi Wołyńskiej [WIDEO]

5

Wbrew temu co może przywodzić na myśl pojęcie „Rzeź Wołyńska”, ludobójstwo na Polakach nie rozgrywało się tylko na Wołyniu. Polska krew lała się strumieniami także na terenie Małopolski Wschodniej, gdzie ukraińskie bandy, bestialsko mordując naszych rodaków tylko dlatego, że byli Polakami, realizowały upragniony cel: wznieść „samostijną Ukrainę”. Jednym ze świadków wydarzeń z Małopolski Wschodniej jest pani Maria Bułkowska (ur. 1933). Dziś mieszkająca w Olszance (woj. opolskie), urodzona we Lwowie i wychowana w Wyżnianach, nie kryje, że od roku 1940 strach stał się jej stałym towarzyszem i do dziś nie może wyprosić go ze swojego życia.

W kolejnym niezwykle poruszającym opowiadaniu świadka ludobójstwa na Kresach dowiadujemy się, że Ukraińcy mordowali Polaków długo przed pamiętnym rokiem 1943.
– W 1941 lub 1942 żywcem spalono moją babcię –
wspomina pani Maria, by zaraz po tym opowiedzieć historię z roku 1940 jak to jeden z polskich żołnierzy, którego wraz z mamą żywiła 7-letnia Marysia, uciekł przed sowietami wywożącymi oficerów do Katynia. – Na polu zabili go Ukraińcy. Zabrali rower, buty ściągnęli, wszystko pościągali i tak go zostawili – opowiada.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Moja rozmówczyni nie kryje faktu, że nie wszyscy Ukraińcy to były bestie. Gdyby nie dobre serce pewnej ukraińskiej rodziny, nie wie czy dzisiaj by żyła i zaznacza, że tak jak udziela się odznaczeń dla Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, to podobne tytuły powinni otrzymywać ci, którzy pod groźbą śmierci pomagali Polakom w czasie Rzezi Wołyńskiej.

Wywiad z Panią Marią Bułkowską to jedna z wielu rozmów, które przeprowadziłem w ramach ważnego dla mnie i – w co gorąco wierzę – istotnego dla Polski projektu „Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”.

Cała rozmowa z Panią Marią Bułkowską jest dostępna w aplikacji wPrawoTV na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ)Subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. W aplikacji znajdziecie wszystkie nagrania ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej. Wywiady, w formie stenogramów i poprzedzone stosowną przedmową, w przyszłym roku ukażą się w mojej kolejnej książce.

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. maciek mowi . mówi

  Gdyby Polacy poznali pradziwa swoja historie to zadnej zydoskiej czy zydo-banderowskiej kanali nie tylko
  nie podali by reki ale nawet szklanki wody . Podobne rzezie z Polskimi moga jedynie porownac Rosjanie
  ktorych te same zydoskie kanali mordowaly w podobny sposob no I Ormianie z Rumunami I Wegrami .
  Nie bylo zadnego holokaustu zydow ale byl wlasnie tych Narodow ktore wymienilem wyzej . Osobiscie rozmawialem z czlowiekiem ktory cale cztery lata przezyl w Auschwits I to on opowiedzial mi cala prawde
  o obludnej propagandzie zydostwa . Nie bylo tam zadnych komor gazowaych I to zydy mordowaly Polakow
  szczegolnie okrutny sposow nie odwrotnie . Zydy w swej wiekszosci uciekli z Polski dlatego jest ich dzisiaj az
  tylu I dalej nas niszcza . Najwyzszy czas bysmy sie zorganizowali I rozpoczeli zbrojna tajna walke z tym najokrutniejszym naszym I ludzkosci wrogiem by wyzwolic nasza Ojczyzne ! Maliniak to zdrajca a nie nasz
  prezydent to juz chya wiekszosc wie !

 2. Kresowiak mówi

  Dziękuję Ci Jacku za Twoją pracę. Oby Bóg pozwolił nam wytrwać w walce o Prawdę. CWP!

 3. P.R mówi

  Dobrze że powstają te materiały, czasem tylko możnaby dać dźwięk trochę ciszej bo jest za głośno. Czasami urywa słowa mówiącej osoby , na kamerze widać że mówi a nie słychać głosu. Ale poza tym to dobry materiał

  1. Jacek Międlar mówi

   Urywa? Nie słychać głosu? W których miejscach? Nie ma takich fragmentów. A głos jest cały czas jednostajny, z jednego mikrofonu umocowanego przy szyi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.