„Pascha na stół a głowa pod stół.” Wywiad z Krystyną Lizak, Świadkiem ukraińskiego ludobójstwa na Zamojszczyźnie [WIDEO]

Krystyna Lizak
10

Krystyna Lizak (z d. Szawłoga) urodziła się 8 sierpnia 1934 roku w Telatynie (pow. tomaszowski), wiosce mieszczącej się tuż obok współczesnej granicy polsko-ukraińskiej. W wyniku mordów ukraińskich ludobójców na Polakach w tejże miejscowości i okolicy była zmuszona do ucieczki z Telatyna, w którym się wychowała i aktualnie mieszka. W rozmowie przeprowadzonej w ramach projektu „Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”, opowiedziała jaki koszmar zgotowali Polakom ukraińscy sąsiedzi.

STRONA POŚWIĘCONA FILMOWI DOKUMENTALNEMU O UKRAIŃSKIM LUDOBÓJSTWIE NA POLAKACH – TUTAJ (OBEJRZYJ ZWIASTUNY, WESPRZYJ)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sam Telatyn był zamieszkały głównie przez Ukraińców. Rodzina Szawłogów, podobnie jak liczne inne polskie rodziny, mieszkała „na kolonii”, tj. na obrzeżach wiosek zdominowanych przez Ukraińców.
Z Ukraińcami żyliśmy w zgodzie. Do mojego taty, który był kowalem, Ukraińcy bardzo często przychodzili, by korzystać ze świadczonych przez niego usług – w rozmowie ze mną wspomina pani Krystyna.

W końcu nadszedł pamiętny rok 1944. Wtedy to, w okresie wielkanocnym, Ukraińcy poczęli grozić Polakom masowymi mordami.
Mówili Polakom na Wielkanoc: Pascha na stół, głowa pod stół – opowiada.

CAŁA ROZMOWA W KSIĄŻCE JACKA MIĘDLARA PT. „SĄSIEDZI” – TUTAJ

Na terenie Telatyna i w okolicy, polska partyzantka mężnie walczyła z Ukraińcami. Wśród walczących był uczestniczący w rozmowie z panią Krystyną Stanisław Krzaczek, żołnierz Kompanii Żelaznej Armii Krajowej.

Rodzinie Szawłogów na czas niepokoju udało się uciec z Telatyna. Niestety, jej wielu polskich sąsiadów nie miało tyle szczęścia i padli ofiarą ukraińskich zbrodniarzy. Ich dom, podobnie jak pozostałe polskie domostwa, został spalony przez Ukraińców.

Wspierającym realizację tego projektu z całego serca dziękuję (WSPARCIE – TUTAJ) i zachęcam do dokonania zakupu, zwłaszcza moich książek na http://sklep-wprawo.pl. Zamówienia zagraniczne: kontakt@sklep-wprawo.pl.

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. heniek mówi

  To w końcu zabijali ludzi czy Polaków?

 2. Rafał mówi

  „I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. O to się modlimy, ale pamięć o tym i prawda nie powinna nigdy zaginąć.

 3. Sługusfigus mówi

  Nowe hasło Polaka; trzeba wybaczać i zapomnieć, przede wszystkim sobie szkodzić! A co nie? Rząd pyta dresiaża czy zechce łaskawie przestać zasypywać nas zepsutym zbożem?! Widać, że u nas rządzi Kołomojski (oligarcha, gdyby ktoś nie wiedział) a my jesteśmy niby sługami Ukrainy, -jesteśmy, ale oligarchów a Ukraińcy, to mięso armatnie! Acha, ale, nasze wielkie koszty…

 4. Zenon mówi

  Polak, Rosjaniń to nie ..ludzie????? Gdzie tak uczą?

 5. Zenon mówi

  Polak to nie ..ludzie????? Gdzie tak uczą?

 6. W K mówi

  Ważne, żeby się zabezpieczyć przed powtórką z historii. Ukraińcy muszą opuścić Polskę. Bez prawa powrotu.

 7. Demokryta mówi

  Do Rafał; Polak ma odpuścić winy ukraińca, który zarizał mu całą rodzinę a ukr ma odpuścić winę Polakowi, że tenże uciekł spod siekiery… Gratuluję logiki i dewizy; przepraszam, że żyję i wybaczam. Boże -zlituj się nad takimi…

 8. Hammurabi mówi

  @Rafał
  Piszesz o odpuszczaniu win chybiając paskudnie!
  Winy wobec tych bestialsko pomordowanych, wobec tych, którzy musieli spod siekier i noży uciekać wybaczyć mogą wyłącznie sami poszkodowani. Ty, ja, on i ona nie mają takiego prawa!
  Takie podejście do tematów zbrodni powoduje jedynie rozzuchwalenie się sprawców. Ot Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy czy Litwini na rękach których pozostała krew naszych przodków dzięki postawie „wybaczamy i prosimy o wybaczenie” przeszli nad swoimi zbrodniami do porządku dziennego, zachowują się tak, jakby to im krzywda się działa. Więcej! Podnoszą łby i bredzą coś o odszkodowaniach.
  W Starym Testamencie jak byk stoi: „karzę występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia”.
  Inaczej mówiąc w przypadku tak nieludzkich zbrodni popełnianych z nienawiści, chęci zysku czy wręcz z powodów sadystycznych skłonności, powinno mieć zastosowanie spotęgowane prawo talionu.
  Pewnie ktoś powie, że prawo odwetu cechuje społeczeństwa pierwotne, „prymitywne” jednak w porównaniu z dzisiejszym nieuleczalnie chorym „prawem” zwłaszcza w świetle jego sprzedajnych „kapłanów”, okazuje się krynicą sprawiedliwości.

 9. Irmina mówi

  Hammburabii ty rafała nie przekonasz, bo to jest wielbiciel ukrów. On i jemu podobni nie odpuszczają tylko Rosjanom. Bo tak każe im telewizor, opanowany przez czarci pomiot.

 10. Hammurabi mówi

  @Irmina
  Niezaprzeczalnym faktem jest to, że zarówno pożytecznych idiotów jak i sprzedajnych szubrawców jest ci u nas dostatek.
  Dlatego tak ważne jest każde działanie sypiące piach w tryby propagandy uprawianej przez polskojęzyczne media. Swoją wartość w tym temacie mają również nasze rozmowy i dyskusje z ludźmi, przypominanie tego co dla wielu jest zaskoczeniem a dla potomków Niemców, Łemków i Ukraińców mieszkających w Polsce oraz tych napływających i rozpychających się w mediach solą w oczach.
  Kiedy w rytm „Czerwonej kaliny” potomkowie wczorajszych zbrodniarzy dziś zagrają nożami na gardłach takich „Rafałów” będzie już za późno.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.