W Rzeszowie otwarto przychodnię tylko dla ukraińskich uchodźców

Fot. TVP Rzeszów
27

W ubiegłą środę (23.03.2022) w Rzeszowie otwarto przychodnię, w której z pomocy lekarskiej mogą korzystać tylko ukraińscy uchodźcy.

Lecznica mieści się przy ulicy Podkarpackiej na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej. W placówce dla dzieci i dorosłych przyjmuje personel medyczny z Ukrainy z różnymi specjalizacjami: są lekarze rodzinni, a także okuliści czy alergolodzy.

Inicjatywa powstała bardzo szybko – mówi lekarz Stanisław Mazur – prezes Centrum Medycznego Medyk.
Jak sobie pani zdaje sprawę, mamy historię polsko-ukraińską przeróżną, zależy od punktu widzenia, niemniej jednak jestem dumny z Polaków w tej chwili, że tak solidarnie pomagają Ukraińcom, bo widzimy jaka krzywda ich dotyka – dla Katolickiego Radia Via mówi doktor Mazur.
Nowa przychodnia ma także służyć do kształcenia studentów medycyny z Ukrainy, którzy uciekli zza Buga.

Wojna na Ukrainie trwa już ponad miesiąc. Miejmy nadzieję, że Ukraińcy bez zastanowienia okażą wdzięczność Polakom za okazaną pomoc.

Wywiady ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Ewa-Maria mówi

  Tak, tak okażą wdzięczność, co najwyżej drugim Wołyniem.

 2. Dariusz mówi

  Myślę, że wdzięczność okażą i to ogromną. Jak zawsze . „Naród” o długiej , niesplamionej krwią historii , Żydom pomagali etc. Upadliński syf.

 3. AntyPO✡PiS mówi

  Do dzisiaj Ukraińcy nawet symbolicznie nie przeprosili Polaków za masowe zbrodnie dokonane na narodzie polskim na Wołyniu przez 👹 Ukraińców. Mało tego! Ukraiński rząd nawet nie wyraził zgody na ekshumację pomordowanych Polaków i pochówek ich szczątków na cmentarzu!

 4. j-da mówi

  A jaka ma być? Rzeszów to Zakierzonnyj Kraj i wszystko ma tam być ukraińskie. Ciekawe kto zainicjuje postawienie pierwszego pomnika Bandery?? Chyba nasza „warszawka’ nie da się wyprzedzić ukraińcom i pierwsza zainicjuje pomnik przyjaźni…

 5. gość mówi

  W tym artykule jest poważny błąd i Droga Redakcjo – nie popełniaj go więcej. To nie są ukraińscy uchodźcy tylko PRZESIEDLEŃCY, tak jak jest napisane w nazwie: Klinika dla przesiedleńców z Ukrainy.

 6. W K mówi

  @J-Da Jeśli Warszafka postawi w Rzeszowie pomnik Bandery, założę zrzutkę na pomnik Franza Kutschery dla Warszafki.

 7. Rebih mówi

  Na wdzięczność nie ma co liczyć, ale inicjatywa jest słuszna. Ukraińcy w polskich przychodniach tylko przedłużaliby wizyty nie mogąc dogadać się z lekarzem.

 8. Ayax mówi

  Gdzieś czytałem, ze będzie tam obsługiwał tylko ukraiński personel. W czasie idiotycznych deklaracji rzadu warszawskiego ta decyzja może nie taka najgorsza bo nie chce mi już słuchać tego języka, którego od rosyjskiego nie odróżniam. Wszędzie pełno rozkrzyczanych Ukraińców, na ulicach, w sklepach, po dowód byłem z 9 letnia córka. Czułem się jak bym był znów imigrantem. Po cholerę ja tu wracałem!

 9. Hammurabi mówi

  To, to pikuś jest.
  Ukraińcy leczyć będą Ukraińców. Strona polska poniesie „jedynie” straty z wynikające z tytułu użytkowania lokalu, zużycia energii, wody, produkcji ścieków, sprzątania oraz darowanych „biedakom” badań, zabiegów specjalistycznych oraz leków rzecz jasna…
  W radio dziś trąbią, że „uchodźcy mogą starać się o świadczenia 500 plus, o świadczenie z programów „Dobry start” i „Rodzinny kapitał opiekuńczy”, a także o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce” . Do tej pory złożono już 145 000 wniosków. Zapewne napłyną nowe i liczba ta grubo przekroczy 200 000.
  Policzmy 12 x (500+) = 6000zł/rok x 200 000szt = 1 200 000 000zł/rok! To tylko same „500+” dla Ukraińców a gdzie reszta? Gdzie codzienne 40zł x 60dni = 2400zł x 2 400 000szt = 5 760 000 000zł Tylko te dwie liczby wyczerpują zadeklarowane przez rząd siedem miliardów i to przy założeniu, że liczba przesiedleńców nie wzrośnie!
  Biorąc pod uwagę iście małpią rozrzutność władz lokalnych i tych o szerszych uprawnieniach koszty podejmowania przesiedleńców mogą te siedem miliardów przekroczyć kilkukrotnie.
  Ile to jest?
  Jeden dron „bayraktar” taki jak te używane przez Ukraińców kosztuje około 11 milionów dolarów. Polska podpisała z Turcją umowę na dostawę czterech zestawów po sześć takich maszyn czyli raptem 24 sztuki. Ministerstwo obrony narodowej poinformowało, że koszt jednego zestawu to potężna kwota 67 mln dolarów.
  67 000 000USD x 4,16 = 278 720 000zł. za jeden „sześciodronowy” zestaw. Wizyta Ukraińców to już strata trzydziestu takich „sześciodronowych” zestawów. Kolejne dni i pomysły rządu to kolejne straty w dedykowanej do tych groźnych zabawek amunicji.
  Karbinek „Grot” to koszt 7,2 – 8,2 tys. zł, „Beryl” to koszt 4,5 – 4,45 tys. zł, karabin wyborowy WKW Tor-12,7mm to koszt około 15 000 zł…
  Mieszkanie.. Koszt budowy jednego metra kwadratowego to około 5000zł…

 10. beno mówi

  Najbardziej irytujące hasło – „trzeba pomagać” wiadomej nacji jest bezmyślnie powtarzane nawet przez (wydawałoby się) rozsądnych ludzi. Otóż, przy normalnych rządach nic takiego nie istnieje ,zwłaszcza jeśli ma się to odbywać olbrzymim kosztem własnego społeczeństwa. Pomoc (tylko humanitarna) może być wyłącznie DOBROWOLNA i jedynie wtedy, gdy pozwala na to sytuacja danego państwa, bez żadnej szkody dla rdzennej ludności. To po pierwsze. Ponadto, znając byłe, niezliczone świadectwa „pełne najwyższej troski i szacunku” pogrobowców obecnych „uchodźców” wobec Polaków na Kresach, można przyjąć ze 100% pewnością ,że „tradycja dziadków” i na naszych ziemiach zostanie ochoczo podtrzymana, kwestia czasu… Historia tego uczyła i uczy, bo jest najlepszą i najprawdziwszą nauczycielką życia, ale jak widać nie dla idiotów- (zdrajców i renegatów tu nie wliczam).

 11. Dariusz mówi

  Większość z tego bydła zamieszkującego ziemie w dorzeczu Wisły to Polacy tylko z nazwy i języka, którym zresztą coraz gorzej się posługują. To bezrozumna hołota. Nie znająca historii , wierząca w tv , sponsorująca cwelebrytów etc. Wyniki „wyborów ” też o tym świadczą.

 12. cccpsucks mówi

  już się zaczyna: krotoszyn i wawa – ukr zamordował partnerkę, ten sam scenariusz. fajniutko tu zaraz będzie, mam polską patolę, za ukroidalną dziękuję

 13. cccpsucks mówi

  i jeszcze uderzymy w ton a 'la zlewaczek toluś: jak to TYLKO dla ukrów? Polacy nie mogą tam być obsługiwani? DYSKRYMINACJA!

 14. Wojciech mówi

  Historię polsko-ukraińską mamy nie „przeróżną” tylko przerażającą.

 15. Antychazar mówi

  Co ten Żydowski rząd wyrabia w Naszej biednej Polsce ??? Oj zbiera im się zbiera…

 16. Izabela mówi

  Już dawno im się zebrało, tylko cierpliwość Polaków jest jakaś taka z mega „wytrzymałej gumy” 🙁
  Mówią że „cierpliwość jest cnotą” w tym przypadku raczej głupotą… 🙁

 17. verizanus mówi

  Za jakiś czas jak będzie trzeba to nasi wnukowie i prawnukowie dowiedzą się, że zawsze największymi przyjaciółmi Ukraińców byli Niemcy i Rosjanie. A dla uchodźców z Ukrainy to zupka była za słona, musieli za pomoc od Polaków dużo płacić, Polacy robili to interesownie itd itp. Nie zdziwiłbym się gdyby już jacyś prowokatorzy krzywdzili Ukraińców aby potem BBC albo CNN albo co innego mogło to w odpowiednim czasie pokazać 😉

 18. Zwariowali? mówi

  Sprawdziłam w tłumaczeniu. Przesiedleńcy. Tak pisze na przychodni.

 19. gość mówi

  Tej patologii jest już w Polsce ponad 12 milionów i końca inwazji nie widać. Jeśli jest jakaś wojna i jakaś agresja, to właśnie ukrainy na Polskę.

 20. Dariusz mówi

  Jedno pytanie : czy ci „uchodźcy” szukają schronienia przed wojną czy pr yjechali tutaj po darmowe świadczenia medyczne , za które w swoim syfie musieliby zapłacić ? I co robi twór upadliński i jego bohaterski prezydent, by pomagać tym uchodźcom ? O ile wiem Lwów i okolice wolne od wojny. Czemu tam nie powstają obozy dla nich ? Tylko wszyscy do Lwowa i siup do Polin ? Ktoś zna odpowiedź ?

 21. verizanus mówi

  Media nagłaśniają co chcą i to w taki sposób, by czasem wzbudzać nadmierne emocje a czasem nie. Wiadomo co się dzieje w Palestynie. Jak Rosja pacyfikowała Czeczenię to jakoś w tele aż tak bardzo biednych dzieci nie pokazywano (zresztą w np Iraku i w Serbii też nie, a Czarnogóra i Kosowo są inaczej przez media ukazywane niż republiki Ługańska i Doniecka). Jak bandyci z ISIS na oczach całego świata utopili ludzi zamkniętych w klatkach jakoś nie było koncertów, marszów “z poparciem” marszów “przeciw” itp (chociaż np udało się wyprowadzić socjalistyczne kobiety na ulice w Polsce, bo za mało im było mozliwości zabijania dzieci i też media jakoś to zbrodnicze nastawienie traktowały inaczej).

 22. Meg mówi

  Polska jest bankrutem, więc nie, nie TRZEBA Ukraińcom pomagać… Należałoby pomóc sobie… A o koniec wojny można się modlić, szczerze i z pełnym zaangażowaniem, owszem.

 23. Anna Mówi mówi

  Do Dariusz Mówi – Poniżanie, obrażanie i nazywanie Polaków mieszkających w dorzeczu Wisły bydłem i bezrozumną hołotą wystawia świadectwo o twoim „człowieczeństwie”, jaśnie oświecony,postępowy, genderowski,lewacki znawco historii….

 24. Andrzej mówi

  Hammurabi policzyl pobyt miesieczny to 5 760 000 000 zl. rocznie 69 120 000 000 a 500+1 200 000 000zł na rok razem 70 mld 300 tys zl plus opieka medyczna, lekarstwa, leczenie onkologiczne 160 tys sierot to razem najmniej 75 mld.dolarow to 15% PKB a inflacja obecnie 11% to rzad naszym kosztem utrzymuje ukraincow

 25. Hammurabi mówi

  Póki co, to te 40 zł na głowę ma przysługiwać przez dwa miesiące.
  Nawet jeśli, to znam wiele innych, pożytecznych sposobów wydania tych pieniędzy.

 26. Dumny Polak mówi

  A ta przychodnia to zadnych pieniazkow nie potrzebuje?
  Aniolki placa za ich leczenie?
  A czemu to polskie aniolki nie daja tych koniecznych pieniazkow dla polskich potrzebujacych, ktorym obiecuje sie terapie dopiero po tym, jak odejda na tamten swiat!
  Takie gowno nie ma tutaj prawa egzystencji!
  To jest kolejne spluniecie tym pier..nych , pyzatych do´dow, prosto w Polska Twarz!
  SMIERC WROGOM OJCZYZNY! PRECZ Z NIMI ZDRAJCAMI NASZEJ BIEDNEJ POLSKI I JEJ SATANISTYCZNYMI, PEJSATYMI, SPRZEDAWCZYKAMI!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.