3 lata więzienia za promocję banderyzmu! Jest projekt nowelizacji kodeksu karnego [PISMO]

8

Przedstawiciele środowisk kresowych zrzeszonych w ramach Ruchu Społecznego Porozumienia Pokoleń Kresowych złożyli w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu karnego w sprawie karania za przejawy banderyzmu w Polsce. To bardzo dobra wiadomość, w dobie pojawiających się aktów promocji zbrodniczej ideologii banderowskiej w naszym kraju, co wielokrotnie opisywaliśmy na naszym portalu i co opisuje Jacek Międlar w książce „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”.

27 lipca 2023 roku przedstawiciele RS Porozumienia Pokoleń Kresowych złożyli w Sejmie projekt nowelizacji  art. 256 kodeksu karnego, która przewiduje karę nawet do 3 lat pozbawienia wolności za propagowanie banderyzmu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Projekt wraz z uzasadnieniem i listem przewodnim został złożony do wszystkich klubów i kół parlamentarnych jak również do Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów, Kresowian i dziedzictwa Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej.

Zgodnie z projektem, do art. 256 k.k. miałby zostać dopisany paragraf 1b o treści: Kto propaguje ideologię Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów lub pochwala działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów albo Ukraińskiej Powstańczej Armii albo działalność osób zaangażowanych w tych organizacjach podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Ponadto zmianie uległby także paragraf 2, który by brzmiał: Karze określonej w § 1 podlega, kto w celu rozpowszechniania, produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, zbywa, oferuje, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 lub 1a lub 1b albo będące nośnikiem symboliki nazistowskiej, komunistycznej, faszystowskiej lub innej totalitarnej, użytej w sposób służący propagowaniu treści określonej w § 1 lub 1a lub 1b.

Aktualny zapis art. 256 k.k. brzmi:

§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej. (utracił moc, w części obejmującej wyrazy „albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej).

§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.

§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd orzeka przepadek przedmiotów, o których mowa w § 2, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.

Katarzyna Sokołowska, Prezes Fundacji „Wołyń Pamiętamy”, apeluje, by o projekcie poinformować wszystkich posłów. – Z uwagi na kilkumilionową rzeszę Ukraińców w Polsce i nieskontrolowania ich pod względem ich upodobań ideologicznych, obawiam się o to że banderyzm przeniknie bez najmniejszego sprzeciwu – nieświadomego polskiego społeczeństwa – do przestrzeni publicznej. Obawy moje nie są bezzasadne, ponieważ już teraz obserwuje się Ukraińców z banderowskimi flagami za szybą ich samochodów, ukraińskie zespoły w barwach czerwono-czarnych czy banderowskie zawołania „słava uk….nie” i banderowskie piosenki słyszane na ulicach polskich miast. Jest dla mnie czymś nie do pomyślenia aby ludobójcy polskiego narodu byli czczeni przez Ukraińców na ulicach polskich miast. Podpisuję się pod pismem RS Porozumienie Pokoleń Kresowych i przesyłam w załączeniu skan pisma oraz projekt ustawy. Liczę na zainteresowanie się przez Państwa powyższym problemem – pisze Katarzyna Sokołowska i podaje listę adresów e-mail do wszystkich posłów (TUTAJ).

Skany pism:

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. verizanus mówi

  Projekt będzie pewnie procedowany, procedowany, procedowny….. konsultowany, konsultowany….będą ekspertyzy jedne, drugie, trzecie….;). A Kresowiakom radość…;).

 2. Analityk mówi

  Zmian jest konieczna, bo to chyba ostatnia kadencja Sejmu, bez mniejszości polskiej!

 3. W K mówi

  Jeśli tylko nas wybierzecie na jeszcze jedną kadencję Sejmu, na 100% to prawo uchwalimy 🙂

 4. Radek Wicherek mówi

  Bardzo dobrze. Takie inicjatywy są potrzebne, bez względu na efekt. Bierność oznacza przyzwolenie i każdy głos rozsądku i każda rozsądna propozycja się liczy, bo presja jest potrzebna.

 5. Joanna K. mówi

  Oto analityczna zdolność! Powiada pan, że w Sejmie RP nast. kadencji będzie mniejszość POLSKA? Obawiam się mniejszości UKRAIŃSKIEJ – co sądząc po obecnym stanie państwa jest b.prawdopodobne.

 6. dsa mówi

  #do radek wicherek
  …ograniczanie swobód obywatelskich (konstytucyjnych) nie jest nigdy dobrym rozwiązaniem… kiedyś kto by się pokazał w esesmańskim ubiorze na mieście, dostawałby w mordę i z buta poprawkę… gdy mój znajomy przyszedł na piwo w koszulce NATO, to wyłożyłem mu że nosi i propaguje zbrodniczą organizację i żeby poszedł się przebrać; nie utrzymuję już z tym człowiekiem znajomości… ergo – durne społeczeństwo zawsze się da przekabacić i zniewolić w ten czy inny sposób i żadne ustawy czy kodeksy tego nie zmienią, a jedyne co Pan osiągnie to degenerację poczucia prawości, bo sondy polińskie wydawać będą ohydne uzasadnienia do ewidentnie łamanych przepisów… vide obrazoburcze czyny tzw. artystów i ich ochrona przez kaściarzy…

 7. Roman mówi

  Do lat trzech?. Do lat 15-tu, wówczas nit by się nie odważył chociażby pomyśleć, wynosić na piedestały morderców, ludobójców narodu Polskiego. A przede wszystkim każdy zdroworozsądkowy Polak musi się domagać aby dokonać ekshumacji, na Wołyniu, w Jedwabnem, a groby stalinowskich morderców, z POWĄZEK przenieść w miejsca tam gdzie się mordercy urodzili. Na to pieniądze muszą się znależć.

 8. Roman mówi

  Żeby tak postępować, edukacja z lat powojennych powinna wrócić do naszych domów. Pamięć o naszych przodkach, ich poświęcenie na rzecz swojej ojczyzny, pamiątki w domach, książki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.