Orlęta Lwowskie. „Walczył dziadek obok wnuczki, ginął brat obok siostry” – A. i K. Żabierkowie

Orlęta – obrona cmentarza Wojciech Kossak 1926
2

Zbliża się 100 rocznica wybuchu walk i bohaterskiej postawy polskiej ludności Lwowa w czasie starć o przynależność Małopolski Wschodniej. Heroizm wielu młodych chłopców i dziewcząt powinien dziś być przykładem miłości do Ojczyzny dla polskiej młodzieży. Dlatego też przygotowaliśmy dla Państwa krótkie przedstawienie wydarzeń z miasta, które w swojej dewizie Semper Fidelis najlepiej wyraziło swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Zorganizowany przy poparciu czynników urzędowych austriackich „Wojskowy Komitet Ukraiński” zdecydował się w nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku na zbrojne zajęcie Lwowa. Pomimo przewagi liczebnej strony ukraińskiej, (…) Na pierwszy apel, w pomoc polskim siłom zbrojnym, stanęli w szeregu wszyscy. Poszli starzy i młodzi. I ci najmłodsi – uczniowie dwunastoletni. Walczył dziadek obok wnuczki, ginął brat obok siostry. Powstał cały polski Lwów, powstało nowe pojęcie, najszczytniejsze może określenie samozaparcia i bohaterskiego poświęcenia: Lwowskie Orlęta1.

W 15-lecie wydarzeń lwowskich korespondent „Dziennika Bydgoskiego”, opisując miasto stwierdził: (…) O niezmożone mury Lwowa rozbili zęby Tatarzy, Turcy, Wołosi, czerń kozacka Chmielnickiego, Moskale czy Szwedzi. Lwów nigdy nie zawiódł . Był zawsze ostoją królów. Ostoją Polski i chrześcijaństwa. Semper Fidelis!2

Z historią tych walk związane jest powstanie polskiego lotnictwa wojskowego3. To m.in. na legendzie dokonań tych Lwowskich Orłów kształtowały się charaktery naszych pilotów, którzy jak, m.in. Franciszek Żwirko i Jerzy Bajan wygrywali międzynarodowy turniej Challenge lub też w chwili zagrożenia suwerenności Polski walczyli na niebie Europy, rozsławiając imię polskiego lotnika4.

Z tą odległą już dziś historią przeplata się również współczesna polityka. Ukraina w wyniku decyzji Stalina, przeforsowanej na konferencji w Jałcie i potwierdzonej w Poczdamie posiada dziś Lwów. Dla kraju tego osoby sprawujące władzę w Polsce niszczą polską gospodarkę rolniczą poprzez dofinansowania dla rolnictwa ukraińskiego i przyjmują w imię solidarności z tym krajem embarga rosyjskie na polskie przetwory rolnicze. W zamian za to, w przededniu tak ważnych dla naszej Ojczyzny dni, Ukraina podejmuje decyzję o usunięciu Lwów stojących na cmentarzu Orląt Lwowskich, stojących na straży wiecznego spoczynku młodych obrońców miasta sprzed 100 lat5.

Nie oczekuję reakcji osób w instytucji noszącej dumną nazwę Ministerstwo Spraw Zagranicznych, liczę tylko na jedno, że społeczeństwo polskie, będące jedynym suwerennym Panem i właścicielem Polski obudzi się z letargu i zacznie wychowywać młode pokolenie polskie, gdyż jeśli to się nie wydarzy Polski, za którą przed 100 laty ginęli patrioci, nie będzie. Jaki więc my zdamy wówczas ostatni raport z naszego gospodarowania Ojczyzną, którą przejęliśmy od naszych przodków, gdy staniemy przed tronem Najwyższego i Jego Matki Królowej Polski?

1 „Leopolis semper fidelis”. Nowy Kurjer, 1936, nr 254, s.4.

2 Lwów – miasto drogie sercu, Dziennik Bydgoski, 1933, nr 261, s.6-7.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. jacek mówi

    super artykulik, wielkie dzięki…

  2. Robert mówi

    Patrzcie Państwo jakie jaja,za ludojada Stalina,jego następców Związku Radzieckiego,Gorbaczowa uległego, rosyjskiego Jelcyna,Putina…dopóki trzymali wynalazki krainy Uuuu za kapucyna było u banderowców spokojnie,jak tylko na kabanie pastowanym siadły kowboje judeoamerykańskie okrakiem,zrobiło się jak na wojnie,bliźniaczej do tej,w której ginęły Lwowskie Orlęta wciągnięte w światową ubojnię

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.