“Pascha na stół i głowa pod stół.” Wywiad z Krystyną Lizak, Świadkiem ukraińskiego ludobójstwa na Zamojszczyźnie [WIDEO]

Krystyna Lizak
5

Krystyna Lizak (z d. Szawłoga) urodziła się 8 sierpnia 1934 roku w Telatynie (pow. tomaszowski), wiosce mieszczącej się tuż obok współczesnej granicy polsko-ukraińskiej. W wyniku mordów ukraińskich ludobójców na Polakach w tejże miejscowości i okolicy była zmuszona do ucieczki z Telatyna, w którym się wychowała i aktualnie mieszka. W rozmowie przeprowadzonej w ramach projektu “Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”, opowiedziała jaki koszmar zgotowali Polakom ukraińscy sąsiedzi.

Sam Telatyn był zamieszkały głównie przez Ukraińców. Rodzina Szawłogów, podobnie jak liczne inne polskie rodziny, mieszkała “na kolonii”, tj. na obrzeżach wiosek zdominowanych przez Ukraińców.
Z Ukraińcami żyliśmy w zgodzie. Do mojego taty, który był kowalem, Ukraińcy bardzo często przychodzili, by korzystać ze świadczonych przez niego usług – w rozmowie ze mną wspomina pani Krystyna.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W końcu nadszedł pamiętny rok 1944. Wtedy to, w okresie wielkanocnym, Ukraińcy poczęli grozić Polakom masowymi mordami.
Mówili Polakom na Wielkanoc: Pascha na stół, głowa pod stół – opowiada.

Na terenie Telatyna i w okolicy, polska partyzantka mężnie walczyła z Ukraińcami. Wśród walczących był uczestniczący w rozmowie z panią Krystyną Stanisław Krzaczek, żołnierz Kompanii Żelaznej Armii Krajowej.

Rodzinie Szawłogów na czas niepokoju udało się uciec z Telatyna. Niestety, jej wielu polskich sąsiadów nie miało tyle szczęścia i padli ofiarą ukraińskich zbrodniarzy. Ich dom, podobnie jak pozostałe polskie domostwa, został spalony przez Ukraińców.

Cała rozmowa z Panią Krystyną Lizak jest dostępna w aplikacji wPrawoTV na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ)Subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspieracie Państwo moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. W aplikacji znajdziecie wszystkie nagrania ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej. Wywiady, w formie stenogramów i poprzedzone stosowną przedmową, w przyszłym roku ukażą się w mojej kolejnej książce.

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. heniek mówi

  To w końcu zabijali ludzi czy Polaków?

 2. Rafał mówi

  “I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. O to się modlimy, ale pamięć o tym i prawda nie powinna nigdy zaginąć.

 3. Sługusfigus mówi

  Nowe hasło Polaka; trzeba wybaczać i zapomnieć, przede wszystkim sobie szkodzić! A co nie? Rząd pyta dresiaża czy zechce łaskawie przestać zasypywać nas zepsutym zbożem?! Widać, że u nas rządzi Kołomojski (oligarcha, gdyby ktoś nie wiedział) a my jesteśmy niby sługami Ukrainy, -jesteśmy, ale oligarchów a Ukraińcy, to mięso armatnie! Acha, ale, nasze wielkie koszty…

 4. Zenon mówi

  Polak, Rosjaniń to nie ..ludzie????? Gdzie tak uczą?

 5. Zenon mówi

  Polak to nie ..ludzie????? Gdzie tak uczą?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.