TYLKO U NAS! Podręcznik „Bandera i Ja” w języku polskim. Czego uczą się ukraińskie dzieci?

16

W Polsce coraz mocniej dochodzi do głosu banderowska fala. Fala, której moc doświadczyli nasi dziadowie kilkadziesiąt lat temu na Kresach Wschodnich. W naszej ojczyźnie mieszka coraz więcej Ukraińców, w tym fascynatów banderowskiej ideologii, prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma grozi nam „drugim Wołyniem”, w polskich szkołach prezentowane są banderowskiego symbole i treści w postaci plakatów, transparentów, flag i podręcznika „Bandera i Ja” autorstwa Wity Lewickiej. Na promocję banderyzmu w szkołach na terenie Polski daje przyzwolenie prokuratura z Olsztyna i Wrocławia, o czym informowałem w publikacji „Ujawniamy! Prokuratura usprawiedliwia promocję banderyzmu w szkołach, a oskarża Polaka-przeciwnika szowinizmu”. O wspomnianej pozycji książkowej dość dużo mówi się w niezależnych mediach prawicowych, jednak nikt tak naprawdę nie wiem, co wydawana w ukraińskim języku książka skrywa naprawdę.

W książce tej zawarte są treści gloryfikujące zbrodnie banderowców, a Stepan Bandera jest prezentowany jako nieskazitelny bohater ukraiński. Już na trzeciej stronie podręcznika przekonuje się, że „banderowcy nie byli faszystami, nie walczyli za Hitlera i nie mordowali niewinnych ludzi”. W książce próbuje się dowieść, że Polacy na wschodzie byli komunistami, a z takimi, jak i z faszystami „bohater” Bandera rozprawiał się bezkompromisowo – „tak jak należy”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Członkowie OUN planowali przeprowadzenie narodowej rewolucji. – planowali powstanie przeciwko polskim i sowieckim okupantom, aby odbudować niepodległą Ukrainę. – Jak to sowieckich? – całkowicie straciłem orientację. – Ale tu zostało napisane, że Bandera żył w Galicji, a Galicja należała wtedy do Polski? – Prawidłowo, – zgodziła się bibliotekarka. – W tym czasie Ukraina znowu była podzielona między dwa państwa. Większa część znajdowała się w składzie Związku Radzieckiego, a zachodnie terytoria były pod władzą Polski. Ale w Polsce również działała Partia Komunistyczna, która otrzymywała wsparcie finansowe z ZSRR – jest napisane na 10 stronie podręcznika.

Bandera przedstawiany jest jak skromny, humanitarny bohater, a przy tym towarzyski żartowniś.

Mówi się, że Stepan Bandera był wielkim żartownisiem i umiał doskonale robić z siebie człowieka niepoważnego. On zachowywał się tak, że nawet najprzenikliwszy obserwator nigdy nie zgadłby, że ma przed sobą lidera ruchu wyzwoleńczego – napisano na 33 stronie

Pod koniec książki, ukraińskie dzieci mogą się dowiedzieć jakich okropnych katuszy doświadczył Bandera.

Przykładem męstwa stało się zachowanie Bandery w czasie procesu warszawskiego. Początkowo policja nie wiedziała, że w jej ręce wpadł lider OUN. Kiedy się o ty dowiedziała bezwzględnie go torturowała. Nie bacząc na nieludzkie męki, przewodniczący OUN, zachowywał się godnie – czytamy na stronie 40 podręcznika.

Książka ma w sumie 47 stron i liczne ilustracje. To naprawdę niewiele i warto poświęcić te kilkadziesiąt minut na lekturę tej załganej książeczki, która najwyraźniej przypadła do gustu prokuratorowi Adamowi Jaroszyńskiemu z Olsztyna. Dzięki uprzejmości oraz pracy pana Tomasza Maciejczuka poniżej publikujemy tłumaczenie na język polski podręcznika „Bandera i Ja”, z którego dzieci uczą się, że ludobójstwo na Polakach było szlachetną walką o „Samostijną Ukrainę”.

„Bandera i ja”, Wita Lewicka, tłumaczenie Tomasz Maciejczuk (POBIERZ)

Kilka zdjęć podręcznika:

Posłuchaj o podwójnych standardach prokuratury: „Banderyzm usprawiedliwić, patriotyzm potępić!”

Przeczytaj:

NASZ TEMAT: Za antybanderowskie wlepki skazany na pół roku ograniczenia wolności!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. M. mówi

  Patrząc na sprawę od strony praktycznej: Ukraina to nie Korea Płn., zatem podejrzewam, że lekcje historii w sensie skuteczności wyglądają podobnie jak u nas : przeciętnemu dzieciakowi coś wpadnie do ucha a następnie wypadnie więc te treści (no przyznaję, że mogą być kontrowersyjne) nie stanowią jakiegoś wielkiego zagrożenia. Większość Ukraińców jest tak zaabsorbowana trudami codziennej egzystencji, że raczej nie ma głowy do pochylania się nad historycznymi niuansami.

  1. Zbigniew mówi

   A gdzie treść strony: „Stepan Bandera i ja” „Strona numer 43:”

 2. Jarek mówi

  Ukraina to kolejny w dziejach sztuczny twór – zwykła nasza nazwa geograficzna i administracyjna terenów po dawnych ruskich księstwach która w oczach przepitych absyntem 19-wiecznych poetów urosła do miana narodu. Tacy sami twórcy bzdur na głodzie alkoholowym wymyślili sobie że rzymska nazwa germania to nazwa plemion germańskich ściślej niemiec. Historia to najbardziej gwałcona nauka

 3. Waldemar mówi

  Wielki szacunek dla tego człowieka.

 4. Józef mówi

  I jeszcze raz pytam: Co robi MSW i kontrwywiad? Kto sprowadza nam do Polski poza arabami dodatkowo miliony ukraińskich Rezunów? Wiem! Rząd i Katolicki kościół poprzez Zakrystię!

  1. marian mówi

   Józef,wie co mowi ?Mysli chociaż ?CZY TAM GDZIE MOZE WALI W RZĄD I KOŚCIÓŁ KATOLICKI !

 5. ikss67 mówi

  Problemem nie jest postawa Polaków. My swoje wiemy. Natomiast problemem jest postawa urzędników w ministerstwach, którzy za srebrniki realizuja dyrektywy ustalane na spotkniach bildebergów i innej paratajnej swołoczy.
  Ukraina ma być żydowskim państwem, ziemią obiecaną dobrze jeśli uda sie ogłupic Polaków i skłócić z Ukraińcami. Z jednej strony ogłupianie Banderą na Ukrainie i podsycanie nacjonalizmu, z drugiej penalizacja podważania ukraińskiego prawa do mordowania Polaków i penalizacja nazywania rzeczy po imieniu.
  To skoordynowana polityka miedzynarodówki post syjonistycznej. W Polsce jej ramieniem politycznym jest PiS.
  My możemy się śmiać z tej siermięzności, ale nie jest do śmiechu gdy antypolscy urzednicy zarażeni miedzynarodówką pozywają do sądu za nazywanie rzeczy po imieniu, zbrodnia to zbrodnia a nie „koniecznośc wyższa”. To jest tragiczne, że do władz doszli antypolacy rozdający na kredyt pospółstwu kilkaset złotych i zabierający tyle samo lub więcej w imię polityki rozwoju gospodarki bez bogacenia się obywateli, bez realnego wzrostu siły nabywczej z wynagrodzeń za pracę. Na marginesie śmieszne są te rozpedzone ukraińskie wypowiedzi tamtejszych i tutejszych politykierów, rozgrzanych i rozochoconych antypolską nagonką i oczywistym przyzwoleniem i biernością polskich „władz”. Śmieszni są bo Ukraina to nowotwór polityczny. Obecnie właściwie niedługo to już tylko podległe postsyjonistycznym elitom terytorium. Prezydent marionetkowy o właściwym pochodzeniu, do tego desant polskiego postżydostwa uczący jak okradać gospodarke aby Ukraińcy sie nie połapali i nie wyszli na ulice. Tak więc śmieszne to bo poza tym militarnie ukraińska armia może walczyć z tatarami, albo z tatarem co najwyżej z ich potencjałem. Oczywiście te wszystkie wypowiedzi mają na celu tylko wzbudzanie nacjonalizmu i kłócenie. My ludzie inteligentni olewamy ciepłym m. te antypolskie postawy zakompleksionych niby ukraińskich? polityków. Pamietamy, że gdy my walczylismy pod Wiedniem o katolicki charakter Europy, Ukraina nie istniała na mapach. I tak naprawdę obecnie jest również tylko państwem czysto teoretycznym, bo zarządzanym przez post syjonistów, którzy chca sobie ułożyć niewolnicze relacje z kulturą ukraińską. I im to wychodzi jeszcze lepiej niż w Polsce.

 6. Spostrzegawczy mówi

  Polska jest nieprzerwanie od 1939 roku pod okupacją internacjonalistycznych Żydów. Bandera też podobno był nie tylko Żydem ale i homoseksualista stąd najprawdopodobniej propagowany kult nie tylko talmudyzmu ale i banderyzmu. Nastał już czas, że strach być Polakiem, a zwłaszcza katolikiem w Polsce nie mówiąc o świecie.

  1. piotr mówi

   Bandera i Szuchewycz – wiarołomni synowie żydowskiego narodu. wolna-polska.pl

 7. Polska Pany! mówi

  Raz sierpem, raz młotem żydobanderowską hołotę!!!

 8. Tomasz mówi

  Precz z banderą. Na każdym kroku należy podkreślać jakimi bestiami byli banderowcy. Trzeba potępiać każdego kto popiera tą zbrodniczą ideologię.

 9. Damian mówi

  Tak samo w Polsce wybiela się nacjonalistycznych zbrodniarzy (bury, ogień, łupaszko)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.