PILNE! Apel do włodarzy polskich miast o zerwanie współpracy z Tarnopolem hołdującemu ukraińskiemu ludobójcy!

Banderowska manifestacja w Tarnopolu w 2018 roku
10
Roman Szuchewycz/ fot. Wikipedia
Roman Szuchewycz/ fot. Wikipedia

Śmierć jednego Lacha to metr wolnej Ukrainy, albo będzie Ukraina, albo lechicka krew po kolana, Polaków w pień wyciąć – głosił Roman Szuchewycz, głównodowodzący Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa na Polakach. Przed objęciem dowództwa UPA w 1943 roku Szuchewycz służył jako oficer w utworzonym przez Niemców batalionie „Nachtigall”, który brał udział w pogromie na Żydach we Lwowie (1941). W 1942 roku służył w szeregach podległej SS policji pacyfikującej wioski na Białorusi. 5 marca 2021 roku rada miasta Tarnopola Szuchewycza okrzyknęła patronem Stadiony Miejskiego. Przypomnijmy, że mieszkańcy i włodarze Tarnopola od wielu lat, publicznie obnoszą się z przywiązania do banderyzmu.

Zaprotestowała ambasada RP oraz ambasada Izraela na Ukrainie. W odpowiedzi na to, komunikat wystosował ukraiński MSZ, który nie ma sobie nic do zarzucenia, tym samym przyznając, że Ukraińcy budują swoją tożsamość na ludobójstwie na Polakach. Sprawę opisaliśmy TUTAJ.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W odpowiedzi na skandaliczną uchwałę rady miasta Tarnopola, współpracę z położonym na terenie współczesnej Ukrainy miastem (przez wieki należącym do Rzeczpospolitej) zawiesił prezydent miasta Zamościa, Andrzej Wnuk. – Szanuję prawo każdego narodu do własnego rozumienia historii. Nie mogę jednak przejść do porządku dziennego nad okrucieństwem czasu wojny i nad brakiem poszanowania dla bezbronnych ofiar narodowości polskiej. Dlatego muszę oznajmić, że zawieszamy wszelkie stosunki na niwie samorządowej z władzami Tarnopola  – napisał Wnuk w specjalnym oświadczeniu.

Niestety, podobnej decyzji nie podjęli włodarze pozostałych polskich miast współpracującymi z Tarnopolem. Mowa o Radomiu, Chorzowie, Elblągu, Tarnowie i Nysie. Być może do gospodarzy niniejszych miejscowości nie dotarła jeszcze informacja o gloryfikacji ludobójstwa na Polakach przez rządzących Tarnopolem, dlatego apelujemy do Szanownych Czytelników portalu, aby poinformować o tym włodarzy wyżej wymienionych miejscowości. Miejmy nadzieję, że Państwa interwencja przyniesie oczekiwane owoce. Redakcja wPrawo.pl taki apel już wystosowała.

Przypomnijmy, że m.in. bandyci z UPA, dziś przez Ukraińców nazywani bohaterami, w czasie II wojny światowej przeprowadzili na Polakach ludobójstwo. Imali się najbardziej bestialskich metod zabijania polskich cywilów. Historycy wymieniają aż 362 sposoby. Oto niektóre z nich: wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy, pieczenie żywcem w piecu chlebowym, obcinanie głowy kosą. Niektóre z tych metod wymieniają świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, z którymi regularnie się spotykam w ramach autorskiego projektu „Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”. Projekt ów zostanie uwieńczony książką z relacjami oraz załączonym do niej zestawem płyt z nagraniami, które już są dostępne w aplikacji wPrawoTV wPrawoTV-Premium na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ).

Treść apelu, który wystosowaliśmy do włodarzy miast współpracujących z Tarnopolem:

Szanowny Panie Prezydencie, szanowna Rado Miasta!

W imieniu własnym, redakcji wPrawo.pl, naszych Czytelników oraz wszystkich Polaków, którzy cudownie uniknęli śmierci z rąk ukraińskich zbrodniarzy z UPA, którym dowodził Roman Szuchewycz, a z którymi to  przeprowadzam wywiady, w których świadkowie wspominają traumatyczne przeżycia zgotowane im przez ukraińskich sąsiadów (zob. Świadkowie Rzezi Wołyńskiej – wPrawo.pl), apeluję o zerwanie lub zawieszenie współpracy z miastem Tarnopol.

Apel swój argumentuję faktem, iż 5 marca 2021 roku Rada Miejska Tarnopola zdecydowała o nadaniu Stadionowi Miejskiemu imienia Romana Szuchewycza, aby upamiętnić 71. rocznicę jego śmierci z rąk NKWD. W taki sposób Ukraińcy czczą pamięć głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa na Polakach. Przed objęciem dowództwa UPA w 1943 roku Szuchewycz służył jako oficer w utworzonym przez Niemców batalionie „Nachtigall”, który brał udział w pogromie na Żydach we Lwowie (1941). W 1942 roku służył w szeregach podległej SS policji pacyfikującej wioski na Białorusi. Przypomnę, że m.in. bandyci z UPA, dziś przez Ukraińców nazywani bohaterami, w czasie II wojny światowej przeprowadzili na Polakach ludobójstwo. Imali się najbardziej bestialskich metod zabijania polskich cywilów. Historycy wymieniają aż 362 sposoby. Oto niektóre z nich: wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy, pieczenie żywcem w piecu chlebowym, obcinanie głowy kosą.
Nie może być zgody na współpracę z miastem, które oficjalnie hołduje ludobójstwu na Polakach.
Wzywam Pana do zerwania współpracy z Tarnopolem, którego włodarze, swoją uchwałą napluli na groby ofiar ukraińskiego ludobójstwa, Polaków, których miejsca pochówku do dziś nie są znane, a także całego Narodu Polskiego opłakującego tragedię, którą naszym rodakom na Kresach zgotowali ukraińscy sąsiedzi.
Z poważaniem
Jacek Międlar – redaktor naczelny portalu wPrawo.pl, autor projektu „Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”

Zobacz:

„Wszystkich powiązali i rąbali jeden po drugim. Ukraińcy krzyczeli: Lachów rżnąć.” Wspomnienia Marianny Malinowskiej – świadka ukraińskiego ludobójstwa na Polakach [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Tak, albo Polska będzie antybanderowska, albo nie będzie jej wcale.

 2. Grzegorz mówi

  Bardzo dobrze że Miasta w Polsce chce zerwać stosunki z tym Banderowskim miastem Tarnopolem bo ci Banderowcy mają na sumieniu życie niewinnych Polaków i krew ich na swoich rękach prawda jest taka tu się zgina Bandrowska Ukraina

 3. Boguslaw mówi

  Byloby naprawde szkoda, jesliby nasi wspaniali sasiedzi z tych decyzji tylko sie wysmiali!
  Przeciez oni maja to w dupie!
  Oni maja swoj kurewski, morderczy ” HONOR ” i takie pierdniecia z Lachostanu ich absolutnie nie ruszaja!
  Czy nie jestesmy przypadkiem naiwni, ze az glupi, ludzac sie, ze to cos/ wszystko, ZMIENI!
  Naprawde nic innego nie przychodzi Wam do glowy!?
  A moze sprobujmy ich w pelni milosci, wszystkich, POPRZYTULAC!?
  Moze po tym poczuja sie duzo lepiej i juz nie beda wiecej psocic!?
  Na pewno dawno im to od nas brakowalo, BO MIELI CIEZKIE DZIECINSTWO!

  1. Kresowianin. mówi

   Ty sobie żartujesz, a jest pełno tego typu wypowiedzi, pisanych przez kretynów lewackich. Usprawiedliwiają bandytów banderowskich: bo nie mieli swego państwa, bo tam bieda, bo tam jest wojna z Rosją itd. Na zachodzie lewactwo usprawiedliwi każdego muslima, murzyna i zyda, kobiety w ogóle mogą robić co i m się we łbach wykiełkuje. U nas debilizm popisu, który w sprawach służenia usraelowi, banderowcom, w sprawach koronaświrusa, bredzą dokładnie tak samo.

  2. Boguslaw mówi

   Prosze! Nie mow do mnie : ” kretyn lewacki „, bo jest mi do kogos takiego tak daleko, jak stad, przynajmniej do Tokyo!
   Czy nie przyszlo Ci do glowy, ze sobie z tego kpiny z naszej wrodzonej naiwnosci, zrobilem?
   Nie sadzilem, ze komus bede musial cos takiego wyjasniac!
   Mimo to, serdecznie przepraszam za powstale nieporozumienie!

  3. Shadow mówi

   Masz rację za dużo tolerancji i miłości. To nie jest naród, który zasługuje od nas na szacunek i tolerancję.

 4. Maria mówi

  Banderowcy Ukrainę mają od kilkudziesięciu lat – I CO ZROBILI Z TYM KRAJEM ????????

 5. mario mówi

  Na pohybel banderowskiemu ścierwu!!!!!

  1. Boguslaw mówi

   Tylko co teraz z ich, tak samo wychowanymi i byc moze, wciaz ta sama wizja oslepionymi, dziecmi, ktorzy, dobrze uzbrojeni JUZ TU SA!
   Przeciez oni tam wciaz robia to samo, bez zadnej zmiany, potwierdzeni w swoich planach i darzeniach
   Moga kiedys po prostu w nocy przyjsc i powtorzyc swoje zadanie, jak wtedy, sprzed lat!
   A co nam zostalo, noz od krojenia chleba, czy widelec, do obrony?
   Kto sie o nas upomni!?
   Przeciez w policji sa juz tak samo!
   Uwazajmy na to!

  2. Boguslaw mówi

   Wpóscilismy jadowita zmije juz do domu!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.