Jest akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi N., prominentnemu politykowi Platformy Obywatelskiej

Sławomir N.
10

Prokuratura Krajowa poinformowała o akcie oskarżenia przeciwko Sławomirowi N., prominentnemu politykowi Platformy Obywatelskiej. Akt oskarżenia przeciwko N. skierowała do sądu Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze. Spraw dotyczy oszustw przy kontraktowaniu i realizacji usług medycznych z zakresu okulistyki w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w latach 2012-2014, czego polityk PO miał się dopuścić sprawując urząd sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Aktem oskarżenia objęci zostali między innymi Sławomir N., ówczesny Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Adam T., ówczesny Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Stawiane im zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień służbowych w celu ociągnięcia korzyści majątkowych w kwocie 13,5 mln zł przez warszawską klinikę medyczną. Działanie oskarżonych umożliwiło popełnianie szeregu oszustw na szkodę pacjentów kliniki. Lecznica pobierała dodatkowe opłaty za zabiegi usunięcia zaćmy, mimo że były one w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ten sposób wyłudziła od ponad 2000 pacjentów kwotę blisko 2,5 mln zł. Zachowanie oskarżonych doprowadziło ponadto do obniżenia środków finansowych na inne świadczenia medyczne, które mogłyby zostać zrealizowane przez inne rzetelnie działające placówki służby zdrowia.

Ustalenia śledztwa

Globkurier [CPS] PL

Z ustaleń śledztwa wynika, że we wrześniu 2013 r. Narodowy Fundusz Zdrowia w wyniku stwierdzonych nieprawidłowości dotyczących pobierania od pacjentów nienależnych opłat za świadczenia w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia rozwiązał umowę z jedną z warszawskich klinik medycznych. Umowa została skutecznie wypowiedziana i wygasła z dniem 20 grudnia 2013 r. Pomimo tego, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir N. podjął w interesie kliniki liczne bezprawne działania mające na celu dalsze wykonywanie przez nią świadczeń medycznych finansowanych z NFZ. Interweniował między innymi u prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i Dyrektora Mazowieckiego Oddziału NFZ Adama T. Zlecił też podległym sobie pracownikom taką interpretację przepisów, która miała być uzasadnieniem dla kontynuowania współpracy z lecznicą pomimo rozwiązania umowy. Prezes NFZ, która odmawiała podpisania nowego kontraktu została w grudniu 2013 r. odwołana ze stanowiska. Naciskom wiceministra Neumanna uległ Adam T., który jako dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ wbrew przepisom zawarł 31 grudnia 2013 r. z warszawską kliniką aneks do umowy o świadczenie opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki, która już  w tym momencie nie obowiązywała. Aneks został zawarty z datą wsteczną – od 21 grudnia 2013 r., gdy dobiegała końca wypowiedziana wcześniej umowa. Przedłużał on do końca 2014 r. okres obowiązywania kontraktu.

Oskarżone kierownictwo kliniki

Aktem oskarżenia objęto również Krzysztofa R. i Agnieszkę O. – prezesa i wiceprezesa zarządu Kliniki. Prokuratura zarzuca im między innymi oszustwa na szkodę ponad 2000 pacjentów kliniki. Kierowana przez nich lecznica nałożyła na pacjentów dodatkowe, sprzeczne z obowiązującymi przepisami dopłaty do zabiegów usunięcia zaćmy w łącznej kwocie blisko 2,5 mln zł. Przedstawiciele spółki informowali pacjentów, że soczewki proponowanej przez nich firmy wszczepiane w związku z zabiegiem usunięcia zaćmy nie są refundowane i należy za nie uiścić dodatkową opłatę 600 lub 1500 zł – w zależności do modelu. W rzeczywistości świadczenia te były w całości finansowane przez NFZ. Ponadto wbrew ich zapewnieniom, dodatkowo płatne soczewki nie miały właściwości o jakich zapewniali, a ich średnia cena była faktycznie niższa od szacunkowej ceny soczewki ustalonej przez NFZ I Polskie Towarzystwo Okulistyczne dla zabiegu usunięcia zaćmy.

Kolejne zarzuty aktu oskarżenia wobec nich dotyczą oszustwa na szkodę Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w wyniku którego Oddział poniósł szkodę w kwocie ponad 7,3 mln zł. W tym przypadku przedstawiciele kliniku w comiesięcznych raportach do NFZ zgłaszali nieprawdziwe informacje, że zabieg został sfinansowany zgodnie z zawartą z NFZ umową, czyli bez opłat ze strony pacjentów. Ponadto w 9 przypadkach pomimo, iż zabiegi zostały wykonane w ramach komercyjnej działalności kliniki i pobrano za nie opłaty od 5 do 10 tysięcy złotych, zgłoszono je jako w całości wykonane w ramach umowy z NFZ.

Przestępstwa zarzucane oskarżonym zagrożone są karami 10 lat pozbawienia wolności.

Skomplikowane i wielowątkowe śledztwo

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte na skutek zawiadomień o przestępstwie złożonych w 2013 r. przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz pacjentów kliniki. W toku postępowania na ponad 3600 kartach akt sprawy zgromadzono obszerny materiał dowodowy potwierdzający zasadność zarzutów aktu oskarżenia.

Źródło informacji: Dział Prasowy Prokuratury Krajowej

Przeczytaj także:

„Polska w cieniu żydostwa. Wielcy Polacy o Żydach”. Nowa książka Jacka Międlara już jest dostępna!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Widocznie poszedł do polityki, żeby kraść.

 2. hi-fi mówi

  Skandal!!!!
  Co wy pisiory chcecie od uczciwego czlowieka? Zaszczuc?

 3. AntyPO✡PiS mówi

  Tradycyjnie zakończy się na akcie oskarżenia. PiS od 2015 roku nie doprowadził do skazania ani jednego mordercy i złodzieja z PZPR,SB i WSI oraz PO-PSL i SLD.

  Wszak kruk krukowi oka nie wykole, gdyż POPiS = PZPR+SB+WSI

 4. hi-fi mówi

  Pierwsze slysze od idioty z iSSraela iz to PiS sadzi a nie zydowscy sedziowie i ich pomnkowie zasiedzieli w sadach od 1944 roku w postmagdalkenkowych sadach dzieki klechom orszulikowi,dabrowskiemu.

  1. tow.Piotrowicz z PZPR / PiSrael mówi

   PiS mający przewagę w sejmie i senacie już w 2015 roku mógł odkomuszyć sądy i MSZ uchwalając ustawę DEKOMUNIZACYJNĄ zabraniającą komunistom z sowieckiej PZPR i SB pracy w sądach oraz MSZ. Zastanów się dlaczego lewicowy PiSrael tego nie uczynił?

   PS. Widzę pisowski trollu, że znowu zmieniłeś swój nick. To już nie jesteś „żydem z konfederacji” i „Korwinem-Mikke z ZSM”? 🤣

  2. ubaw z przygłupów mówi

   40 lat po porozumieniach z Magdalenki czystki chcesz robić? A gdzie był kapuś-pedofil Gulbinowicz, Orszulik, Dąbrowski kiedy to żydowska solidarność mogła to zrobić? Większość wtedy w sejmie i parch żydowski Mikke miał.

 5. hi-fi mówi

  ile takich kwiatkow zydowska solidarnosc z klerem ruszac nie pozwilila?
  a co pajace z konfederacji robia w tym kieruknu? ksiazki reklamuja? za 20 tys miesiecznie.
  brawo wy!!!

  Z ustaleń śledczych IPN wynika, że w 1982 r. Iwulski zasiadał w składzie Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego, który skazał robotnika z Oświęcimia Leszka W. na trzy lata więzienia za roznoszenie „antypaństwowych” ulotek przedstawiających kontury Polski okolone kolczastym drutem.

  Uznał, że Leszek W. jest winny publicznego wyszydzania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a kolportując ulotki, nawołuje do zamieszek i strajków. Sąd wydał skazujący wyrok, mimo że nawet w myśl obowiązujących wówczas przepisów kodeksu karnego i dekretu o stanie wojennym działania oskarżonego nie stanowiły przestępstwa

 6. Tomasz mówi

  Puścić szmaciarza Neumana w skarpetkach

 7. hi-fi mówi

  I żydem z Mossadu, idioto. Harcujący po lasach i baletującym w podziemnych bunkrach pod Warszawa. Co zapomniałeś dopisać?
  Swoja droga pozdrów żyda z ZMS-u Mikke.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.