Mamy odpowiedź ws. współpracy z Tarnopolem. “Władze Radomia nie akceptują działań gloryfikujących sprawców zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu”

Prezydent Radomia Radosław Witkowski / Fot. TVP Info
1

5 marca 2021 roku Rada Miejska Tarnopola zdecydowała o nadaniu Stadionowi Miejskiemu imienia Romana Szuchewycza, aby upamiętnić 71. rocznicę jego śmierci z rąk NKWD. W taki sposób Ukraińcy czczą pamięć głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa na Polakach. Przed objęciem dowództwa UPA w 1943 roku Szuchewycz służył jako oficer w utworzonym przez Niemców batalionie „Nachtigall”, który brał udział w pogromie na Żydach we Lwowie (1941). W 1942 roku służył w szeregach podległej SS policji pacyfikującej wioski na Białorusi. 12 marca 2021 roku wystosowaliśmy apel do włodarzy polskich miast, w sieci widniejących jako miasta partnerskie ukraińskiego Tarnopola. Na nasz apel odpowiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski.

PRZECZYTAJ: Tarnopol nie wycofa się z uhonorowania zbrodniarza: „Życzymy wszystkim, by byli jak Roman Szuchewycz”

W odpowiedzi Witkowski wskazał, że nie można mówić o ścisłej współpracy Radomia z ukraińskim miastem, zaś on sam nie akceptuje działań gloryfikujących sprawców zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, nie gościł delegacji z Tarnopola, ani nie uczestniczył w spotkaniach przedstawicieli tamtejszych władz.

Faktem jest, że z władzami Tarnopola podpisano dwa listy intencyjne w latach 1996r. i 2003r., które zgodnie z przyjętą praktyką stanowiły jedynie deklarację zainteresowania współpracą. W przypadku Tarnopola, nie przełożyło się to jednak na podjęcie realnych działań i realizację wspólnych projektów. Kontakty obu miast ograniczyły się do sporadycznej wymiany kurtuazyjnej korespondencji – czytamy w przesłanej korespondencji od prezydenta Radomia.
Ponadto, jako Prezydent Miasta nie gościłem delegacji z Tarnopola, ani nie uczestniczyłem w spotkaniach z przedstawicielami tamtejszych władz. Zapewniam, że władze Radomia nie akceptują działań gloryfikujących sprawców zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – czytamy.

Przypomnijmy, że w odpowiedzi na skandaliczną uchwałę rady miasta Tarnopola o upamiętnieniu ludobójcy Szuchewycza, współpracę z położonym na terenie współczesnej Ukrainy miastem (przez wieki należącym do Rzeczpospolitej) natychmiast zawiesił prezydent miasta Zamościa, Andrzej Wnuk. – Szanuję prawo każdego narodu do własnego rozumienia historii. Nie mogę jednak przejść do porządku dziennego nad okrucieństwem czasu wojny i nad brakiem poszanowania dla bezbronnych ofiar narodowości polskiej. Dlatego muszę oznajmić, że zawieszamy wszelkie stosunki na niwie samorządowej z władzami Tarnopola  – napisał Wnuk w specjalnym oświadczeniu.

Przypomnijmy, że m.in. bandyci z UPA, dziś przez Ukraińców nazywani bohaterami, w czasie II wojny światowej przeprowadzili na Polakach ludobójstwo. Imali się najbardziej bestialskich metod zabijania polskich cywilów. Historycy wymieniają aż 362 sposoby. Oto niektóre z nich: wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy, pieczenie żywcem w piecu chlebowym, obcinanie głowy kosą. Niektóre z tych metod wymieniają świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, z którymi regularnie się spotykam w ramach autorskiego projektu “Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”. Projekt ów zostanie uwieńczony książką z relacjami oraz załączonym do niej zestawem płyt z nagraniami, które już są dostępne w aplikacji wPrawoTV wPrawoTV-Premium na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ).

Przeczytaj koniecznie:

Wychwalał Banderę i pisał: „polscy nacjonaliści to je*ane ścierwo. Trzeba do niego strzelać.” Prokurator Młynarczyk podjął skandaliczną decyzję!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Zbigniew mówi

    ” działacz na rzecz autonomii Śląska. W sieci zamieścił także swoje zdjęcie z wizerunkiem Stepana Bandery,”

    Wszystko wskazywalo, ze najbardziej slascy sa banderowcy z RAS.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Glastrennwände
blumen verschicken Blumenversand
blumen verschicken Blumenversand
Reinigungsservice Reinigungsservice Berlin
küchenrenovierung küchenfronten renovieren küchenfront erneuern