PILNE! Apel do włodarzy polskich miast o zerwanie współpracy z Tarnopolem hołdującemu ukraińskiemu ludobójcy!

Banderowska manifestacja w Tarnopolu w 2018 roku
10
Roman Szuchewycz/ fot. Wikipedia
Roman Szuchewycz/ fot. Wikipedia

Śmierć jednego Lacha to metr wolnej Ukrainy, albo będzie Ukraina, albo lechicka krew po kolana, Polaków w pień wyciąć – głosił Roman Szuchewycz, głównodowodzący Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa na Polakach. Przed objęciem dowództwa UPA w 1943 roku Szuchewycz służył jako oficer w utworzonym przez Niemców batalionie „Nachtigall”, który brał udział w pogromie na Żydach we Lwowie (1941). W 1942 roku służył w szeregach podległej SS policji pacyfikującej wioski na Białorusi. 5 marca 2021 roku rada miasta Tarnopola Szuchewycza okrzyknęła patronem Stadiony Miejskiego. Przypomnijmy, że mieszkańcy i włodarze Tarnopola od wielu lat, publicznie obnoszą się z przywiązania do banderyzmu.

Zaprotestowała ambasada RP oraz ambasada Izraela na Ukrainie. W odpowiedzi na to, komunikat wystosował ukraiński MSZ, który nie ma sobie nic do zarzucenia, tym samym przyznając, że Ukraińcy budują swoją tożsamość na ludobójstwie na Polakach. Sprawę opisaliśmy TUTAJ.

W odpowiedzi na skandaliczną uchwałę rady miasta Tarnopola, współpracę z położonym na terenie współczesnej Ukrainy miastem (przez wieki należącym do Rzeczpospolitej) zawiesił prezydent miasta Zamościa, Andrzej Wnuk. – Szanuję prawo każdego narodu do własnego rozumienia historii. Nie mogę jednak przejść do porządku dziennego nad okrucieństwem czasu wojny i nad brakiem poszanowania dla bezbronnych ofiar narodowości polskiej. Dlatego muszę oznajmić, że zawieszamy wszelkie stosunki na niwie samorządowej z władzami Tarnopola  – napisał Wnuk w specjalnym oświadczeniu.

Niestety, podobnej decyzji nie podjęli włodarze pozostałych polskich miast współpracującymi z Tarnopolem. Mowa o Radomiu, Chorzowie, Elblągu, Tarnowie i Nysie. Być może do gospodarzy niniejszych miejscowości nie dotarła jeszcze informacja o gloryfikacji ludobójstwa na Polakach przez rządzących Tarnopolem, dlatego apelujemy do Szanownych Czytelników portalu, aby poinformować o tym włodarzy wyżej wymienionych miejscowości. Miejmy nadzieję, że Państwa interwencja przyniesie oczekiwane owoce. Redakcja wPrawo.pl taki apel już wystosowała.

Przypomnijmy, że m.in. bandyci z UPA, dziś przez Ukraińców nazywani bohaterami, w czasie II wojny światowej przeprowadzili na Polakach ludobójstwo. Imali się najbardziej bestialskich metod zabijania polskich cywilów. Historycy wymieniają aż 362 sposoby. Oto niektóre z nich: wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy, pieczenie żywcem w piecu chlebowym, obcinanie głowy kosą. Niektóre z tych metod wymieniają świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, z którymi regularnie się spotykam w ramach autorskiego projektu “Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”. Projekt ów zostanie uwieńczony książką z relacjami oraz załączonym do niej zestawem płyt z nagraniami, które już są dostępne w aplikacji wPrawoTV wPrawoTV-Premium na Androida (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ).

Treść apelu, który wystosowaliśmy do włodarzy miast współpracujących z Tarnopolem:

Szanowny Panie Prezydencie, szanowna Rado Miasta!

W imieniu własnym, redakcji wPrawo.pl, naszych Czytelników oraz wszystkich Polaków, którzy cudownie uniknęli śmierci z rąk ukraińskich zbrodniarzy z UPA, którym dowodził Roman Szuchewycz, a z którymi to  przeprowadzam wywiady, w których świadkowie wspominają traumatyczne przeżycia zgotowane im przez ukraińskich sąsiadów (zob. Świadkowie Rzezi Wołyńskiej – wPrawo.pl), apeluję o zerwanie lub zawieszenie współpracy z miastem Tarnopol.

Apel swój argumentuję faktem, iż 5 marca 2021 roku Rada Miejska Tarnopola zdecydowała o nadaniu Stadionowi Miejskiemu imienia Romana Szuchewycza, aby upamiętnić 71. rocznicę jego śmierci z rąk NKWD. W taki sposób Ukraińcy czczą pamięć głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa na Polakach. Przed objęciem dowództwa UPA w 1943 roku Szuchewycz służył jako oficer w utworzonym przez Niemców batalionie „Nachtigall”, który brał udział w pogromie na Żydach we Lwowie (1941). W 1942 roku służył w szeregach podległej SS policji pacyfikującej wioski na Białorusi. Przypomnę, że m.in. bandyci z UPA, dziś przez Ukraińców nazywani bohaterami, w czasie II wojny światowej przeprowadzili na Polakach ludobójstwo. Imali się najbardziej bestialskich metod zabijania polskich cywilów. Historycy wymieniają aż 362 sposoby. Oto niektóre z nich: wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy, pieczenie żywcem w piecu chlebowym, obcinanie głowy kosą.
Nie może być zgody na współpracę z miastem, które oficjalnie hołduje ludobójstwu na Polakach.
Wzywam Pana do zerwania współpracy z Tarnopolem, którego włodarze, swoją uchwałą napluli na groby ofiar ukraińskiego ludobójstwa, Polaków, których miejsca pochówku do dziś nie są znane, a także całego Narodu Polskiego opłakującego tragedię, którą naszym rodakom na Kresach zgotowali ukraińscy sąsiedzi.
Z poważaniem
Jacek Międlar – redaktor naczelny portalu wPrawo.pl, autor projektu “Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej”

Zobacz:

„Wszystkich powiązali i rąbali jeden po drugim. Ukraińcy krzyczeli: Lachów rżnąć.” Wspomnienia Marianny Malinowskiej – świadka ukraińskiego ludobójstwa na Polakach [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Tak, albo Polska będzie antybanderowska, albo nie będzie jej wcale.

 2. Grzegorz mówi

  Bardzo dobrze że Miasta w Polsce chce zerwać stosunki z tym Banderowskim miastem Tarnopolem bo ci Banderowcy mają na sumieniu życie niewinnych Polaków i krew ich na swoich rękach prawda jest taka tu się zgina Bandrowska Ukraina

 3. Boguslaw mówi

  Byloby naprawde szkoda, jesliby nasi wspaniali sasiedzi z tych decyzji tylko sie wysmiali!
  Przeciez oni maja to w dupie!
  Oni maja swoj kurewski, morderczy ” HONOR ” i takie pierdniecia z Lachostanu ich absolutnie nie ruszaja!
  Czy nie jestesmy przypadkiem naiwni, ze az glupi, ludzac sie, ze to cos/ wszystko, ZMIENI!
  Naprawde nic innego nie przychodzi Wam do glowy!?
  A moze sprobujmy ich w pelni milosci, wszystkich, POPRZYTULAC!?
  Moze po tym poczuja sie duzo lepiej i juz nie beda wiecej psocic!?
  Na pewno dawno im to od nas brakowalo, BO MIELI CIEZKIE DZIECINSTWO!

  1. Kresowianin. mówi

   Ty sobie żartujesz, a jest pełno tego typu wypowiedzi, pisanych przez kretynów lewackich. Usprawiedliwiają bandytów banderowskich: bo nie mieli swego państwa, bo tam bieda, bo tam jest wojna z Rosją itd. Na zachodzie lewactwo usprawiedliwi każdego muslima, murzyna i zyda, kobiety w ogóle mogą robić co i m się we łbach wykiełkuje. U nas debilizm popisu, który w sprawach służenia usraelowi, banderowcom, w sprawach koronaświrusa, bredzą dokładnie tak samo.

  2. Boguslaw mówi

   Prosze! Nie mow do mnie : ” kretyn lewacki “, bo jest mi do kogos takiego tak daleko, jak stad, przynajmniej do Tokyo!
   Czy nie przyszlo Ci do glowy, ze sobie z tego kpiny z naszej wrodzonej naiwnosci, zrobilem?
   Nie sadzilem, ze komus bede musial cos takiego wyjasniac!
   Mimo to, serdecznie przepraszam za powstale nieporozumienie!

  3. Shadow mówi

   Masz rację za dużo tolerancji i miłości. To nie jest naród, który zasługuje od nas na szacunek i tolerancję.

 4. Maria mówi

  Banderowcy Ukrainę mają od kilkudziesięciu lat – I CO ZROBILI Z TYM KRAJEM ????????

 5. mario mówi

  Na pohybel banderowskiemu ścierwu!!!!!

  1. Boguslaw mówi

   Tylko co teraz z ich, tak samo wychowanymi i byc moze, wciaz ta sama wizja oslepionymi, dziecmi, ktorzy, dobrze uzbrojeni JUZ TU SA!
   Przeciez oni tam wciaz robia to samo, bez zadnej zmiany, potwierdzeni w swoich planach i darzeniach
   Moga kiedys po prostu w nocy przyjsc i powtorzyc swoje zadanie, jak wtedy, sprzed lat!
   A co nam zostalo, noz od krojenia chleba, czy widelec, do obrony?
   Kto sie o nas upomni!?
   Przeciez w policji sa juz tak samo!
   Uwazajmy na to!

  2. Boguslaw mówi

   Wpóscilismy jadowita zmije juz do domu!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.