Tułaczka i zbrodnie zgotowane przez Ukraińców. Wspomnienia Anny Brojak – Świadka Rzezi Wołyńskiej [WIDEO]

Pani Anna Brojak (z d. Pawłowska) - Świadek Rzezi Wołyńskiej
1


Od 2019 roku jeżdżę po kraju i zbieram relacje Świadków Rzezi Wołyńskiej. To wspomnienia, które w dobie prób pisania historii na nowo, dla nas, Polaków, są po prostu bezcenne. Wiele nagrań z rozmów ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej już zmontowałem i opublikowałem na portalu wPrawo.pl oraz w aplikacji wPrawoTV. Zachęcam do zapoznania się z nimi (na dole).

Do końca roku 2020 planuję przeprowadzić kolejne kilkadziesiąt wywiadów. W ostatnim miesiącu przeprowadziłem ich ponad 10. Na montowanie nagrań przyjdzie czas za kilka miesięcy. Teraz najpilniejsze są spotkania ze Świadkami, na które „jutro” może być po prostu za późno.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziś zamieszczam wywiad, który kilka lat temu ze swoją Babcią Anną Brojak (z d. Pawłowska) przeprowadził Marcin Sochoń ze Stowarzyszenia Wizna 1939. Pani Anna, niegdyś mieszkanka niewielkiej miejscowości Piszczatyńce (powiat tarnopolski), opowiada o tułaczce jaką zgotowali jej ukraińscy ludobójcy. „Sąsiedzi”, którzy mordowali Polaków tylko dlatego, że byli Polakami. Z mamą i rodzeństwem, szczęśliwie dotarła uciekła spod banderowskich narzędzi zbrodni. Niestety, nie cała rodzina miała tyle szczęścia…

Każda rozmowa ze Świadkami jest pasjonująca. Z jednej strony wszystkie wspomnienia są różne, z drugiej mają wspólny mianownik: Ukraińcy przeprowadzili ludobójstwo na Polakach. Dziś ta oczywistość jest relatywizowana przez polskojęzyczne media, polityków, a zwłaszcza „przyjaciół” zza wschodniej granicy.

Jeśli jesteście Państwo w posiadaniu nagrań ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej lub macie kontakt z cudem ocalałymi mieszkańcami Wołynia lub Małopolski Wschodniej, piszcie na [email protected].

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Elzbieta mówi

    Dzieki za tak ogromne przedsiewziecie i wielki szacun . Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.