„A teraz zobaczycie komedyjkę.” Wspomnienia Wandy Podhalicz, świadka rzezi wołyńskiej [WIDEO]

Wanda Podchalicz - świadek rzezi wołyńskiej / Fot. wPrawo.pl
2

Ta historia znacząco różni się od pozostałych, które już opublikowałem. W odróżnieniu od doświadczeń Romana Strągowskiego, Wiesławy Farbiszewskiej czy Stefanii Pasieki, opowiadanie Wandy Podhalicz (z domu Gwarda) nie ocieka krwią. W 1943 roku moja rozmówczyni miała 6 lat. W lipcu tego roku pokazowym mordem na polskim partyzancie, przez zbrodniarzy zwanym „komedyjką”, banderowcy zastraszyli całą polską wioskę Czajków, z której pochodzi pani Wanda. Kilka dni później, gdy wymordowano sąsiednią wieś, Gwardowie ostrzeżeni przez młodą Ukrainkę uciekli z miejscowości, w której ich rodzina żyła od pokoleń.

Czas nagli. Świadkowie rzezi wołyńskiej nie będą żyli wiecznie, a patrząc na politykę historyczną w Europie możemy się spodziewać, że z jeszcze większą determinacją niż teraz kłamcy będą próbowali negować to, co kilkadziesiąt lat temu naszym rodakom zgotowali ukraińscy ludobójcy. Każde wspomnienie jest ważne, dlatego jeśli tylko macie Państwo kontakt ze świadkami rzezi wołyńskiej, którzy o swoich doświadczeniach są gotowi opowiedzieć przed kamerą, prosimy o kontakt na [email protected]Jeśli ja zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cała rozmowa z Panią Wandą Podhalicz jest dostępna w aplikacji wPrawoTV na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ)Subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. W aplikacji znajdziecie wszystkie nagrania ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej. Wywiady, w formie stenogramów i poprzedzone stosowną przedmową, w przyszłym roku ukażą się w mojej kolejnej książce.

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Andrzej mówi

    Widzisz Jacku moja mamusia z tego samego powiatu była co ta Pani Sarny Rafałówka Huta Sopaczewska

  2. W K mówi

    Szanowna Pani, będziemy o tym pamiętać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.