J. Międlar: RZEŹ ZAMOJSKA [WIDEO]

13

Wielu z Was zastanawiało się, dlaczego w ostatnich dniach byłem mało aktywny na portalu i social mediach, kiedy w Sejmie rozgrywał się taki teatr. Tak, teatr, bo sprawa „5 Kaczyńskiego” to teatrzyk, który prędko się skończy. Ale o tym nie teraz.
 
Nie byłem na urlopie. Niestety, nie tym razem. W ubiegłym tygodniu podróżowałem po Zamojszczyźnie, wzdłuż granicy z Ukrainą. Robiłem to, na co za kilka lat będzie po prostu za późno. Pracowałem od świtu do nocy, by spotkać się z zapomnianymi przez instytucje państwowe Świadkami Rzezi, którą Ukraińcy przeprowadzili na Polakach. Rzeź Zamojska – to odpowiednie określenie na ludobójstwo, które na terenie Zamojszczyzny przeprowadzili ukraińscy sąsiedzi i przybyli z Wołynia i Lwowa ukraińscy banderowcy. Nie miałem świadomości, że ziemia zamojska jest skąpana w hektolitrach polskiej, katolickiej krwi. Nie wiedziałem, że skala ludobójstwa na tym terenie jest tak potężna! W podręcznikach od historii oraz w mainstreamie nie ma o tym ani słowa! Czyżby była to prawda niewygodna?
 
Spotkałem się z 11 świadkami w wieku od 88 do 96 lat. Tragiczne wydarzenia, które na ich duszy wycisnęły niezatarte piętno, ci ludzie pamiętają jakby miały miejsce wczoraj. Między innymi rozmawiałem z partyzantem Armii Krajowej, który zaprowadził mnie na miejsce ludobójstwa na 70 Polakach. Byłem w miejscu, gdzie proboszcza przepołowiono piłą, a polskie domy Ukraińcy zamienili w pył. Spotkałem się ze Świadkami, którzy wspominali jak na ich oczach mordowano najbliższych. Opowiadali jak wspominają poranek, gdy wstawali z łóżka, w których zamiast najbliższych, z którymi położyli się spać, leżały ciepłe jeszcze, zakrwawione ciała mamy, taty, siostry i brata. Jak do uciekających dzieci strzelali ukraińscy „sąsiedzi”…, ci którzy dziś na Ukrainie są określani mianem „bohaterów”. Przeszywające serce jest wspomnienie pani Lidii, która ze łzami w oczach rozmawiała ze mną na leżąco. Dziś mieszka w domu, w którym wraz z 27 innymi Polakami zamordowano jej tatę. Krwi było tak dużo, że Polacy musieli zrobić dziury w podłodze, aby ją spuścić pod budynek.
Państwowe instytucje nie interesują się tymi świadkami… Nigdy nie był u nich żaden historyk z państwowej uczelni. Oj, przepraszam, Pani Lidia została przesłuchana w 1992 roku. Od tego czasu sprawa ani nie drgnęła. Serce pęka.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Te wspomnienia są wprost przerażające, zwłaszcza, gdy opowiadają je świadkowie oddaleni kilkaset metrów od granicy polsko-ukraińskiej. Polacy z Zamojszczyzny. Ziemi zapomnianej… Okupionej krwią niewinnych Polaków, także tych najmłodszych, niejednokrotnie nabijanych na karabiny i pale.
 
Naród bez pamięci jest narodem bez przyszłości. Naród, który zapomina o pomordowanych rodakach zatraca człowieczeństwo. Naród, który przymyka oko na gloryfikację zwyrodnialców, sam sobie podcina korzenie. Nie bądźmy głusi na wspomnienia Świadków Rzezi Zamojskiej, Wołyńskiej, Bieszczadzkiej, Lwowskiej, Stanisławowskiej, Tarnopolskiej… Nie pozwólmy, by bestialsko pomordowanym Polakom zadano drugą śmierć – śmierć niepamięci. Wiele zależy od nas!
 
Od ubiegłego roku ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej przeprowadziłem już ponad 50 wywiadów. Niewielką część z nich już opracowałem i są dostępne w aplikacji wPrawoTV oraz na portalu wPrawo.pl. Teraz czekają na mnie kolejni świadkowie. W sumie kilkanaście osób po 90. Czasu jest niewiele, a nam, Polakom, próbują pisać historię na nowo. Nie mam żadnego wsparcia organizacji pozarządowych, dlatego tym bardziej wszystkim Wam dziękuję i proszę o wsparcie autorskiego projektu. Po zebraniu materiału czekają mnie miesiące montażu i spisywania relacji, które umieszczę w książce.
 
Dziękuję także tym wspaniałym ludziom, którzy towarzyszyli mi na Ziemi Zamojskiej, gościli mnie, dzielili się płodami ziemi… zwłaszcza dziękuję za łzy wzruszenia, które zapamiętam na długo. Dziękuję Wam wszystkim, gdy mnie wspieracie w tym dziele, kiedy równocześnie z różnych stron atakują mnie ludzie, funkcjonariusze różnych aparatów, dla których Polska nie ma żadnej wartości.
———
Wesprzyj projekt i działalność:

Opracowane wywiady w aplikacji wPrawoTV na Androida oraz:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Antyparch mówi

  Winnicki kapus!!!!
  A jajko to teraz boska sie nazywa.

  1. Antyparch mówi

   Errata.

   Bosak.

  2. szalom mówi

   co ty gudłajski agencie wypisujesz na tym forum?

  3. Antyparch mówi

   Szukaj parchu,szukaj. Interneta mata,jelopie.

  4. sssssss mówi

   konfederacja to generalnie lewactwo i tęczowe głupki! Jajko i reszta udają patriotów! SIC!

 2. Antyparch mówi

  Szukaj parchu,szukaj. Interneta mata,jelopie.

 3. Jurek Ogórek mówi

  Ciekawy tylko jestem, kto doceni ten wysiłek i pracę włożoną w udokumentowanie tych strasznych i niewątpliwie nieludzkich czynów ?

 4. Zbigniew mówi

  Zapominanie to jest jak gwarancja dalszego dzialania – nie tylko pan Jacek pisze, ze ustawowa panstwowa a wiec solidna i nalezy sie bac nastepnego dnia.

  Pani Katarzyna pisze, jak znikaja pieniadze, wszelkie dobra, nie tylko polskie, o ktore tak ludziska walcza, ze zapominaja o swoim kruchym bycie.

  Czy zauawazyliscie, ze jakos tak jest, ze dobra praca obraca sie przeciw nam?

 5. Kloss mówi

  Ja mam nadzieje tylko że Pan Jacek ma porozrzucane te nagrania na różnych serwerach , kilku dyskach i pendrive`ach i zdeponowane u kilku nieznających się nawzajem osób !

 6. wilk mówi

  JAK SWIAT SWIATEM,TAK POLAK NIGDY UKRAINCOWI NIE BEDZIE BRATEM.Jacek robi kawal dobrej roboty,a sa tacy ludzie nie tylko z lewicy,ale i niestety z prawicy ktorym przeszkadza.Pan Prezydent,Pan Premier i nie tylko tak podnioslym i doniosnym glosem mowia,o polskim patryiotyzmje a sami pozwalaja na zaklamywanie naszej histori.Mam takie odczucje ze robia to tylko na pokaz.

 7. W K mówi

  Giedroyciowi odmieńcy STOP! Jeśli 3-morze, to tylko z Rumunią, a wcześniej odzyskanie od Niemiec i Rosji w ramach „odszkodowań” granicy Polski z Węgrami i z Rumunią. Nie powinno się wyceniać życia naszych, polskich przodków, jak to robi poseł Mularczyk.

 8. kolo mówi

  A ja życzę że by było więcej polsko – ukraińskich małżeństw by odwrócić mroczne karty historii. Nie istnieje coś takiego jak bardziej lub mniej czysta rasa czy narodowość, z całą pewnością to czysta fikcja!

  1. waldy mówi

   Niech się żenią jak muszą ale należy pamiętać o mordach na naszych przodkach. Należy też mieć wiedzę że pewne narody chętniej i bardziej okrutnie mordowały swoich sąsiadów w 20 wieku, nie wiem czy to geny czy zwyczaje ale to fakty historyczne które są przemilczane.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.