Skandaliczne pismo Polskiej Akademii Nauk ws. przerwania konkursu szkolnego „Wołyń – pamięć pokoleń”!

prof. Tomasz Schramm/ fot. Wikipedia
27

Do Polski przyjeżdżają kolejne setki tysięcy ukraińskich uchodźców uciekających przed wywołaną przez Federację Rosyjską wojną na Ukrainie. W związku z tym do polskich szkół przybywa coraz więcej ukraińskich dzieci i młodzieży, które ciepło są przyjmowane przez rówieśników i całe polskie społeczeństwo. Zdaniem przewodniczącego Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk prof. dr. hab. Tomasza Schramma, ukraińska migracja to powód, aby przerwać szkolny konkurs o ukraińskim ludobójstwie na Polakach, powszechnie zwanym Rzezią Wołyńską.

Pismo

W świetle agresji rosyjskiej na Ukrainę wnioskuję w imieniu Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, by organizatorzy przerwali konkurs, korzystając z p. 12 regulaminu. Priorytetem polskich uczniów, nauczycieli, rodziców i całego społeczeństwa stało się obecnie udzielenie moralnego i materialnego wsparcia Ukraińcom walczącym z najeźdźcą, a także uchodźcom, szukającym schronienia w naszym kraju. Są wśród nich uczniowie, dołączający – często po traumatycznych przeżyciach – do zespołów klasowych w polskich szkołach. Wracanie w tym momencie do pamięci o krzywdach z przeszłości nie ułatwi ani ukraińskim, ani polskim uczniom zmierzenia się z nowymi wyzwaniami – napisał prof. Schramm, adresując pismo do organizatorów i patronów konkursu szkolnego „Wołyń – pamięć pokoleń”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fałszowanie historii

Jeśli zestawimy stanowisko przewodniczącego komitetu konkursowego z ramienia PAN z wypowiedzią prezydenta Wołodymira Zełenskiego o tym, że Ukraińcy „nigdy nie mordowali innych ludzi” to śmiało możemy już mówić o szeroko pojętej próbie fałszowania historii i deptania po pamięci nawet 200 tysięcy Polaków pomordowanych w latach 1939-1947 na Wołyniu, Zamojszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce Wschodniej m.in. przez bandytów z OUN i gloryfikowanej na Ukrainie UPA.

Rozumiemy okoliczności wojny, ale tak jak niegdyś nasz naród walczył o możliwość publicznego mówienia o sowieckim ludobójstwie w Katyniu, tak dziś nie możemy pozwolić, by zabroniono głosić prawdę o ludobójstwie, które przeprowadzono pod hasłem: „Smert Lachom” oraz „Sława Ukraini, herojam sława”.

Dokonania banderowców

Tak zbrodnie UPA wspomina ppłk. Stanisław Jastrzębski, który jako 14-letni chłopiec, w tamtym czasie został powołany do Armii Krajowej.
Osobiście, własnymi rękami, zdejmowałem z płotów niemowlaka, który był nasadzony na parkan płotu. (…) Większość kobiet młodszych przed śmiercią były gwałcone i ja osobiście z tym się spotkałem, gwałcił, a później, mało że zastrzelił… Zasypywali solą w miejscach intymnych, a później rozstrzeliwali. (…) Najczęściej to męczyli przed rozstrzelaniem, to byłą tragedia. I najczęściej korzystali z własnych narzędzi, siekiery i topora, a tylko do uciekających strzelali. Tylko zbrodniarze tak mogli postąpić. Tego nie było nawet w starożytności. Spotykało się bardzo często wiele osób, mężczyzn czy kobiet z obciętymi głowami, obcięte nieraz nogi. Ukraińcy mieli w zwyczaju przed zamordowaniem jeszcze gnębić Polaków – ppłk Stanisław Jastrzębski, który cudem uniknął śmierci.

Pan Zbigniew z Przemyślan wspominając ludobójstwo tak mówi:
Ukraińcy świadomie mordowali Polaków. Niektórzy byli namówieni, a niektórzy z uciechą, by zgładzić Polaków ze świata. Niemcy i Rosjanie też to robili!

Naród bez pamięci…

Rzez Wołyńska nie była polsko-ukraińskim konfliktem. Nie była także sprokurowana przez Polaków, jak w lipcu 2020 sugerował ambasador Ukrainy w Polsce (PRZECZYTAJ). To było ludobójstwo, którego nie mogą przykryć żadne inne zbrodnie, wojna, zwłaszcza w okolicznościach, w których Polacy stają na głowie, by pomóc uchodźcom wojennym.

Dziś za przywoływanie prawdy o ukraińskim ludobójstwie na Polakach jest się deprecjonowanym i atakowanym podobnie jak niegdyś za upublicznienie prawdy o sowieckich zbrodniach w Katyniu, Charkowie i Miednoje czy wywózkach na Sybir. A pamiętajmy, że „naród bez pamięci jest narodem bez przyszłości”, z czego kremlowski agresor doskonale zdaje sobie sprawę. Dlatego Polacy o dobrych sercach i trzeźwych rozumach pamiętają i pamiętać będą o pomordowanych rodakach, a także o tym, że za naszą wschodnią granicą uprawia się kult Bandery, a ludobójcom z UPA stawia się pomniki. To wszystko nie wyklucza ewangelicznej pomocy potrzebującym, o czym piszę na Twitterze: TAK dla pomocy NA CZAS niebezpieczeństwa! TAK dla ekshumacji polskich ofiar Rzez Wołyńskiej po konflikcie rosyjsko-ukraińskim! TAK dla zdecydowanego potępienia Putina! NIE dla faworyzacji uchodźców kosztem Narodu Polskiego! NIE dla kłamstw historycznych!

Swoją drogą, pamiętacie gdy rozgorzała dyskusja o rzekomej kolaboracji Polaków z III Rzeszą, rabin został zapytany o kolaborację Żydów z Niemcami. „Mądrzejsze jest nie wspomnieć o tym” – odpowiedział. Polacy go wyśmiali! Dziś członkowie Polskiej Akademii Nauk powtarzają jego słowa odpowiadając na wspomnienie o Rzezi Wołyńskiej. Wstyd!

Wywiady ze świadkami ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, które Jacek Międlar konsekwentnie realizuje od 2019 roku:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Leszel SG mówi

  Skandal i hańba dla instytucji. Ja jestem potomkiem ocalałych z rzezi. Wieś Krechówka. Nietórzy krewni mieszkają we Wrocławiu

 2. tramp06 mówi

  Traktat UPA już pokazuje jak naiwnie głupi jest polski rząd ,angole wstrzymali tak buńczućnie ogłaszane przyjm owanie ukraińskich uchodżców najpierw wstępna weryfikacja kogo mogą wpuścić.
  Jestem od początku przeciwny tej naiwnej pomocy jaką udzielają Polacy bo większość nie wie o mordach we wschodniej Polsce lub ta historia zamazywana ,ukrywana choćby przez takiego kutasa jak ten z PANu
  nazwisko jest podejrzane.Dalej cała wataha szarych przechodzi obecnie przez granicę więc po co były to kilkutygodniowe pilnowania granicy białoruskiej,budowanie tego płotu-kto za to poniesie odpowiedzialność za to nieodpowiedzialne działanie.Upadlanie własnego narodu,rdzennych Polaków rozkręca się.potrzebne otrzeżwienie – daj Boże oby nie za póżno!!!

 3. Hammurabi mówi

  Zaczynamy doświadczać typowego zamordyzmu. Nie wolno już mówić prawdy, bo „niewygodna”, nie wolno, bo…
  No właśnie, bo co?
  Dziś w pracy, zrobiłem taki mały sprawdzian historyczny pośród ludzi w różnym wieku i doszedłem do wniosku, że już nie jest źle.
  Jest tragicznie!
  Ludzie niewiele bądź nic nie wiedzą o inwazji ZSRR na Polskę i tej pierwszej, z lat 1919 – 1921 i tej drugiej, trwającej w sumie od 17 września 1939 do 28 października 1992 roku. Zapytani o rzeź wołyńską również niewiele potrafili powiedzieć ale o konieczności pomagania uciekinierom śpiewali wszyscy jak jeden mąż.
  Dopiero zapytani, czy przeznaczają na życie po 1200 złotych z 300 złotową premią na osobę w rodzinie miesięcznie, w kontekście pomocy finansowej polskiego rządu dla Ukraińców, wykazali zainteresowanie. Ożywili się już wyraźnie na informację o planowanym dołożeniu do tych pieniędzy po 500+ na każde ukraińskie dziecko.
  Również podzielam pogląd o konieczności pomocy uchodźcom jako bliźnim. Ale to, co dziać się zaczyna jest chore.
  Czarna rozpacz ogarnia, kiedy się słyszy, że rząd lekką rączką już przeznaczył na pomoc uchodźcom 7 miliardów złotych… Tak na początek. Na już. Niebawem okaże się, że bierzemy na kark kolejne jarzmo. Kto z Ukraińców pójdzie do pracy, jeśli za swoje pochodzenie dostanie o wiele więcej? Najniższa płaca w Polsce to 2363 zł netto. Zaś dwoje ukraińskich dzieci z mamą to 3600 zł od rządu plus 1000 z tytułu 500+. do tego przywileje, świadczenia i ułatwienia. Fakt niektórzy popracują na czarno by sobie jeszcze dorobić. I co wówczas?
  Wówczas może dojść do recesji. Tak, podobno najniższe w Europie bezrobocie stanie się wspomnieniem, rosnące stopy procentowe nie zdławią rozbieganej inflacji. Wówczas bracia Polacy się obudzą i – jak to już tradycyjnie bywa – stwierdzą, że już obie ręce mają w nocniku i jedyne co mogą to poskubać sobie zieloną trawkę!
  Zaś wdzięczność dziś okazywana przez uchodźców z biegiem czasu zamieni się w roszczenia. To już też przerabialiśmy i do dziś mamy „nieprzerobione” a roszczenia rosną, są stawiane na arenie światowej. Świat je popiera Polacy zaś milczą i rozglądają się za jakimś sprzymierzeńcem. Prawda?

 4. Dawid mówi

  Proszę nie bratajcie nas na siłę z Ukraińcami,na niewiele to się zda.Dzięki Jacek za prawdę której jesteś niezłomnym orędownikiem,a my razem z Tobą.Dziękuję i popieram bo najbardziej cenię sobie ludzi niezłomnych,nieprzekypnych.Prawda to jedyna z dróg ,inne drogi są labiryntami.A Ukraińska aktorzyna już dziękuję nam za pomoc kłamstwem.Czołem wielkiej Polsce.Amen

 5. szalom mówi

  To już dawno nie jest „polska” akademia nauk.

 6. Ewa-Maria mówi

  To jest polskojęzyczna PAN.

 7. Ewa-Maria mówi

  ’Każdy Naród pracuje przede wszystkim dla siebie a nieszczęściem jest zajmowanie się całym światem kosztem własnej Ojczyzny’- Stefan kard. Wyszyński’
  Nikt nie wymaże z mojej pamięci Rzezi Wołyńskiej. Teraz w tym trudnym czasie dużo mówię o tych wydarzeniach, jest po temu okazja aby uświadomić moim bliskim i poznali prawdę wołyńską. Nie tylko Wołyń ale i Orlęta Lwowskie należy pamiętać . To Ukraińcy wespół z Rosjanami atakowali Orlęta Lwowskie a byli to młodzi ludzie a nawet dzieci broniący Polskości. Ja im nigdy tego nie zapomnę. Nigdy.

 8. anonim mówi

  Polska Akadmia Nauk siedlisko w zdecydowanej większości starych komuchów, którzy swoje ,,kariery naukowe” robili nie przez swoje wybitne osiągnięcia naukowe, a przynależnośc do sitwy pzpr. Pokazali swoje oblicze niedawnymi kuriozalnymi pismami dotyczącymi szczepionek, jako stęczyciele bigfarma. Teraz też pokazuja co to jest dla nich moralność, pamięć narodowa, szacunek dla pomordowanych, a gęby przed kamerami pełne frazesów. Wstydu nie mają łajdacy profesorkowie ,,elita narodowa”, ale właśnie jakiego narodu, bo na pewno nie polskiego.

 9. verizanus mówi

  To skutek braku dekomunizacji i lustracji w PANie. Następne skutki pewnie za jakiś czas znowu się pojawią 😉

 10. zagłoba sum mówi

  Będzie tak, jak z rzekomą pLandemią. Od samego początku, od czasów Wuhan walczyłem na forum dezInterii z ciemnogrodem i przesądami covidowymi. Na początku tego przekrętu było nas dosłownie kilka osób piszących PRAWDĘ o zwykłej grypie rebrandingowanej do „złowieszczego” miana SarsCov 19 i wylewały sie na nas hektolitry pomyj. Obyś sie dusił pod respiratorem, oby twoja rodzina wyzdychała na civid… To typowe przykłady z 2020r. W 2021 juz praktycznie płatne trolle MZ, ministerstwa ZAGŁADY judeomarksistowskiego bandyty niedzielskiego ( czy jak on sie tam nazywa w jidisz) pozostały na placu boju i nagle okazało się, ze przeciez wszyscy „wiedzieli, ze to przekręt. Podobny mechanizm wystąpi prawdopodobnie z całym tym cyrkiem z uchodźcami i ogłupieniem UPAdliną. Za jakiś czas, gdy zaczną się kłopoty z ukrami okaze się, ze „wszyscy to prxewidywali” i nikt nie malował się barwami ikei… PS. Małe litery mają podkreślić mój stosunek do podmiotów.

 11. Marek mówi

  Wklejam tutaj ponownie mój komentarz z innego wątku z małym uzupełnieniem, bo uważam że to istotne w kontekście polskiej kultury.
  Skończmy już mówić/pisać Ukraina, Polska. Interesy i napięcia społeczne są konstruowane i wywoływane przez Żydów. To nie są Polacy i Ukraińcy, bo oni dbaliby o dobro swojego kraju. Dla Żyda, jego kraj to on sam. Bo jest reprezentantem „narodu wybranego”. Kraj w którym żyje to tylko pretekst. To Żydzi są największymi światowymi nacjonalistami. Dlatego tylko oni mogą legalnie mówić kto jest nacjonalistą, a kto nie. Zawłaszczyli reglamentacje tego pojęcia.
  Teraz do rzeczy. Najbardziej widocznym, a jednocześnie mało dostrzeganym działaniem Żydów w Polsce jest sfera kultury i sztuki. Tam, niczym szarańcza od ponad 40 lat niszczą i usuwają wszelką aktywność, która nie jest spójna z tzw. globalną żydowską lewicowością. Wielu wybitnych polskich artystów (nawet tych współczesnych i tych, którzy nie podejmowali tematów patriotycznych) zostało zmanipulowanych (często o tym nie wiedząc) przez żydowskich kuratorów, którzy najpierw zaszczepili im poczucie wstydu wobec ich dotychczasowej twórczości. Następnie ukierunkowali ich nowe działania po przez profity i udziały w prestiżowych wystawach. Kolejny krok, to marginalizacja i stopniowe odcinanie środków (stypendia, granty). Tacy artyści po paru latach zostają z niczym. Telefony przestają dzwonić. W ich miejsce pojawia się żydowski zamiennik. Obserwowałem te procesy przez lata. Żadna tożsamość narodowa nie może istnieć bez kultury, symboli i przekazywanych opowieści o wcześniejszych pokoleniach. Tak robią właśnie Żydzi. Polacy, niestety z przykrością to stwierdzam zupełnie o tym zapomnieli. Teraz Żydzi w Polsce, użyją dodatkowo do tej wojny kulturowej artystów z Ukrainy. Obawiam się że to przysłowiowy „gwóźdź do trumny”. PAN i środowiska UW od lat są obsadzone przez ludzi związanych z Muzeum POLIN i Instytutem Historii Żydów. Zupełnie nie dziwi mnie to co napisali w kontekście Wołynia.

 12. W mówi

  Taki już nasz los, ale można się pocieszać, że mamy lepiej niż np. poseł Braun. Za to, że zachowuje się sensownie – organizuje się przeciw niemu seanse nienawiści. Nawet jakieś Lisiewicze z TV republika sobie na coś takiego pozwalają. Wiadomo, że te bezmózgie, polskojęzyczne ameby mogą nam co najwyżej buty czyścić, ale nie mają o tym pojęcia, bo są amebami. A ten komuszy syfilis o nazwie PAN po prostu po raz kolejny udowodnił, że w wolnej Polsce będzie w pierwszym szeregu do likwidacji, niech szukają sobie pracy np. u naszych nowych sąsiadów z osiedla.
  PS Mnie osobiście zawsze cieszy bluzga za krytykę WOŚP – coś w stylu, a ciekawe jak będziesz chory to czy nie będziesz korzystał z tego sprzętu. Ameby tak już mają, zaczadzenie poziom ekspert.

 13. Eulalia mówi

  a ten Schramm to Polakiem jest?

 14. MAREK mówi

  Polacy dali się omamić zbrodniczą i zdradziecką polityką GRUBEJ KRESKI, która trwa do dzisiaj.
  Zdrajcy kolaboranci i zwykłe komunistyczne kanalie z tytułami profesorów uniknęły lustracji i dekomunizacji!
  Wszystko nie tylko na uczelniach, samo miało się oczyścić!
  Gruba kreska i samooczyszczenie życia publicznego ze zbrodniarzy i zdrajców to brednie!

  To ci ochronieni przez Mazowieckiego i resztę zdrajców z MAGDALENKI, bezkarni zdrajcy, kolaboranci, kapusie, degeneraci, dewianci łamią kręgosłupy moralne dzieci i młodzieży do dnia dzisiejszego.
  To oni fałszują historię, szkalując Naród Polski, działając na szkodę Polski i Polaków!

  To tacy jak Schramm nie tylko plują na groby Polskich Patriotów i ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach, to oni odpowiadają za szkalowanie Polski i Polaków na arenie międzynarodowej i obecną sytuację POLSKI.
  Terror, segregacja, propaganda, cenzura, szykany i odmowa pomocy medycznej Polakom, która doprowadziła do zgonu 200 000 Polaków to ich dzieło. Dalsze tolerowani antypolskich działań degeneratów z PAN i im podobnych, utrzymywanych i z naszych podatków prowadzi Naród Polski w niebyt!!!

 15. Adam mówi

  Rosja i Ukraina to najwieksi wrogowie Polski. A Dzis na sile probuje się zrobic z Ukraincow przyjaciol. Jezeli pis ma taka kase na uchodzcow to znaczy ze wcale nie jest aż tak zle jak nam mówią

 16. Hammurabi mówi

  Jeszcze jedno w temacie.
  Przeglądnąłem ofertę sklepu. Są piękne koszulki, jednak brak tam czegoś aktualnego. To, że „nie przepraszamy za Jedwabne” jest oczywiste.
  Może tak wprowadzić nowe wzory, bo samo przypomnienie Birczy to zbyt mało – moim skromnym zdaniem.
  Może w celu uświadomienia i przypomnienia i jako odpowiedź na stanowisko drani z „Polskiej” Akademii Nauk należałoby wprowadzić nowy nadruk:
  Jesteśmy ludźmi – pomagamy
  Wołyń – pamiętamy
  Zaś w ramach protestu wobec powszechnej pauperyzacji społeczeństwa polskiego, wobec niczym nie wytłumaczalnego faworyzowania obcych grup etnicznych i narodowych jego kosztem, wobec – jak to słusznie zauważają posłowie „Konfederacji” – zepchnięcia Polaków do poziomu pozbawionej głosu większości pośledniej kategorii, w formie naszej biało czerwonej:
  Polska
  Ja jestem u siebie

  Kiedy przeglądam wiadomości pozbawione możliwości komentowania propagandowych wypocin pisarczyków z „czołowych portali” odnoszę wrażenie, że dzieje się u nas to samo, co w… Rosji.
  Tak jak tam społeczeństwu założono kaganiec, pozbawiono możliwości dyskusji wytyczając jedynie słuszny kierunek.

 17. Michu. mówi

  Oczywiście, że wolno mówić o Wołyniu, ale chyba lepiej później niż teraz zszokowanym ukraińskim dzieciom objawiać prawdę historyczną. Z czasem jak będą chodzić do polskich szkół wszystkiego się dowiedzą. Teraz trzeba im pomóc, bo są w potrzebie, UE musi wyasygnować sporą kasę, bo sami nie udźwigniemy tego ciężaru. Ukraińcy walczą dzielnie, trzymam za nich kciuki, swoją postawą udowadniają, że zasługują na szacunek i niepodległość. Ruscy to zwykli bandyci, bombardują szpitale , to zwykłe śmieci nie żołnierze

 18. Jakub mówi

  Film Wołyń w TVP skurwysyny!

 19. Shadow mówi

  @Michu- wyłącz propagandę „gównego ścieku”, bo zgłupiejesz doszczętnie.

 20. jackV mówi

  P. Jacku – od kiedy FR wywołała jakąś wojnę na jakiejś „Ukrainie”? W tym jednym zdaniu są przynajmniej dwa kłamstwa! Domaga się Pan prawdy a sam kłamie! Prosze natychmiast zmienić ten poczatek tekstu i w ogóle narrację jakoby FR dokonała jakiejś inwazji, czy czegoś podobnego! FR jest od kilkunastu dni oficjalnym sojusznikiem państw donieckich i to one były w stanie wojny domowej od 8 lat z rebeliantami! Teraz dzięki tej pomocy, przeszły do ofensywy na bandersynach, którzy w 2014 dokonali zamachu stanu – tak trudno takie podstawowe fakty pojąć? Czy jest Pan V kolumną?

 21. Kamil mówi

  Mimo ze wczesna pora na czytanie komentarzy, to dziś zadzwoniłem do swoich pracowników i poinformowałem ze Mnie nie będzie i jeżeli nie ma za dużo zamówień to …wszyscy do domku, mam nadzieje ze nie podjąłem pochopnej decyzji…dlaczego o tym wspominam ? Ponieważ nierząd polskojęzyczny tych pochopnych decyzji podejmuje bez liku, moi mili, czytałem wszystkie komentarze i padło wiele logicznych uwag, Hamurabi(celowo tak napisałem) Ty „ogolnie trzymasz wysoki poziom wypowiedzi” i zgodzę się, Polacy zatrważająco słabo znają historie, nie mniej jednak Ja jestem historii pasjonatem i uważam ze TYLKO CIAGLE przypominanie o tym co było, juz WIELE DAJE .

  Najchętniej odniósł bym się do wszystkich komentarzy ale skoro dałem dziś „Swojej Załodze” wolne, tez chce z tego skorzystać wiec odniosę się tutaj jeszcze do komentarz Marka.

  zydzi, zydzi wszędzie zydzi -TYLKO IGNORANCI -tak mówią ! Marku, niestety ale podzielam Twoje zdanie, zydki tutaj mieszają od dawien dawna wiadomo ze ziemie Polskie i …..Polskie (tylko przez Jalte nazwane ukraińskimi) są „chrapka”dla żydostwa .

  Ps: ostatnia uwaga chciałem się podzielić, w nawiązaniu do żydostwa, jako pasjonat historii uważałem Kazia Wielkiego(..zastal drewńiana a zostawił murowana…) za Wielkiego Polaka, dziś stwierdzam ze gdyby był Naprawdę Wielkim Polakiem to by nie dopuścił by żydowska nałożnica dyktowała mu co ma robić ….nadal kolejne przywileje zydostwu .

 22. AmerginMacEccit mówi

  Jest Pan Panie Marku niezwykle naiwny myśląc, że wszyscy Polacy i Ukraińcy dbaliby o dobro swojego kraju. Wszędzie można spotkać ludzi złych albo takich, którzy mają wszystko gdzieś…

 23. j-da mówi

  Ani toto polskie ani z nauką nie ma nic wspólnego. To już tylko synekurki dla sklerociałej żydobolszewii no i agentura dla żydoboszewii nowej – rychłego Polin

 24. Jacek z Niemiec mówi

  Priorytetem polskich uczniow jest teraz udzielanie wsparcia Ukraincom ? Co ten gosc mieniacy sie profesorem …………….BREDZI ??? Jeszcze dopytam „PANA PROFESORA” – a z jakiej racji ??? Czy jestesmy im cos winni ???

 25. Hammurabi mówi

  Jak to w „Kronikach” Długosza stoi:
  „wziął sobie za nałożnicę kobietę żydowskiego pochodzenia Esterę, z powodu jej niezwykłej urody. Miał z nią dwu synów: Niemierzę i Pełkę. Również na prośby wspomnianej nałożnicy Estery dokumentem królewskim przyznał wszystkim Żydom mieszkającym w Królestwie Polskim nadzwyczajne przywileje i wolności (wysuwano podejrzenia, że dokument ten został przez pewnych ludzi sfałszowany), które ciężko obrażają Majestat Boży. Ich cuchnący odór trwa aż do dnia dzisiejszego”.
  Jak to mówili niegdyś: „„Kazimierz Wielki pijał miód u Esterki”.
  Jednak to nie on był pierwszym „mecenasem” żydowskim. Bolesław „Pobożny” wydał dla Żydów przywilej 16 sierpnia 1264 w Kaliszu. Przywilej lub raczej przywileje potwierdzone zostały przez Kazimierza Wielkiego w 1334 i rozszerzone na całą Koronę Królestwa Polskiego. Potwierdził je również Zygmunt Stary i… Stanisław August Poniatowski w 1765 roku. Przywilej ten pierwotnie został ogłoszony drukiem w Statucie Łaskiego (1506) a jego treści są i dziś, po ponad pięciu wiekach dziwnie „świeżutkie”:
  Kiedy jest sprawa przeciwko Żydowi, nie może przeciw niemu świadczyć chrześcijanin sam, lecz razem z innym Żydem.
  Kiedy chrześcijanin pozywa na Żyda o zastaw, Żyd zaś utrzymuje, że żadnego nie wziął, wtedy Żyd przysięgą się uwolni.
  Kiedy chrześcijanin utrzymuje, że na zastaw od Żyda mniej pieniędzy otrzymał, aniżeli Żyd teraz żąda, Żyd przysięgą dowód złoży.
  Kiedy Żyd, nie mając świadków, utrzymuje, że chrześcijanin zastaw wypożyczył, chrześcijanin się odprzysięże.
  Prócz rzeczy kościelnych i krwią zabarwionych wolno Żydom wszystko brać w zastaw.
  A gdyby zastaw jaki był kradziony, Żyd się odprzysięże, że o kradzieży nie wiedział, a chrześcijanin winien mu kapitał na zastaw ten wypożyczony z procentem zapłacić.
  Kiedy zastaw chrześcijanina przez ogień lub kradzież u Żyda zginie, Żyd od nalegającego chrześcijanina przysięgą się uwolni.
  Żydzi w sporach swoich (tj. między sobą) wyłączeni są spod sądów miejskich; zostają pod opieką króla lub wojewody.
  Za zranienie Żyda słuszna kara i koszta kuracji.
  Za zabicie Żyda słuszna kara i konfiskata majątku.
  Za uderzenie Żyda kara zwyczajna w kraju.
  Żydzi ceł większych od mieszczan nie płacą.
  Od przewożonych zmarłych nic nie płacą.
  Chrześcijanin niszczący cmentarz oprócz kary zwyczajnej majątek traci.
  Rzucający kamieniem na szkołę Żydowską odda wojewodzie dwa funty pieprzu.
  Gdy Żyd u swojego sędziego ulegnie karze, która się „wandel” nazywa, zapłaci mu funt pieprzu. (Wandel – wina pieniężna.)
  Gdy Żyd raz i drugi od swego sędziego zapozwany, nie stawi się, zapłaci karę zwyczajną, gdy się trzeci raz nie stawi, zapłaci karę stosunkowo wyższą.
  Za zranienie Żyda Żyd płaci karę zwyczajną.
  Przysięga na dziesięć przykazań nie powinna być Żydowi naznaczoną, tylko o wartość przechodzącą szacunek 50 grzywien srebra, a w mniejszych rzeczach przed szkołą przysięgać będzie.
  Gdyby dowodów nie było, kto zabił Żyda, my Żydom damy przeciw podejrzanym prawną opiekę.
  Za gwałt na Żydzie wyrządzony, chrześcijanin będzie karany podług prawa ziemskiego.
  Sędzia Żydowski żadnej sprawy przed sąd nie wytoczy, jeżeli do tego przez skargę strony spowodowany nie będzie.
  Gdy chrześcijanin odbierze dany Żydowi zastaw, a procentu nie zapłaci w ciągu miesiąca, przybywa procent od procentu.
  U Żyda nikt na kwaterze być nie ma.
  Nie wolno jest Żydom wypożyczać pieniądze na dobra nieruchome.
  Odwodzenie dziecka Żydowskiego, jako kradzież uważane będzie.
  Zastaw gdy rok i dzień u Żyda pozostaje, staje się jego własnością.
  W dnie świąt swoich Żydzi nie mogą być przymuszani do oddawania zastawu.
  Zastawy od nich gwałtem biorący ściągnie na siebie karę.
  Nie wolno Żydów oskarżać o używanie krwi chrześcijańskiej.
  Występki Żydów w ich szkołach sądzone być mają.
  W jakiej monecie Żyd pożyczał, w takiej żądać może oddania długu z należnym procentem.
  Konie Żydzi w zastaw tylko we dnie brać mogą.
  Mincarzom nie wolno chwytać Żydów pod pretekstem, że fałszują pieniądze.
  W gwałcie nocnym sąsiedzi Żydowi pomoc dać winni pod karą 30 szelągów.
  Wolno jest Żydom wszystkie towary kupować, chleba i innych żywności dotykać się.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.