Skandal! Ambasada Ukrainy obarcza Polskę odpowiedzialnością za ludobójstwo na Wołyniu

Kadr z filmu "Wołyń"
2

11 lipca 2020 roku, w 77. rocznicę Krwawej Niedzieli, podczas której Ukraińcy zaatakowali około 100 polskich wsi na Wołyniu i bestialsko mordowali Polaków zgromadzonych w kościołach, ambasada Ukrainy opublikowała oświadczenie, w którym obarczyła Polskę odpowiedzialnością za to ludobójstwo. Jako przyczynę Rzezi Wołyńskiej wskazano „nieprzemyślaną politykę narodowościową władz II Rzeczypospolitej”, która miała stwarzać „sprzyjające warunki dla wzrostu poczucia nienawiści”.

Pełna treść oświadczenia zamieszczonego na Facebooku w języku polskim i ukraińskim.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

11 lipca – wspólny ból Ukraińców i Polaków… Dziś wspólnie z polskim narodem solidarnie oddajemy hołd niewinnym ofiarom Wołynia, nie dzielimy ich na swoich czy obcych. To był i pozostaje nasz wspólny ból.

W okresie międzywojennym, podczas i zaraz po II wojnie światowej narody polski i ukraiński przeżyły dramatyczne nieludzkie czasy. Źródłem wzajemnej wrogości jeszcze przed II wojną światową była nieprzemyślana polityka narodowościową władz II Rzeczypospolitej, okazywany przez polityków i osadników polskich na Wołyniu brak szacunku i lekceważenie praw obywateli II RP ukraińskiej narodowości do pielęgnowania własnych tradycji narodowych i religijnych. Ukraińcy na terenie ówczesnej II Rzeczypospolitej doświadczali prób wymazania ich świadomości narodowej i podporządkowanie jej narodowości dominującej – czyli polskiej, często poprzez represje, pacyfikacje, niszczenie świątyń i miejsc ich pamięci. 

Przyzwolenie wówczas władzy na bezkarność i upokorzenie innych stwarzało sprzyjające warunki dla wzrostu poczucia nienawiści, co później wykorzystywały w swoich celach władze okupacyjne sowieckie i nazistowskie w II wojnie światowej i powojenny reżim komunistycznych, który usiłował rozwiązać „kwestię ukraińską” w Polsce w swój drastyczny sposób.

Wzajemna nienawiść między Ukraińcami i Polakami, ówczesnymi obywatelami jednego wspólnego państwa – II Rzeczypospolitej, w swoim apogeum miała przerażające nieludzkie objawy i doprowadziła do śmierci tysięcy niewinnych ludzi zarówno Polaków, tak i Ukraińców oraz przedstawicieli innych narodowości.

My zdecydowanie potępiamy jakiekolwiek przejawy przemocy, doprowadzające do ludobójstwa na tle narodowościowym. Celowym zbrodniom przeciwko niewinnej ludności niema żadnego usprawiedliwienia.

Modlimy się za niewinnie zamordowanych. W pamięć o nich budujemy dziś razem z Polską i polskim narodem stosunki partnerskie  i dobrosąsiedzkie na zasadach wzajemnego szacunku i wiary w naszą wspólną europejską przyszłość.

PL/UA11 lipca – wspólny ból Ukraińców i Polaków…Dziś wspólnie z polskim narodem solidarnie oddajemy hołd niewinnym…

Posted by Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej/Посольство України у Польщі on Saturday, July 11, 2020

W środę (15.07.2020), podczas posiedzenia Sejmu, poseł Konfederacji Krystian Kamiński złożył projekt uchwały w sprawie skandalicznego oświadczenia ambasadora Ukrainy zrównującego odpowiedzialność władz II RP z odpowiedzialnością morderców z UPA.  – Trudno traktować taki wpis inaczej niż jako obraźliwą prowokację – powiedział Kamiński domagając się stosownej reakcji władz polskich. Marszałek Witek oświadczyła, że Sejm nie będzie głosował nad wnioskiem posła Kamińskiego.

Tak #Konfederacja rozpoczyna posiedzenie Sejmu! Krystian Kamiński składa projekt uchwały Sejmu ws. skandalicznych słów…

Posted by Konfederacja on Wednesday, July 15, 2020

Źródło informacji: Facebook

Zobacz też:

„Polaków zaciągali do band, a następnie mordowali pod Lwowem.” Alicja Heflich ze Lwowa wspomina zapomniane ukraińskie ludobójstwo [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Iwona mówi

    Polak ma obowiazki polskie.Oni widać niekoniecznie.

  2. alojz mówi

    „…nieprzemyślaną politykę narodowościową władz II Rzeczypospolitej”???? Czy autor chciał zasugerować, że należało wobec ludności ukraińskiej zastosować taką samą politykę jaką zastosowały władze sowieckie?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.