Katarzyna TS: Dugina jak Kirow

Daria Dugina/ fot. Twitter
10

W sobotę (20.08.2022) pod Moskwą zginęła w zamachu 29-letnia Daria Dugina, córka rosyjskiego filozofa i ideologa Aleksandra Dugina, nazywanego „mózgiem” Putina. Samochód, którym jechała Dugina, spłonął na skutek eksplozji podłożonej bomby. Kobieta zginęła na miejscu. Najprawdopodobniej celem zamachu był Dugin, który miał jechać tym samochodem, ale zmienił plany. W mediach pojawiło się nagranie z Duginem trzymającym się za głowę i patrzącym z przerażeniem na płonący samochód, w którym właśnie zginęła jego córka.

Kto stoi za zamachem? Tego nie wiemy i być może nigdy się nie dowiemy. Śledztwo prowadzi FSB, czyli służba bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. W poniedziałek (22.08.22) państwowa rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że FSB wskazała ukraińskie służby jako odpowiedzialne za przeprowadzenie zamachu. Według agencji TASS, zamach przeprowadziła obywatelka Ukrainy Natalia Wowk, która przyjechała do Rosji 23 lipca 2022 roku wraz z 12-letnią córką. Wowk miała obserwować Duginę i zbierać informacje na jej temat. Miała też wynająć mieszkanie w Moskwie i śledzić swoją ofiarę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Strona ukraińska stanowczo zaprzecza, jakoby przeprowadziła zamach na Duginę. Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podoljak, oświadczył: Ukraina absolutnie nie ma z tym nic wspólnego, ponieważ nie jesteśmy państwem kryminalnym, jakim jest Federacja Rosyjska. Nie jesteśmy państwem terrorystycznym.

Ale jest ktoś, kto przyznał się do zamachu. To Rosyjska Narodowa Armia Republikańska. Słyszeliście o czymś takim? Ja nie słyszałam. Informację o RNAR podał w niedzielę (21.08.2022) były deputowany do Dumy Państwowej Ilja Ponomariow, który stwierdził, że organizacja ma być odpowiedzialna za akcje partyzanckie na terenie Rosji, m.in. ataki na linie kolejowe. RNAR opublikowała na Telegramie manifest, w którym napisano: My, rosyjscy działacze, wojskowi i politycy, a teraz partyzanci i bojownicy Narodowej Armii Republikańskiej, wyjmujemy spod prawa podżegaczy wojennych, rabusiów i ciemiężycieli narodów Rosji. Ogłaszamy prezydenta Putina uzurpatorem władzy i zbrodniarzem wojennym, który złamał Konstytucję, rozpętał bratobójczą wojnę między narodami słowiańskimi i skazał rosyjskich żołnierzy na pewną i bezsensowną śmierć.

W manifeście zapowiedziano też, że RNAR „zniszczy Putina” i wezwano rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie do odmawiania wykonywania rozkazów. Co znamienne, rosyjska służba bezpieczeństwa kompletnie olała te rewelacje i wskazała Ukraińców jako winnych zamachu. Tym samym twierdzenie, jakoby to Ukraińcy zabili córkę Dugina, stało się narracją prorosyjską. A kto na polskim Twitterze usprawiedliwiał zamordowanie córki „ideologa Kremla”? Robiły to osoby deklarujące się jako najwięksi przyjaciele Ukrainy! Oto wpisy Jarosława Wolskiego, eksperta lansowanego przez Piotra Zychowicza, który przekonuje, że Ukraina wygra wojnę z Rosją. W pierwszym wpisie Wolski zestawia zamach z rosyjskim atakiem na budynek w Mariupolu, a w drugim ubolewa, że to nie Ukraińcy zamordowali Duginę.

Nie wiem, czy Wolski i ci, którzy usprawiedliwiają ten zamach jako słuszną zemstę za zabijanie Ukraińców podczas obecnej wojny, zdają sobie sprawę, jaką niedźwiedzią przysługę oddają nie tylko Ukrainie, ale również Polsce. Podkreślam, że Ukraina zaprzecza, jakoby jej służby dokonały zamachu. – Nie jesteśmy państwem terrorystycznym – ogłasza szef kancelarii Zełenskiego. Tymczasem pierwszym odruchem polskich ukrainofilów było bicie brawa Ukrainie za przeprowadzenie zamachu, po którym strach zajrzy Rosjanom w oczy. Tym samym nie tylko napiętnowali Ukrainę jako państwo terrorystyczne, ale zaprezentowali Polskę jako państwo, którego obywatele popierają zamachy terrorystyczne. Nie będą zdziwiona, jeśli rosyjska propaganda wykorzysta to w wojnie informacyjnej jako dowód, że Polacy to bandyci. Założę się, że żaden z ukrainofilów pochwalających sprawców zamachu na Duginę w ogóle o tym nie pomyślał. Tak to jest, gdy emocje zastępują rozum.

– Wszystkim, którzy cieszą się ze śmierci Duginy i gratulują Ukraińcom udanego zamachu przypominam o zabójstwie Kirowa i do czego ono posłużyło. Dopiero zobaczymy, przez kogo i jak zostanie wykorzystana śmierć Duginy – napisałam w niedzielę na Twitterze. – Prosiłbym o krótkie przybliżenie kim był Kirow i jakie były skutki zamachu na niego – napisał jeden z komentujących.

Zamiast wzdychać nad ignorancja historyczną Polaków, którzy nie wiedzą kim był Siergiej Kirow, wyjaśniam, że był to bolszewik, który w 1926 roku został pierwszym sekretarzem komitetu leningradzkiego, a od 1930 roku członkiem Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików). Kirow był bardzo popularny zarówno wśród działaczy partyjnych, jak też zwykłych mieszkańców Leningradu. Był też zwolennikiem Stalina i – jak twierdził Nikita Chruszczow – w 1934 lojalnie poinformował go o tym, że niektórzy delegaci na XVII Zjeździe WKP(b) zwrócili się do niego z propozycją, aby zastąpił Stalina na stanowisku sekretarza generalnego partii. Kirow odmówił, ale Stalin już wiedział, że konkurencja usiłuje odsunąć go od władzy. I wiedział, na kogo owa konkurencja stawia.

1 grudnia 1934 roku Kirow został zastrzelony w gmachu Instytutu Smolnego, w którym znajdowała się siedziba leningradzkiego oddziału WKP(b). Zabójstwa dokonał bolszewik Leonid Nikołajew. Co ciekawe, w okresie poprzedzającym zamach Nikołajew był dwukrotnie aresztowany przez ochronę Kirowa ze względu na podejrzane zachowanie. Znaleziono też w jego domu rewolwer. Ale za każdym razem z Moskwy przychodziło polecenie, żeby Nikołajewa zwolnić.

Zabójca został zatrzymany na miejscu zbrodni. W sprawę wyjaśnienia śmierci Kirowa osobiście zaangażował się Józef Stalin, który przybył do Leningradu i był obecny przy przesłuchaniu zamachowca. 22 grudnia 1934 roku Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ogłosił, że Nikołajew działał na polecenie „nielegalnego terrorystycznego ośrodka leningradzkiego, w skład którego wchodzili członkowie byłej opozycji zinowiewowskiej”. I nie miało żadnego znaczenia, że zamachowiec twierdził, iż działał samodzielnie. Pod koniec grudnia odbył się proces Nikołajewa i jedenastu  osób oskarżonych o utworzenie „leningradzkiego ośrodka terrorystycznego”. Wszyscy zostali skazani na karę śmierci i rozstrzelani. A w 1935 roku Stalin rozpoczął tzw. wielką czystkę, której efektem było wymordowanie „starych bolszewików”, oficerów Armii Czerwonej, a nawet wysokich funkcjonariuszy NKWD. Pokazowe procesy zakończone wyrokami śmierci były metodą, jaką Stalin ugruntował swoją władzę po zabójstwie Kirowa, które najprawdopodobniej sam zlecił. Wymordował konkurencję, ale nie tylko. Wielki terror lat 1934-1939 objął całe społeczeństwo radzieckie. Śmierć Kirowa została wykorzystana do morderczego przykręcenia śruby.

Wracając do zabójstwa Duginy i wiwatów wśród ukrainofilskiej publiczności polskiej ostrzegam, że jest to zachowanie użytecznych idiotów Kremla. Skoro po jednym dniu śledztwa FSB ogłasza, że zamachu dokonali Ukraińcy, to możemy mieć prawie stuprocentową pewność, że śmierć Duginy odegra taką rolę jaką odegrała śmierć Kirowa. I nie chodzi o to, że „ruskie orki” wymordują się wzajemnie. Chodzi o to, że Rosjanie wykorzystają zamach na Duginę do propagandowego ataku na Ukrainę piętnując ją jako państwo terrorystyczne, a Polskę jako państwo wspierające terroryzm. I pod tym kątem będzie urabiana opinia publiczna. Czy ten numer przejdzie? W Rosji raczej tak. Co do zachodniej publiki, to mam nadzieję, że nie, ale podawanie Rosjanom na tacy argumentów w tej rozgrywce to idiotyzm. Jarosław Wolski zna się na czołgach, ale na polityce i propagandzie nie zna się ani za grosz. Zatem lepiej byłoby, gdyby powstrzymał się od komentarzy, które są po prostu szkodliwe dla Polski. Są one również szkodliwie dla Ukrainy. Dziwne, że ukrainofile tego nie zauważyli zanim rzucili się do klawiatury, żeby wyrazić swój zachwyt nad śmiercią Duginy. Ale co się dziwić, skoro propaganda zadbała o to, żeby psy Pawłowa śliniły się na dźwięk dzwonka nawet jeśli miska jest pusta.

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Katarzyna TS: „Skrajny portal wprawo.pl”, czyli dziennikarze śledczy na tropie rosyjskiej propagandy

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Janko mówi

  Każda mądrość etapu ma swoich pożytecznych idiotów przez ostatnie 2 lata podczas fałszywej pandemii było ich tak wielu, że aż szkoda wymieniać te osobistości, natomiast obecna mądrość etapu która trwa od 24 lutego wcale nie jest gorsza, a tacy pożyteczni idioci to właśnie ten Wolski, Zychowicz, Bartosiak i masa „ekspertów” którzy pojawili się znikąd w tym mnóstwo polskich najemników którzy potrafili walczyć na Ukrainie po czym wrócić do polski i dawać wywiady, a ludzie to łykają.

  Poza tym z tym teatrem o którym pisze Wolski to nie był czasem fejk?

 2. Shadow mówi

  Ma pani racje, to są parchate psy Pawłowa, które robią krzywdę przede wszystkim Polsce, a tym samym sobie. Ale ich prymitywizm, poza reakcje ze szkoły podstawowej nie wychodzi.

 3. finka mówi

  Bez względu na to kto dokonał zamachu Moskwa to wykorzysta przeciwko Polsce dzięki takim pożytecznym idiotom, którzy cieszą się ze śmierci córki Dugina, pewnie jeszcze uważają się za cywilizowanych ludzi i może chrześcijan. Co szykują ukry? Podobno pracownicy instytucji państwowych zlokalizowanych w dzielnicy rządowej Kijowa, mają przejść na pracę zdalną od 22 do 26 sierpnia, żeby jak najmniej ludzi było w rządowych budynkach. Jeśli to prawda to należy się spodziewać zadymy.

 4. Tey mówi

  Jakoś nie lubię pedofilów ani ukrainofilów.
  Jedni kochają dzieci, drudzy – U.
  Nie przekonują mnie do swoich sympatii.

 5. zagłoba sum mówi

  Nie naleźy się spodziewać jakiejkolwiek refleksji po ogłupionym rusofobiczną propagitką ukropoliniacwie…

 6. Kot Morski mówi

  Jeśli nie czeka nas rychło koniec świata, to p. wolski zostanie rozliczony ze swoich stosunków z u.raińskim wywiadem. Jest niewyobrażalne, żeby ten pan nie był zlecany i płacony. Osobiście jestem jednak ciekaw jego „rusofobii” – na ile jest szczera ? Rzucanie tekstów typu „Duginowie zdefraudowali pieniądze mafii” może świadczyć zarówno o absolutnym braku morale, jak i o obłędzie. J. Piłsudski w swych płatnych stosunkach z zagranicznymi wywiadami też szczerze nienawidził Rosji, ale do tak nonsensownych pomówień się nie posuwał.

 7. wojtek mówi

  Wolski to żaden ekspert. Prowadził forum gdzie razem z kolesiami zbierał na rosyjskich i pakistańskich portalach dane o grubości pancerza w czołgach. Jak zmieni się władza w Polsce to na rozkaz nowego pana z ochotą skoczy pisowcom do gardła.

 8. widzący z Lublina mówi

  Ten cały RNAR to po prostu ukraińska próba wywołania rozłamu i chaosu w państwie rosyjskim i jednocześnie zdjęcia z rządu ukraińskiego odpowiedzialności za działania terrorystyczne. Niezbyt rozumna i nazbyt oczywista. Dlatego nic dziwnego, że służby rosyjskie w ogóle to zignorowały.

 9. W K mówi

  Ten Wolski jest niewiarygodny. Kto tak nienawidzi Rosjan, jak on, już dawno powinien walczyć przeciwko Rosjanom na froncie wschodnim.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.