Prezes Fundacji “Wołyń Pamiętamy” ciągana po sądach! Tym razem za baner o ukraińskim ludobójstwie na Polakach

Katarzyna Sokołowska z Fundacji "Wołyń Pamiętamy"
23

Katarzyna Sokołowska, prezes Fundacji “Wołyń Pamiętamy”, organizacji znienawidzonej przez zwolenników zbrodniczego banderyzmu, stanęła przed Sądem Rejonowym we Wrocławiu. Została obwiniona o wywieszenie baneru informującego o ukraińskim ludobójstwie na Polakach w latach 1939-1947.

W czerwcu 2022 roku Katarzyna Sokołowska otrzymała wyrok nakazowy Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia za “nielegalne wywieszenie baneru fundacji” w październiku 2021 roku we Wrocławiu (art. 63a § 1 k.w.: Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny).

Katarzyna Sokołowska została ukarana grzywną w wysokości 200 złotych za czyn, którego nie popełniła. Problem w tym, że sprawa dotyczyła baneru wywieszonego w mieście, w którym w tamtym czasie Sokołowska nie przebywała. Jak sprawa potoczyła się dalej?

Wniosłam sprzeciw od wyroku, ponieważ nie było mnie na miejscu zdarzenia. Oskarżyciel znalazł dwóch świadków, którzy podobno mieli mnie tam widzieć. Tydzień przed rozprawą zgłosiło się do mnie dwoje ludzi, którzy wywiesili ten baner i w związku z tym powołałam ich na świadków. Mojego wniosku dowodowego w postaci świadków sąd nawet nie rozpatrzył, dlatego byłam zdziwiona faktem, że mnie uniewinniono z zarzutu. Zastanawiam się co począć ze świadkami oskarżyciela, którzy zaświadczyli o mojej obecności na miejscu zdarzenia? – mówi prezes Fundacji “Wołyń Pamiętamy”.

Baner Fundacji "Wołyń Pamiętamy"
Baner Fundacji “Wołyń Pamiętamy”

W trakcie rozprawy sądowej obecny był nasz dziennikarz Robert Piskorski. Relację wideo z rozprawy i po posiedzeniu zamieszczamy poniżej.

Przypomnijmy, że Katarzyna Sokołowska nie pierwszy raz została skazana wyrokiem nakazowym. Wcześniej została skazana na 2 lata ograniczenia wolności w sprawie z oskarżenia prokuratora Macieja Młynarczyka, za “wzywanie do nienawiści” wobec Ukraińców, który w jednym z uzasadnień stwierdził, że „nie ma dostatecznych podstaw do kategorycznego uznania, że ustrój państwa postulowany przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów miał charakter faszystowski lub inny totalitarny”, oraz „nie można zaakceptować równania, zgodnie z którym wyrażanie uznania dla postaci Stepana Bandery jest tożsame z pochwalaniem zbrodni wołyńsko-galicyjskiej”. Sokołowska odwołała się od wyroku i sprawa jest w toku.

W ubiegłym roku (11.11.2021 roku) podczas Marszu Polaków we Wrocławiu wygłosiła przemówienie, z którego treścią możecie Państwo zapoznać się TUTAJ. Jako prezes fundacji, Katarzyna Sokołowska co roku organizuje wielką akcję plakatową informującą społeczeństwo o ukraińskim ludobójstwie na Polakach z żądaniem ekshumacji ciał pomordowanych Polaków. W tym roku w całej Polsce rozwieszono ponad 20 tysięcy plakatów. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Przeczytaj także:

Coraz więcej samochodów z naklejkami „Wołyń ’43 Pamiętamy”. Polacy żądają prawdy i ekshumacji ofiar

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. verizanus mówi

  Dziś o takich rzeczach można mówić tylko w podziemiu. Zdaje się, że Ona naprawdę wierzy, że żyje w niepodległym państwie polskim. To trochę niepokoi. To tak jakby w 1940 ktoś wywiesił baner 1920 pamiętamy w sowieckiej strefie okupacyjnej, albo 1918 w niemieckiej 😉

 2. MAREK mówi

  To jest jeszcze jeden dowód, że komuna nadal trzyma władzę, a tzw. Okrągły Stół to był Wielki Kant.

  Po mutacjach obecna komunistyczna banda czworga SldPisPoPsl utrwala ten antypolski stan od dziesięcioleci.
  Bezkarni ruscy i ukraińscy komuniści-zbrodniarze oraz ich bezkarny pomiot obsiadł urzędy, aby jak ich rodzice rządzić, poniżać i drwi z cierpienia Polaków!

  Ruski, ukraińska i żydowska okupacyjna agentura pluje na groby Polaków i niszczy wszystko, co Polskie.

  Polacy dalej w amoku, ślepi i głusi głosują na swoich oprawców i tolerują wrogich urzędasów pasożytów!

 3. Katarzyna mówi

  Wiem dobrze, że Polska nie posiada niepodległości 🙂. Czy naprawdę aż tak ciężko zrozumieć, że ktoś jest odważny w głoszeniu prawdy? ☺️. Takich ludzi jak ja jest więcej 🙂🇵🇱

 4. ubawiony mówi

  Oryginal porozumien sierpniowych podpisanych przez BOLKA nie jst oryginalem a zaledwie kopia!!!!
  Czego nie rozumiecie?
  Zw Konfederacja z Komsomolcem Mikke jeszcze nie rozgonila PiS? czego sie boicie?

 5. ubawiony mówi

  Idiota Komsomolec Mikke niech dalej dywaguje czy Hitler wiedzial badz nie wiedzial o zagladzie zydow.
  Za 20 tys /mc pensji
  20 tys pewnie za diety
  20 tys pewnie na biuro poselskie
  i dotacje dla zarcia w sejmowej zarlodajni jak by janie chamstwo biedne bylo iz trzeba je dotowac. Zarcie mu latwo pezrchodzi przez przelyk za 10 zl co nie ?
  ZDROWIE WASZE W GARDLA NASZE!

 6. MAREK mówi

  I tak to temat zbrodni Wołyńskiej i szykanowania Polek i Polaków jeden z komentatorów zamienił na Korwina???

  KC PZPR jawny zdrajca Leszek Miller plujący na ofiarę Polskich Patriotów i ofiary rzezi Wołyńskiej , jako europoseł pasożyt i zdrajca otrzymuje w przeliczeniu już ponad 40 000zł miesięcznie, plus dzienna dieta za “pracę” 1500zł, plus około 20 000zł na biuro, plus rekompensata za podróże do 20 000zł, opłata asystentów 110 000zł. miesięcznie, plus zwrot kosztów opieki medycznej oraz po kadencji emerytura ok. 7000zł.
  To wszystko dla komunistycznych zbrodniarzy i zdrajców typu miller i cimoszewicz dzięki komunistycznemu wykształconemu elektoratowi PO i tzw. lewicy – komuna z krwi i kości.

  Dla żyjących PATRIOTÓW są natomiast szykany, bieda i chrust a dla zamordowanych Polaków pogarda. Jak to jest możliwe przy obecnej wiedzy, że Polacy głosują na takie szumowiny i dają się antagonizować?

 7. verizanus mówi

  @ MAREK nie tyle ma znaczenie kto jak głosuje, ale kto liczy głosy i pilnuje urny 😉

 8. W K mówi

  Pani Sokołowskiej, jeśli dobrze widziałem, Twitter zamknął konto.

 9. ubawiony mówi

  Komsomolec Mikke niech sie bierze do roboty,sklada interpelacje, petycje wnioski,sklada projekty ustaw a nie belkocze czy Hitler wiedzial czy nie wiedzial. Za to pieniadze bierze a skoros nie wyczail o co biega,nie moj problem. Edukuj sie. Prawdziwy Polaku patrioto. Kiedys rzucalem kamieniami w ZOMO dzis bym w Solidarnosc rzucal.

 10. verizanus mówi

  @W K A dlaczego miałby nie zamknąć?? Przecież jest silnie zidelogizowany. Jak ktoś tam publikuje nie powinien się dziwić. To tak jakby ktoś za pierwszej komuny dziwił się, że tekstów np ks. Kiersztyna nie chce drukować “Trybuna Ludu” 😉

 11. verizanus mówi

  @ Nie wiem co Mikke ma wspólnego z komsomołem (chociaż w III RP nie brakuje takich co mieli b.wiele), ale na pewno porusza o wiele więcej tematów niż sprawa tow. Hitlera.

 12. Lorens mówi

  Warto też, oorócz walenia się w piersi za Wołyń, odzyskać coś cennego od Ukraińców. Chociażby Archiwum Ossolińskich, które po 1945 roku znalazło się w posiadaniu Lwowskiej Narodowej Biblioteki Ukrainy im. Wasyla Stefanyka.

 13. ubawiony mówi

  Mikke.
  W 1957 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej[. W latach 1962–1982 należał do Stronnictwa Demokratycznego8 kolaboracja z PZPR), z którego wystąpił w okresie stanu wojennego.

 14. kurvinox mówi

  O nie, nie, nie! W ukropolin tak nie wolno robic. Co Ty kobieto sobie myslisz? Ze to wolny i niepodlegly kraj jest? Ze jestes u siebie?? Przeciagna Cie konmi 10 metrow w dwie strony, to sie nauczysz szanowac panow.
  Bierz przykladz towarzysza niedziele, ktory ostatnio w banderowskim szpitalu pozowal dumnie na tle czerwono-czarnej flagi oun i nawet mu powieka nie drgnela, a nawet wygladal na zadowolonego.

 15. Wladca mówi

  Dla wyksztalconych inaczej :to cytat z biblijnej Uczty Baltazara.

 16. Ewa-Maria mówi

  Nawet w najśmielszych oczekiwaniach bym nie pomyślała że dożyje takich czasów. PiSowska banda pokazała do jakich haniebnych czynów się posuwają. Mnie nikt nie jest w stanie zakneblować ust i nigdy na to nie pozwolę. Noszę się z zamiarem wypowiedzenia posłuszeństwa państwu polskiemu .

 17. verizanus mówi

  @ Ewa Maria A na czym np miałoby to polegać?

 18. wit mówi

  Pani Katarzynie należą się słowa wsparcia i uznania . Polacy murem za Panią. Dziękujemy za to co Pani robi, aby pamięć o tych okrutnie i bestialsko pomordowanych Polakach na Wołyniu nie zaginęła.

 19. Ewa-Maria mówi

  @Verizanus: cały materiał odnośnie tego tematu znajduje się w internecie, druki. Adresatem jest prezydent i
  premier. Najlepiej wysłać dokumenty tradycyjną pocztą, list polecony. Chodzi o to aby mieć potwierdzenie wysyłki. Poczekam jeszcze ,ponieważ liczę że Morawieckiego zostanie odsunięty od władzy , gdy pozostanie wówczas dokumenty wysyłam.

 20. verizanus mówi

  @ Ewa Maria O jaką wysyłkę chodzi? Zresztą obojętnie co się im wyśle, to raczej niepotrzebnie, bo papier toaletowy to oni raczej mają…

 21. antykacap mówi

  no ładnie, z opcją rosyjską się zadajesz dalej, ty tak od początku a potem łżesz nam, jak to nie wiedziałeś

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.