Katarzyna TS: Królik z PiS-kapelusza kandydatem na prezydenta

Marek Jakubiak/ fot. screen
12

W poniedziałek (23.03.2020) Marek Jakubiak poinformował, że wystartuje w wyborach prezydenckich. – Półmiesięczne starania kończą się sukcesem. Przekroczyliśmy 100 tys. podpisów i nie rozwijamy już akcji zbierania podpisów. Zamierzamy oczywiście je złożyć – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

Półmiesięczne starania? Czyżby Jakubiak zbierał podpisy przez dwa tygodnie? Jakim cudem, skoro jego komitet wyborczy został zarejestrowany dopiero 16 marca? Zgodnie z Kodeksem wyborczym komitety mogą prowadzić agitację wyborczą po zarejestrowaniu przez Państwową Komisję Wyborczą. Zbieranie podpisów jest agitacją wyborczą, a więc dopiero po zarejestrowaniu komitetu można zacząć zbieranie podpisów poparcia dla danego kandydata. Tak stanowi art. 105 i 106 Kodeksu wyborczego, przy czym wskazano bardzo precyzyjnie, że agitację wyborczą można prowadzić od dnia przyjęcia przez właściwy organ zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Zawiadomienie w sprawie komitetu Jakubiaka zostało złożone do PKW 11 marca, a przyjęte 16 marca. Oznacza to, że zgodnie z prawem dopiero 16 marca mogła ruszyć akcja zbierania podpisów pod kandydaturą Jakubiaka. Pamiętajmy, że 13 marca został w Polsce ogłoszony stan zagrożenia epidemiologicznego. Jakim cudem komitet Jakubiaka zebrał taką liczbę podpisów w sytuacji, gdy uliczna agitacja stała się niemożliwa?

W rozmowie z portalem wPolityce, opublikowanej 18 marca, czyli dwa dni po zarejestrowaniu komitetu wyborczego, Jakubiak powiedział: „Komitet Wyborczy Wyborców Marka Jakubiaka właśnie został zarejestrowany. (…) Mam już około 100 tysięcy podpisów, ale nie ma co ukrywać: zbieranie ustało, ludzie zeszli z ulic”. Czyli Jakubiak zebrał 100 tys. podpisów w dwa dni? A kto mu te podpisy zebrał? Krasnoludki?

O zamiarze zarejestrowania komitetu Jakubiak poinformował 10 marca. Tłumaczył wtedy na antenie telewizji wPolsce, że „sprawa jest aktualna od półtora tygodnia”. „Powstała inicjatywa zbierania podpisów i chciał nie chciał, trzeba startować (…) Są setki telefonów, buduje się duża organizacja” – mówił Jakubiak. Jaka organizacja? Czy Jakubiak ma Polaków za idiotów? Od 10 marca stworzył „dużą organizację”, która w dniach 16-18 marca zebrała 100 tysięcy podpisów? Zakładając, że ta organizacja zbierała podpisy non-stop, czyli od rana 16 marca do wieczora 18 marca, wychodzi 60 godzin na uzbieranie tych podpisów. To daje 1666 podpisów na godzinę, czyli 27 podpisów na minutę, czyli jeden podpis co 2 sekundy. Kto przełknie takie brednie?

Co ciekawe, 18 marca Marek Jakubiak zamieścił na Twitterze następujący wpis: „W ciągu kilku dni zdołaliście Państwo wesprzeć mnie kilkudziesięcioma tysiącami podpisów. WIELKIE DZIĘKI. Jest jeszcze parę dni. Walczmy o 100 000 jeszcze jest parę dni. Uwaga – na ulicach nie zbieramy! Podaję adres do wysyłki: 05- 092 Dziekanów Nowy, u. Kolejowa 400”.

I jeszcze jeden wpis z Twittera Marka Jakubiaka. Też z 18 marca, tylko zamieszczony 6 minut wcześniej: „Ledwo PKW podjęło uchwałę w sprawie powołania komitetu wyborczego, a już musiałem zapytać jak mam zrealizować konstytucyjny obowiązek zebrania 100 000 głosów poparcia. Pozostała jedynie metoda oparta o wysiłek rodzinny i kręgów przyjaciół i organizacji”

To jak to jest? Na Twitterze Jakubiak twierdzi 18 marca, że nie wie, jak ma zebrać 100 tys. podpisów, sześć minut później ogłasza, że dostał kilkadziesiąt tysięcy podpisów pocztą „w ciągu kilku dni”, a w rozmowie z wPolityce opublikowanej tego samego dnia zapewnia, że ma już 100 tysięcy. A komitet zarejestrowany 16 marca. To jest kompletny nonsens. Pytam po raz kolejny: kto uwierzy w te brednie?

Spójrzmy teraz, co Marek Jakubiak ma do powiedzenia w kwestii zmiany terminu wyborów w związku z epidemią koronawirusa. „Teraz przekładać te wybory na po wakacjach? Chciałbym, aby one się już odbyły i Polacy zostali odciążeni od tych ciągłych wyborów” – oświadczył 23 marca w rozmowie z wPolityce. No proszę! Wszyscy kontrkandydaci prezydenta Dudy apelują o przesunięcie terminu wyborów, a dzielny Jakubiak apeluje wprost przeciwnie. On chce tych wyborów, żeby „Polacy zostali odciążeni”. Koń by się uśmiał! 150 tysięcy osób objętych kwarantanną, ponad 50 tysięcy objętych nadzorem epidemiologicznym. W kraju obowiązuje stan epidemii. Spanikowani ludzie siedzą w domach i oglądają dramatyczne obrazki z Włoch i Hiszpanii. Po wyborach we Francji członkowie komisji wyborczych zakażeni koronawirusem. Ale Jakubiak jest ponad to! Wychodzi cały na biało i oświadcza, że 10 maja Polacy powinni ruszyć do lokali wyborczych, bo to ich „odciąży”. Trzeba albo być cynicznym łajdakiem, albo mieć nie po kolei w głowie, żeby wyskoczyć z takim argumentem w takiej sytuacji.

Pora na wnioski. Komitet wyborczy Marka Jakubiaka nie mógł zebrać 100 tysięcy podpisów pod jego kandydaturą. Jest to fizycznie niemożliwe. A zatem podpisy zbierał ktoś inny i robił to in blanco łamiąc przepisy Kodeksu wyborczego. Kto to był? Ten, komu to służy. A komu to służy?

Politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele zapowiadają, że nie ma mowy o zmianie terminu wyborów. Pozostali kandydaci domagają się przesunięcia wyborów. Gdyby PiS nie ustąpił, kontrkandydaci prezydenta Dudy mogliby wymusić odwołanie wyborów rezygnując z kandydowania. Gdyby na placu boju pozostał jeden kandydat, art. 293 Kodeksu wyborczego nakazuje rozpisanie nowych wyborów. Ale pojawia się kandydat Marek Jakubiak i oświadcza, że wybory w maju to dobry pomysł. Tym samym kończą się rozważania na temat opcji atomowej, czyli odwołania wyborów na skutek wycofania się wszystkich kandydatów poza urzędującym prezydentem. Jakubiak jest blokadą dla tej opcji. Komu zatem służy jego start w wyborach? Oczywiście Prawu i Sprawiedliwości. Jakubiak to królik wyciągnięty z PiS-kapelusza. Kto więc zebrał mu 100 tys. podpisów potrzebnych do rejestracji kandydata? Odpowiedzcie sobie sami.

Polityka to brudna gra, w której stosuje się różne sztuczki. Ale hucpa, jaką w tej chwili oglądamy, bije wszelkie rekordy bezczelności. Wmawianie Polakom, że zarejestrowany 16 marca komitet wyborczy Jakubiaka zebrał 100 tysięcy podpisów, to jest coś niebywałego. Kto kupi te brednie?

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

J. Międlar: Miało być dobro, znów będzie „mniejsze zło”? Jakubiak pasuje do Konfederacji jak garbaty do ściany

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. piotrdean mówi

  niestety społeczeństwo już jest tak zaorane, że to przejdzie, nawet osoby piszące na czatach wrealu czy MN już nie przejawiają logicznego myślenia. Jacek miał rację co do Jakubiaka, jako jedyny wtedy. Gdy Jakubiak ogłosił start w wyborach pisałem w wielu komentarzach, ze tylko pis może mu zebrać podpisy, ale sam nie wierzyłem, że zrobią takiego wała… a jednak, i co? i nic

 2. maciek mowi . mówi

  No jak wszyscy widzimy okupant Polski robi wszystko by zniszczyc Konfederacje dlatego jude Jakubiak
  zostal dopiasny na listy wyborcze ! Ludzie czytajcie wspaniala ksiazke Pana Krzysztofa Balinskiego
  ” Ministerstwo Spraw Obcych ” zrozumiecie co nas trafilo I kto tu trzyma piecze na tym bandustanem .
  Od dosc dawna nawoluje do zbudowania Polskiej organizacji ” Samoobrona ” ktora bez rozglosu zacznie
  kontrolowac I rozliczac okupantow Naszej Ojczyzny – bez tego nie zdolamy niczego osiagnac ani zmienic
  na lepsze a ten Jakubiak to taka sama kanalia jak wszyscy pozostali polsko-jezyczni judasze !

 3. szalom mówi

  Obiecał coś Kaczyński Jakubiakowi i zabezpieczył się przed solidarnym „strajkiem” kontrkandydatów Dudy> Cholera wie co obiecał? Jak też nie wiadomo co obiecał Konfederacji by zagłosowała razem z PIS w kwestii oddania praw do eksploatacji złóż jakiejś obcej firmie? Nawet pan Michalkiewicz gardłuje przeciwko panu inż. Tytko twierdząc, że przecież Ten może założyć spółkę akcyjną i samodzielnie te złoża eksploatować a daje przy tym surrealistyczny przykład budowy kanału Sueskiego. Głupa rżnie? Jakubiak, z tego co wiem jest patriotą i jest przeciwko likwidacji Polski zarówno poprzez koncepcję pruskiej Mittelojropy jak i poprzez utworzenie środkowo-europejskiecgo kaganatu czyli Izraela-bis. Zatem mi Jakubiak nie przeszkadza. Zagłosuję na Bosaka chociaż wolał bym na G. Brauna.

 4. jess mówi

  Jakubiak jest the best,fajnie ,ze startuje.To moim zdaniem najlepszy kandydat

 5. Luki mówi

  To jest zdrajca. A zdrajców każe się śmiercią. Pierwszy do odstrzału.

 6. Leszek mówi

  DUDA 2 .
  W drugiej turze odda swe głosy DUDA 1.

 7. Marek z Warszawy mówi

  Kto korzysta na obecności Jakubiaka? Pis, bo w drugiej turze Jakubiak oddaje swe głosy na Dudę. Teraz mamy odpowiedź, kto mu te głosy dał. Jakubiak głosował zawsze tak jak pis, chociaż wcześniej w telawizjach zarzekał się, że 100 milionów na cmentarze żydowskie to skandal, to zagłosował za tym żeby te 100 baniek ickom dać. Stary, cwany lis z LWP. Piwo robi dobre, szkoda, że browar odsprzedał Palikotowi.

 8. veto mówi

  Endecja.pl, Małpian Kowalski i jego konfederacja, teraz nadoficer WSI – PiSbolszewicka zaraza tworzy bandy pozorowane w takim tempie jak ich rodzice z PPR.

 9. Jolanta mówi

  Oj, czuję że będzie się działo, niczego już pewnym być nie można. Jak to wszystko się skończy…

 10. jannowak mówi

  To sie nazywa skutecznosc w polityce.Nawet jezeli M.Jakubiak zabezpiecza PAD przed opcja „atomowa” to bardzo dobrze swiadczy o Kaczorku.Nauczyl sie duzo po porazce w 2007 roku i wyciagnal wnioski.Polityk,dobry polityka powinien miec przygotowane kilka opcji.I wszystko wskazuje na to ze Kaczorek ma te kilka opcji.Nawet niepopularnych ale w polityce trzeba miec skore gruba jak hipopotam a Kaczorek taka skore ma.Pan Bosak z calym szacunkiem wyglada jak golowas przy A.Dudzie.Czytanie ksiazek to nie to samo co doswiadczenie zyciowe.P.Bosak powinien wykorzystac swa obecnosc w tym przedbiegu prezydenckim aby wypromowac Konfederacje,jak alternatywe dlaPiS i POKOSPOKO .Niestety bratajac sie z Poko raczej grzebie nikle szanse czegos co zaczelo kielkowac na scenie politycznej dopiero.JKM juz jest matuzalemem politycznym i nikt przy zdrowych zmyslach nie bierze serio tego pana.Pan Braun robil wspaniala robote przed dotarciem do sejmu jako posel.teraz jawi sie jako taki klasyczny polski pieniacz,czepiajacy sie szczegolow slowem robi wrazenie nawiedzonego,chociaz w wielu sprawach ma racje.Ale bycie Reytanem nic tutaj nie zmieni.Po co ujadac tyle o tych wyborach jakp.Bosak nie przejdzie do II rundy.?Pomyslcie czy lepiej wam bedzie np za Tuska?

  1. marju73 mówi

   Na pewno za Tuska nie będzie patriotycznej ściemy. To czy będą lokajami Berlina i z Brukseli zamiast USA i Izraela nie zmienia faktu braku suwerenności. Poza tym jakbyś nie zauważył premierem i wicepremierem obecnie są ludzie platformy tak więc Popis w całej krasie. Pewnie kręcąc obecnie lody nawet nie musieli zmieniać poglądów bo ich poglądy pasują dobrze do każdej grupy przestępczej trzymającej władzę. Kaczyński, koleś Lejby Fogelmana zamiast mieć grubą skórę niech lepiej popracuje uczciwie jeden dzień zamiast być na naszym utrzymaniu całe dorosłe życie. Zresztą to przydałoby się jego „wrogowi” TW Oscarowi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.