Ostatni wywiad ze śp. Janiną Kalinowską, Świadkiem ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. Wspomnienie [WIDEO]

Śp. Janina Kalinowska / Fot. Jacek Międlar
2

13 września 2021 roku w Zamościu, we śnie, zmarła Janina Kalinowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, ocalały Świadek ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. W marcu bieżącego roku Panią Janinę odwiedziłem w Zamościu i przeprowadziłem z nią wywiad, który w całości opublikuję w przyszłym tygodniu. Dziś zamieszczam dwuminutowy urywek z naszej półtoragodzinnej rozmowy.

Przeżyłam ukraińskie ludobójstwo na Polakach, po to, by prawdę o tej zbrodni przekazywać dalej i walczyć o pamięć o pomordowanych Polakach – opowiadała Pani Janina, której Ukraińcy wymordowali rodzinę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Swoje życie poświęciła głoszeniu świadectwa o ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców na Polakach. Była inicjatorką zrzeszania Polaków ocalałych z rąk ukraińskich morderców. Upamiętniała ofiary tamtej zbrodni, organizując obchody, spotkania historyczne, ekspozycje wystaw. Stowarzyszenie, któremu przewodziła, przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ustawiło ponad 30 krzyży w miejscach mordów na Wołyniu.

Spotkanie z Panią Janiną zapamiętam do końca życia. Promieniowała dobrocią, mądrością, życzliwością, wiarą w Jezusa Chrystusa i swoją postawą zapalała do walki o prawdę.

Ceremonia pożegnalna odbędzie się 16 września w Zamościu. Msza w intencji zmarłej zostanie odprawiona w Kościele Garnizonowym św. Jana Bożego o godzinie 14. Pogrzeb odbędzie się  na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Peowiaków.

Wieczne odpoczywanie racz Jej dać, Panie…

Opracowane wywiady:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. dzialacz PO mówi

    Na Podkarpaciu w lasach Beskidu Niskiego, głównie w nadleśnictwach Dukla i Rymanów, podobnie jak w poprzednich latach pojawiły się grupy grzybiarzy z Rumunii.
    Gdzie pievdolniety Braun?
    zydow szuka a tu Rumuni grasuja po polskich lasach,tfuuuuuuuuuuuuuuu

  2. Shadow mówi

    A ty się z głupim przez ścianę macałeś(łaś). Od ganiania rumuńskich grzybiarzy są miejscowe służby leśne, policja, i inne, a nie pan Braun. Nie masz co pisać to piszesz głupoty prowokatorze z koziej dupy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.