PILNE! Ukraiński Parlament przegłosował projekt uchwały upamiętniającej ludobójców z UPA!

marsz ku czci Stepana Bandery/ fot. Twitter
10

Pod koniec grudnia 2021 roku ukraińscy parlamentarzyści poparli projekt uchwały o obchodach rocznic w latach 2022-2023. Wśród wydarzeń znalazła się 80. rocznica powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii, która w latach 1942-1947 przeprowadziła ludobójstwo na Polakach.

Iryna Konstantkiewicz
Iryna Konstantkiewicz

Projekt (TUTAJ) uchwały trafił do Parlamentu (Rady Najwyższej Ukrainy) 12 sierpnia 2021 roku. Dwa miesiące później komisja zatwierdziła ów projekt. 14 grudnia 2021 została zawarta w porządku obrad sejmowych, a trzy dni później stała się przedmiotem debaty ukraińskich parlamentarzystów. Zgodnie z decyzją komisji, projekt zaprezentowała Przewodnicząca Komisji Pamięci Narodowej i Kulturalnej Iryna Mikołajówna Konstankiewicz. Na 450 miejsc w parlamencie, za projektem zagłosowało 281 posłów. Co istotne, tego typu ustawy nie potrzebują podpisu prezydenta.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na rok 2022 zaplanowano uczczenie m.in.: 1025 lat samorządu ludowego na Ukrainie – pierwsza wzmianka kronikalna o odbyciu soboru na Rusi Kijowskiej; 30 lat od daty zatwierdzenia przez Radę Najwyższą hymnu Ukrainy, małego godła i flagi państwowej; 25 lat odkąd pierwszy astronauta kosmiczny niepodległej Ukrainy Leonid Kadenyuk poleciał w kosmos. Wśród wydarzeń znalazło się także upamiętnienie UPA, założonej 80 lat temu bandyckiej, szowinistycznej organizacji, odpowiedzialnej za przeprowadzenie ludobójstwa na Polakach.

Obchody w całym kraju!
Polskie ofiary ukraińskiego ludobójstwa
Polskie ofiary ukraińskiego ludobójstwa

Według autorów dokumentu, uchwała wymienia rocznice najważniejszych wydarzeń w życiu społeczno-politycznym Ukrainy – czytamy na ukraińskim portalu „Fakty”. – Rezolucja zawiera rekomendacje Gabinetu Ministrów w sprawie powołania komitetu organizacyjnego do wyznaczania pamiętnych dat i rocznic w latach 2022-2023.

Krajowej Komisji ds. Radiofonii i Telewizji zarekomendowano zaś tworzenie tematycznych programów oraz opraw wydarzeń z okazji rocznic wskazanych w uchwale. Rezolucja proponuje także, aby Ukrposzta (Poczta Ukraińska) i Narodowy Bank emitowały znaczki pocztowe i monety okolicznościowe z okazji pamiętnych dat i rocznic.

Dokonania banderowców

Jakie są dokonania upamiętnianej przez ukraiński parlament UPA? Tak ich zbrodnie wspomina ppłk. Stanisław Jastrzębski, który jako 14-letni chłopiec, w tamtym czasie został powołany do Armii Krajowej.
Osobiście, własnymi rękami, zdejmowałem z płotów niemowlaka, który był nasadzony na parkan płotu. (…) Większość kobiet młodszych przed śmiercią były gwałcone i ja osobiście z tym się spotkałem, gwałcił, a później, mało że zastrzelił… Zasypywali solą w miejscach intymnych, a później rozstrzeliwali. (…) Najczęściej to męczyli przed rozstrzelaniem, to byłą tragedia. I najczęściej korzystali z własnych narzędzi, siekiery i topora, a tylko do uciekających strzelali. Tylko zbrodniarze tak mogli postąpić. Tego nie było nawet w starożytności. Spotykało się bardzo często wiele osób, mężczyzn czy kobiet z obciętymi głowami, obcięte nieraz nogi. Ukraińcy mieli w zwyczaju przed zamordowaniem jeszcze gnębić Polakówppłk Stanisław Jastrzębski, który cudem uniknął śmierci.

Nie inaczej wspomina te zbrodnie Aniela Nowak z Zamojszczyzny.
Obudziłam się z samego rana, bo zmarzłam. Mamę zastrzelili strzałami w głowę. Siostra jeszcze była żywa. Gdy się obudziłam do nieżyjącej mamy mówiłam: „mamo, nakryj mnie”. Siostra jeszcze zaczęła płakać, ale Ukraińcy jeszcze stali w sieniach, w korytarzu. Prosiłam, żeby nie płakała… Usłyszał to Ukrainiec, przeszedł i zabił moją siostrę. Kula otarła się o mój lewy bark. Do dziś mam na nim dwie blizny – wspomina Pani Aniela Nowak. – Gdy spostrzegłam martwe ciała już nie zasnęłam. To już było nad ranem. Ja spałam z mamą i siostrą. W nogach prawdopodobnie usiadł dziadek, bo zamordowany leżał potem w moim łóżku. Stryja ciało leżało na podłodze. Ja leżałam w łóżku wśród nieboszczyków. Mnie jako jedynej nie zamordowano, bo ja nie płakałam – opowiada.

Na uwagę zasługują także wspomnienia Władysława Zimonia z Borownicy (dziś z Huty Poręby), który tak wspomina przedwojenne relacje z Ukraińcami oraz zbrodnie UPA i ukraińskich sąsiadów:
Ukraińcy się z Polakami bardzo lubiały. Było dobrze – opowiada. Chwilę później nie było nocy, podczas której Polacy nie obawialiby się ataku ukraińskich sąsiadów i nacierających ze wschodu zorganizowanych, ukraińskich zbrodniarzy.
Mordowali ukraińscy sąsiedzi i grasujące bandy. Zamordowali moją babcię. Do dziś nie wiemy, gdzie znajduje się jej ciało – wspomina Świadek, wylicza bliskich i znajomych pomordowanych przez Ukraińców.
W roku 1943 mojego tatę też Ukrainiec chciał zamordować, ale szczęśliwie udało nam się uniknąć śmierci. Rok później, w Oluczu, mi przystawiono pistolet do głowy. Jakiś Ukrainiec odciągnął rękę z pistoletem z mojej skroni i puszczono mnie wolno – opowiada.

Postępująca gloryfikacja ludobójców

Banderyzacja Ukrainy cały czas postępuje. Dla przypomnienia: na terenie obwodu lwowskiego rok 2019 został ogłoszony rokiem Bandery, a rok później 11 lipca 2020 roku, w 77. rocznicę Krwawej Niedzieli, podczas której Ukraińcy zaatakowali około 100 polskich wsi na Wołyniu i bestialsko mordowali Polaków zgromadzonych w kościołach, ambasada Ukrainy opublikowała oświadczenie, w którym obarczyła Polskę odpowiedzialnością za to ludobójstwo. Jako przyczynę Rzezi Wołyńskiej wskazano „nieprzemyślaną politykę narodowościową władz II Rzeczypospolitej”, która miała stwarzać „sprzyjające warunki dla wzrostu poczucia nienawiści”.

W roku 2021, na kołnierzykach koszulek ukraińskich piłkarzy, którzy brali udział w Mundialu, zamieszczono banderowskie pozdrowienie „Sława Ukrajini. Herojam Sława”. Na koszulce znajduje się mapa Ukrainy, zawierająca Krym zaanektowany przez Rosję.

W listopadzie zaś informowaliśmy Państwa o internetowym wyzwaniu, w którym Ukraińcy nominują się do śpiewania piosenki na cześć inicjatora i realizatora ludobójstwa na Polakach, Stepana Bandery. W akcję zaangażowano nawet dzieci! Przykłady postępującej banderyzacji możemy mnożyć i mnożyć… Znajdziecie je na portalu wPrawo.pl.

Czy doczekamy się interwencji MSZ-u?

Niestety, do dnia dzisiejszego polskie MSZ we wszystkich powyższych sprawach skutecznie nie interweniowało, dlatego zachęcamy do przesłania e-maila do polskiego MSZ z niniejszą publikacją wraz z osobistym apelem o interwencję polskich władz w kwestii upamiętniania UPA przez Ukraińców. E-mail: [email protected].

Czy banderyzacja to wewnętrzna sprawa Ukrainy? Posłuchaj:

J. Międlar: Czy banderyzacja to wewnętrzna sprawa Ukrainy? [WIDEO]

Przeczytaj:

„Nasz ojciec to Bandera! Będziemy walczyć za Ukrainę!” Potężna banderowska akcja na Ukrainie! Sportowcy, celebryci, dzieci nominują się do gloryfikacji ludobójcy [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Marcin Malik mówi

    Rosja u bram, a świat straszy że ta zaatakuje. Świetna okazja ku temu aby zjednoczyć Ukraińców czym tylko się da, wymyślając kolejnych bohaterów, oraz przy okazji pokłócić Ukraińców z Polakami.

    Próbowałem rozmawiać z Ukraińcami o Banderze i o Rzezi Wołyńskiej, ale na te tematy oni twarzą w twarz z Polakiem nie chcą rozmawiać. Dają tylko cyniczne uśmiechy i odwracają głowy. Zauważyłem to u nich.

    Dlaczego oczekujecie inteligencji od Ukraińców? Spójrzcie jaki polski naród jest głupi. Gdy umarł Stalin było wielu Polaków którzy na prawdę płakali, a wy się dziwicie że Ukraińcy kochają Banderę? PO rąbało Polaków jak mogło, a Polacy wciąż ich kochają.

  2. szalom mówi

    Jedną z pierwszych uchwał podjętych przez sejm Polin była (ni w pięć ni w dziesięć) uchwała potepiająca Akcję Wisła, w której „polski” sejm ogłosił na świat cały przyznanie się do polskiej zbrodni na narodzie ukraińskim. „Polski” IPN przyznał statut pokrzywdzonego banderowskiemu bandycie. który dowodził kilkoma atakami na Birczę w celu jej wyrezania bo tenże złapany został skazany na więzienie a powinien zostać powieszony. Może jak kiedyś nastanie Polska to da się to wszystko wyprostować ale widoki są marne.

  3. anonim mówi

    Znałem paru ukraińców, wydawali się mili, nawet z żona utrzymywalismy kontakt z jedna ukraińską rodziną do czasu kiedy zaczłąłem mówić o wojnie. Mąż tej ukraińki stał się nerwowy i widać było u niego gniew. Od tej pory zerwali z nami kontakt. Wielu ludzi mówiło mi, że ukraińcy reaguja nerwowo na słowo rzeź wołyńska, a krytykowanie bandery i suchewycza wzbudza w nich gniew. Chciałbym się mylić, ale 3 mln tych potomków bandytów może narobić w Polsce sporo zamieszanie, gdy żydostwo wykorzysta ich jako oręż przeciwko Polakom. Zresztą oni udowadniają że gardzą Polską, choć tutaj mają życie jak w Madrycie. Wolą współpracować ze szkopami. Nawet ostatnio zwrócili sie z prośba do szkopów o dostawę broni. A władze ,,polin” milczą i śmieją się jak głupi do sera.

  4. Tomasz mówi

    Aż zastanawiające że polski MSZ moc w tej sprawie nawet palcem nie kiwnie. Przecież teraz właśnie Polacy mogę na Ukrainie wywrzeć presję i uzyskać przyznanie się do ludobójstwa na Polakach na Wołyniu przez bandytę banderę. Czemu nikt nic nie robi? To paranoja. Skoro Ukraina jest taka zawzięta nie szkoda jej nawet jeśli by Putin miał ją włączyć z powrotem do Rosji. Niech ją zabiera! Nawet palcem w tej sprawie (działania Rosji w stosunku do Ukrainy) nie warto kiwać!

  5. Tolek mówi

    A u nas mamy święto żołnierzy wyklętych i ulice Łupaszki w każdym mieście.

  6. szalom mówi

    Odwal sie gudłaju od Żołnierzy Wyklętych. Zostali w lesie bo im twoi pobratymcy łamali kończyny, miażdżyli jądra i wyrywali paznokcie

  7. W K mówi

    Kraj Bandery zostanie zlikwidowany w roku Bandery. Jakaż ironia losu. Jestem na tak.

  8. Rafał mówi

    Porównujesz Żołnierzy Wyklętych do bandytów z UPA? Jeśli tak, to gratuluję głupoty.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.