Minister Kumoch w Kijowie: „Polska i Ukraina pracują nad nowym traktatem, który jeszcze bardziej wzmocni wzajemne stosunki”

Jakub Kumoch w Kijowie/ fot. screen
13

W poniedziałek (22.08.2022), podczas wizyty w Kijowie, Jakub Kumoch, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP i szef Biura Polityki Międzynarodowej, oświadczył, że Polska i Ukraina pracują nad nowym traktatem, który jeszcze bardziej wzmocni wzajemne stosunki.

– Polska kontynuuje pomoc dla Ukrainy. Będziemy tę pomoc kontynuować. Innego wyjścia nie ma. Nie ma też drugiej polityki polskiej. Polska w sprawie Ukrainy nie ma żadnej innej agendy, praktycznie mówi tym samym językiem co Ukraina, bo rozumiemy, że obrona Ukrainy jest również obroną Polski – powiedział Kumoch. – Dlatego wszystko, co się dzieje w Polsce w momencie rosyjskiej agresji, będzie kontynuowane, i będzie kontynuowane do samego zwycięstwa – dodał.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Minister Kumoch wygłosił też oświadczenie po ukraińsku. Zapewnił w nim o polskiej pomocy „aż do zwycięstwa” i podziękował Ukraińcom za obronę Europy przed totalitaryzmem i tyranią.

Kumoch przybył na Ukrainę na zaproszenie szefa biura prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka. Zwołał on spotkanie Inicjatywy Kijowskiej z udziałem sekretarzy stanu i doradców prezydentów Ukrainy, Polski, Estonii, Czech, Łotwy, Litwy, Słowacji, Węgier, Rumunii i Mołdawii.

O powstaniu Inicjatywy Kijowskiej poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałkowym wystąpieniu. – Dzisiaj powstał nowy format dyplomatyczny i bezpieczeństwa – powiedział. – W formacie Inicjatywy Kijowskiej praca odbywa się na poziomie doradców ds. polityki zagranicznej głów państw  – powiedział Zełenski. Określił inicjatywę jako „bardzo obiecujący kierunek wspólnej pracy w kierunku euroatlantyckim”.

Źródło informacji i cytatów: Twitter, polskieradio24, rp.pl

Zobacz też:

Polska wypłaci zapomogi ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z rosyjskiej niewoli

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. czarny mówi

  Jakie wzajemne stosunki?
  To pożyteczny idiota czy agent?

 2. Hammurabi mówi

  Warto pamiętać, że stosunki z niektórymi „atrakcyjnymi partnerami”, kończą się długotrwałym i nie zawsze skutecznym leczeniem.
  Pół biedy, jeśli to będzie „tylko” zwykła franca. Gorzej, jak leczenie pomimo potężnych nakładów skończy się zgaszeniem światła w ostatnim polskim domu.

 3. Flex mówi

  „…Będziemy tę pomoc kontynuować. Innego wyjścia nie ma. Nie ma też drugiej polityki polskiej. …” Polska nie ma rządzących polityków tylko jakieś konie z klapkami na oczach?! Takie bezalternatywne podejście do polityki zagranicznej nie może się dobrze skończyć. Już porażka ze stawianiem wszystkiego na Trumpa i fochy po wygranej Bidena niczego ich nie nauczyły. Stawiają teraz wszystko na Zelenskiego nie biorąc pod uwagę, że po nim mogą dojść do władzy różne siły. np. nacjonaliści wyznający teorie A. Melnyka, a Polska zostanie z tą pomocą (nadzieją na wdzięczność) jak Himilsbach z angielskim. Są 2 możliwości: albo rządzą nami naiwni idioci, albo ślepo i nadgorliwie realizują wytyczne anglosasów, licząc na nich jako gwarantów, że coś na tej pomocy zyskamy. Połowa rządu to historycy, więc jak Polska już raz wyszła na angielskich gwarancjach powinni zawsze pamiętać.

 4. Wiesław mówi

  I po ukraińsku jak ładnie mówi minister. Zdradzają Polskę już w żywe oczy, ani się z tym nie kryją, a zwerbowani do sekty PiS i PO jakby żyli w amoku. Ale cóż, będą patrzeć, a nie będą widzieli, będą słuchać a nie będą słyszeli.

 5. Polonia Restituta mówi

  Wydaje się, że słowo „stosunki” doskonale akcentuje i uwypukla rodzaj „bratniej współpracy”, niesionej narodowi na U. Co tu macie? Podkarpacie.

 6. czarny mówi

  Kumoch nie ma wyjścia, bo też był goście w tym podkarpackich burdelach i go nagrali?

 7. Michu. mówi

  Czy stac nas na taką pomoc? Oczywiścir nie, ale kto by się tym przejmował.

 8. Ewa-Maria mówi

  Ja się bardzo przejmuję. Nie o mnie jednak chodzi ale o nasze dzieci i wnuki. Szaleństwa tych psychopatów spłacać będą przez dziesiątki dekad.

 9. Republikanin mówi

  @Ewa-Maria: jak tak będzie dalej, to nie będzie naszych dzieci i wnuków. Ci zdrajcy oficjalnie i bez żadnych zahamowań pchają nas do wojny w interesie… wiadomo kogo i najwyraźniej nie ustaną w dążeniach, aż doprowadzą do rzeczywistej, gorącej III wojny światowej. A kto by się w niej przejmował losem jakichś tam gojów i Polaken? Pozostaje tylko ufać wizjonerom, że „Polska nie ucierpi w niej tak bardzo”.

 10. Shadow mówi

  Czy Polska to wy, sprzedajne szmaty i prostytutki polityczne? Polska to naród, a nie wy. Nawet nie pytacie tego narodu o zdanie, a okradacie ich, z ich własnych, ciężko wypracowanych pieniędzy.Wy potulnie, wobec obcych mocarzy, dla znanych tylko wam, waszych profitów, wpędzacie naród,któremu powinniście służyć i który wam płaci, w totalną nędzę, niesprawiedliwość i wyzysk. Hańba wam na wieki.

 11. Iwa mówi

  Dla Polskich ułomnych dzieci Sejm nie mial pieniędzy a dla Ukraińców jest.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.