„Starsi bracia w wierze” to bezczelne przekłamanie słów Jana Pawła II. Tłumaczy znany profesor

Papież Franciszek całuje w rękę żydowskiego rabina / Fot. Youtube
8

Po dzień dzisiejszy na potwierdzenie irracjonalnej tezy o ciągłości między judaizmem a chrześcijaństwem wykorzystuje się słowa św. Jana Pawła II, który w 1986 roku, w rzymskiej synagodze miał powiedzieć o Żydach „starsi bracia w wierze”, mający sugerować poddaństwo chrześcijaństwa względem judaizmu.

W wywiadzie z 2009 dla tygodnika „Idziemy” tę sprawę szeroko skomentował wybitny prof. ks. Waldemar Chrostowski.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wyrażenie Jana Pawła II „starsi bracia” wypowiedziane w 1986 r. w synagodze rzymskiej, doprecyzowane potem jako „starsi bracia w wierze”, wymagało od początku bardzo ostrożnego stosowania. Problem w tym, że wypaczono przekład tych słów z włoskiego na inne języki, w tym również na polski i wielokrotnie zafałszowywano ich rozumienie. Chociaż wiele razy w ciągu kilkunastu ostatnich lat postulowałem i prosiłem, także w rozmowie z ks. Adamem Bonieckim, ówczesnym redaktorem naczelnym polskiego wydania „L’Osserwatore Romano”, żeby te słowa papieża podawać we właściwym brzmieniu, te nawoływania pozostawały bez odzewu. Dobrze się więc stało, zwłaszcza w kontekście zapowiadanej wizyty Benedykta XVI w tej samej synagodze rzymskiej, w której przemawiał Jan Paweł II, że pojawiło się oficjalne i tak potrzebne doprecyzowanie – powiedział ks. Chrostowski.

Biblista zaznaczył, że niepoprawne tłumaczenie słów świętego papieża, zawiera potężny teologiczny błąd, „który oznacza poważne zafałszowanie wypowiedzi papieskiej i wypaczenie samych podstaw teologicznych relacji chrześcijańsko-żydowskich.”

Współczesny judaizm, czyli judaizm rabiniczny bądź talmudyczny, jest traktowany przez większość chrześcijan, co gorsza przez wielu teologów chrześcijańskich, jako religia Starego Testamentu. Sądzą oni, że współczesna religia żydowska jest kontynuacją religii biblijnego Izraela. W związku z tym twierdzą, że stanowi proste przedłużenie wiary i pobożności Starego Testamentu, co sprzyja traktowaniu chrześcijaństwa jako swoistej na nim narośli. Tymczasem, o czym doskonale wiedzą Żydzi, a często nie chcą wiedzieć teologowie chrześcijańscy, współczesny judaizm nie jest zwyczajną kontynuacją religii biblijnego Izraela! – mówił ks. prof. Chrostowski.

Więcej na temat rzekomej ciągłości pomiędzy judaizmem a chrześcijaństwem, już niebawem w obszernej publikacji, która pojawi się na naszym portalu.

Źródło: Idziemy

Posłuchaj dr Ewę Kurek, co mówi o tzw. „judeochrześcijaństwie”:

Cywilizacyjnie z żydami nic nas nie łączy, judeochrześcijaństwo to wymysł – Dr Ewa Kurek [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Przebiśnieg mówi

  Święte słowa Jacka Międlara . ” To nie chrześcijaństwo przyjęło judaizm, lecz judaizm chrześcijaństwo, w którym zgromadzili się wszyscy ludzie wierzący w Boga ” – Św. Ignacy z Antiochii , list do Magnezjan. Mowa była oczywiście o judaiźmie biblijnym. To katolicy są narodem wybranym, a Żydzi podobnie jak i inni tylko i wyłącznie, jeśli nawrócą się na katolicyzm i uwielbią Pana Boga w Trójcy Przenajświętszej Jedynego a w związku z tym wyprą się diabelskiego talmudyzmu.

  1. Andrzej Józef mówi

   Tak to wyglodało.
   Im więcej pogan wchodźiło do Kościoła, tym większa była pokusa, żeby odcinać się od Żydòw, pokazywać ich nowym chrześcijanom w czarnych barwach. To była walka o dusze kosztem narodu Jezusa Chrystusa.
   Przez wieki chrześcijaństwo rzeczywiście było głòwnym žròdłem antyjudaizmu , pseudologicznego,pseudobiblinego, który prowadził Często potem do antysemityzmu już biologicznego , rasistowskiego. To w 19-20 wieku zrodziły się rasistowskie ideologie, które nie miały z chrześcijaństwem nic wspólnego,były wręcz antychrześcijańskie, ale korzystały z ANTYŻYDOWSKICH motywów chrześcijaństwa.
   Apropo słowa “ diabelski “.
   ,Ale trzeba pamiętać-stwierdził dosadnie wybitny pisarz Adolf Rudnicki- iż jedna menda, jak zawsze może więcej napsuć, aniżeli tysioce uczciwych ludzi naprawić.

 2. Pan Kracy mówi

  Modernista – Jan Paweł II – powiedział o Żydach „starsi bracia w wierze”. Tytuł sugeruje, że to tłumaczenie to „bezczelne przekłamanie” i że ks. prof. Chrostowski to wytłumaczy. Czytam zatem z uwagą tekst, a ks. prof. tłumaczy, że „potrzebne jest doprecyzowanie”. Więc czekam na nie, a tu „więcej […] już niebawem”.

  BTW ciekawe jest poznać czyjeś słowa z pierwszej ręki, a potem czekać na wyjaśnienia, co ten pierwszy właściwie powiedział, z drugiej ręki… Dla mnie: powiedział, co powiedział. To NIE był efekt kilkuletnich przemyśleń teologicznych w oficjalnym, pisemnym komunikacie. To było raczej w stylu „co w sercu, to na języku”.

  Dla mnie jest jasne: modernista, zasiadający na tronie papieskim, uznał chrześcijaństwo za swoistą narośl na „prawdziwej” wierze – judaizmie. Słowa z Mt 5,33-37: „Wasza mowa niech będzie: „Tak – tak, nie – nie”. A co nadto, z zepsucia jest” rozumiem zbyt dosłownie, chyba potrzebuję „co nadto”…

 3. Zbulwersowany mówi

  Przypomnijmy w tym gorącym historycznym momencie, ze JP II kazał usunąć Święte Krzyże z Auschwitz a także kazał zamknąć Klasztor Karmelitanek , żeby nie raziły Żydów !!!!! Już nie wspominając o tym, że stał na czele rewolucji antykatolickiej, która dokonała się w posoborowym Neokościele. Taki to był gorliwy katolik i polski patriota.

 4. Constancja mówi

  Jan Pawel II do 160 rabinow, czlonkow nowojorskiej fudacji „The Pave the Way Foundation” podczas audiencji w Watykanie 18 stycznia 2005r:
  „Niechaj bedzie to okazja do odnowionego zaangazowania na rzecz wiekszego i rozumienia i wspolpracy w sluzbie budowania swiata mocniej opartego na szacunku dla boskiego wizurunku kazdej ludzkiej istoty”.
  co ja rozumiem; budujmy New Vorld Order z zydowskimi wladcami swiata jako istotami boskimi.
  A moze to zle rozumiem?

 5. Meg mówi

  Wy sobie chamskich mord Janem Pawłem nie wycierajcie…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.