Obchody 77. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Brzegu. Relacja i wywiad z burmistrzem o uhonorowaniu Świadków ludobójstwa i opieszałości IPN-u [WIDEO]

Obchody w 77. rocznicę Krwawej Niedzieli - Brzeg / Fot. wPrawo.pl
0

Obchody tragicznych wydarzeń, które ponad 70 lat temu miały miejsce na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej nie odbywają się jedynie w wielkich miastach, np. we Wrocławiu, gdzie ulicami miasta przeszedł marsz upamiętniający ofiary ukraińskiego ludobójstwa. 12 lipca 2020 roku, w niedzielę, w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Brzegu (woj. opolskie) odbyły się uroczystości, w których uczestniczyli m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Kresowiacy, Żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele Solidarności oraz władz lokalnych. Po Mszy Świętej przemaszerowano pod pomnik ofiar OUN-UPA znajdujący się na terenie nekropolii, gdzie złożono kwiaty.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Spotykamy się pod pomnikiem w lipcu, bo najwięcej mordów dokonano latem 1943 roku. Mordy niejednokrotnie miały miejsce w niedzielę. Ukraińcy wykorzystywali fakt, że polska ludność gromadziła się podczas mszy w kościołach, więc często kościoły były otaczane, a wierni przed śmiercią torturowani w okrutny sposób. Na przykład przecinając ludzi piłą do drewna, wyłupywanie oczu, palenie żywcem. Tak doszło do Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 roku – pod pomnikiem powiedziała Alicja Heflich, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich.

Podczas uroczystości głos zabrał także burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który wskazał, że Ukraińcy przeprowadzili na Polakach ludobójstwo.
Nie powinno być przedawnienia dla tych win – zaznaczył, prawdopodobnie nieświadomie nawiązując do art. 43 Konstytucji RP, która mówi, że zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości nie podlegają przedawnieniu. Przywołując bł. Jerzego Popiełuszkę, zachęcił, by „zło dobrem zwyciężać” i umieć wybaczać.
Ale żeby wybaczać również trzeba zadbać o to, aby państwo polskie domagało się prawdy historycznej – podkreślił Wrębiak.

Po zakończonych uroczystościach przeprowadziliśmy wywiad z Alicją Heflich, która wspomina ukraińskie mordy na Polakach w 1943 roku we Lwowie. To nagranie zostanie opublikowane już 14 lipca 2020 na portalu wPrawo.pl. Wywiadu udzielił nam także burmistrz Wrębiak, którego – mając na uwadze jego słowa na temat walki o prawdę – zachęciliśmy, by upamiętnił tych Świadków Rzezi Wołyńskiej, którzy mieszkają na terenie burmistrza i w okolicach, a z którymi przeprowadziliśmy rozmowy (linki do nagrań pod artykułem).

Zachęcamy do obejrzenia relacji z uroczystości połączonej z wywiadem z burmistrzem Brzegu, Jerzym Wrębiakiem.

 

Relacje Świadków Rzezi Wołyńskiej:

Przeczytaj także:

Marsz Wołyński we Wrocławiu [PEŁNA RELACJA]. Przemówili Świadkowie ludobójstwa. Polacy płakali, urzędnikom z łapskami w kieszeni nie drgnęła powieka

Miasto wysadzone gwiazdami Dawida, czyli „fantazje” burmistrza Wrębiaka [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.