Szok! MON usuwa hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” z wytycznych ws. kształtowania dyscypliny wojskowej

szef MON Mariusz Błaszczak/ fot. screen
6

Pod koniec kwietna radio RMF FM poinformowało, że Ministerstwo Obrony narodowej zmieniło wytyczne w sprawie wychowania żołnierzy usuwając z nich wartości chrześcijańskie i zasady żołnierzy niezłomnych wprowadzone przez Antoniego Macierewicza. Zwróciłam się do wydziału prasowego MON z prośbą o potwierdzenie lub zdementowanie tej informacji. We wtorek (7.05.2019) otrzymałam odpowiedź. Oto ona:

Uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Obrony Narodowej w sposób bardzo uważny analizuje i dostosowuje wytyczne i zalecenia w zakresie kształtowania dyscypliny oraz edukacji obywatelskiej i historycznej w Siłach Zbrojnych RP. Podkreślamy, że wartości chrześcijańskie oraz treści przywołujące walkę Żołnierzy Wyklętych są stale obecne w budowaniu świadomości w Wojsku Polskim, co jest podyktowane głębokimi związkami wojska z duchowością i etyką chrześcijańską oraz zasadą kultywowania bohaterskich postaw w historii polskiego oręża.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak widzicie, zamiast prostej odpowiedzi, otrzymałam pokrętne tłumaczenie, które niczego nie wyjaśnia. Porównałam zatem treść wytycznych wprowadzonych 26.06.2017 r. decyzją ministra Macierewicza z wytycznymi wprowadzonymi 19.04.2019 r. decyzją ministra Błaszczaka. Faktycznie, wytyczne zostały zmienione. Usunięto z nich nie tylko wartości chrześcijańskie i zasady żołnierzy niezłomnych, ale także hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Oto wytyczne z 2017 roku: „Ukierunkować działalność wychowawczą na kształtowaniu odpowiednich postaw u żołnierzy nawiązującą do chrześcijańskich wartości Wojska Polskiego, etosu żołnierskiego, zasad żołnierzy niezłomnych, zgodnie z tradycjami oręża polskiego „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

A teraz wytyczne z 2019 roku: „Ukierunkować działalność dyscyplinarną na kształtowanie odpowiednich postaw u żołnierzy nawiązujących do wartości Wojska Polskiego, etosu żołnierskiego, historii wojskowości zgodnie z historycznymi tradycjami oręża polskiego”.

Nie dość, że MON zmieniło wytyczne, to na dodatek kręci w przesłanej informacji prasowej. Tak bawi się z nami „dobra zmiana”.

Źródło informacji: rmf24.pl, dz.urz.mon.gov.pl – 2017, dz.urz.mon.gov.pl – 2019

Przeczytaj też:

K. Żabierek: „Strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić.” Założenia i rzeczywistość

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. sten mówi

  ..a myśleliście że Pan prezydent żartował nazywając nasz kraj Polin ?
  W gardle im stoi ością ten Bóg Honor Ojczyzna ,

 2. Krzysztof Zieliński mówi

  Nawet niezauważymy jak dobra zmiana nasze wojsko zamieni w armię europejską. Zaczeli już nosić z honorami europejską flagę. Teraz odcinają się od najważniejszych dla naszego narodu wartości Boga, Honoru i Ojczyzny. Jaki będzie następny krok? Rekrutowanie Ukraińców i Azjatów? A może zmiana przysięgi wojskowej bo tam też są takie słowa jak Bóg, Honor, Ojczyzna, granica. A może już przysięga została zmieniona, ktoś sprawdzał?

 3. piotr p mówi

  Rządzi nami synagoga szatana więc postępują jak na dziaci diabła przystało.

 4. Carol mówi

  Powinno się usunąć słowo: Bóg.
  Pozostać powinno tylko HONOR I OJCZYZNA

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.