„Ukraińcy mordowali czym popadnie…” Wspomnienia Świadka Rzezi Wołyńskiej, Janiny Bednarskiej [WIDEO]

Janina Bednarska, Świadek Rzezi Wołyńskiej / Fot. wPrawo.pl
4

W ramach autorskiego projektu „Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej” zaprezentowałem Państwu poruszające historie Polaków, którzy cudem uniknęli śmierci w czasie ukraińskiego ludobójstwa. Roman Strągowski, Wiesława Farbiszewska, Stefania Pasieka, Wanda Podhalicz, Maria Bułkowska, Apolonia Rosińska i Maria Panek opowiedzieli o brutalnych atakach banderowców. Tragiczne wspomnienia przekazała również pani Janina Bednarska (obecnie mieszkanka Michałowa), której wspomnienia prezentuję.

W roku 1943, gdy Ukraińcy poczęli masowo i bestialsko mordować Polaków tylko dlatego, że byli Polakami, pani Janina miała 16 lat. Wychowywała się na terenie województwa wołyńskiego, w Wólce Kotowskiej. Doskonale pamięta wołyńskie wydarzenia.
Ukraińcy mordowali czym popadnie. I nożami, i siekierami… O Jezu! Oczy powyciągane, piersi poodcinane. Widziałam to wszystko! To było po sąsiedzku u nas – wspomina i wskazuje, że mordów, których dopuszczali się banderowcy nie dopuściłby się nawet kat.
W naszej miejscowości powstała potężna nekropolia – mówi łamiącym się głosem.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziś ma 93 lata. Do tego czasu nie odwiedził jej żaden polityk, dziennikarz, historyk, pracownik IPN-u. Ma świadomość, że gdyby była żydówką ocalałą z holokaustu przed jej domem ustawiałyby się niemalże kolejki.
A Polka to nie ma nic… nawet współczucia – wyznaje ze śmiechem maskującym uczucia przeraźliwego smutku.

Cała rozmowa z Panią Janiną Bednarską jest dostępna w aplikacji wPrawoTV na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ)Subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. W aplikacji znajdziecie wszystkie nagrania ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej. Wywiady, w formie stenogramów i poprzedzone stosowną przedmową, w przyszłym roku ukażą się w mojej kolejnej książce.

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Cześć i chwała polskim BOHATEROM !!!

 2. gabka mówi

  Trzeba pamiętać. Bo idą ciężkie czasy… A trzeba być godnym Jaremy…

 3. Henryk Zając mówi

  Posłowie KO, PIS i reszty z tej bandy śmiali się w twarz polskiemu patriocie Panu Robertowi,
  gdy ten przedstawiał obywatelski projekt stop 447.

  „po owocach ich poznacie” kto głosował patriotycznie.
  Wybór jset tylko jeden!

 4. Stanley Orlowski mówi

  Dzieki Panie Miedler

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.