Niepokój na linii Chiny – USA. Państwo Środka szuka sojuszu z UE

Fot. Xinhua
0
SKLEP-WPRAWO.PL

Według dziennika „South China Morning Post”, wobec rosnących napięć i problemów z USA, władze Chin planują skoncentrować się na stosunkach z Europą – podają kresy.pl.
Chiny przygotowują się do zwrócenia w przyszłym roku swojej uwagi bardziej w kierunku Europy, zintensyfikowania swojego zaangażowania w Unii Europejskiej nawet jeśli to warunki tymczasowej umowy handlowej ze Stanami Europejskimi – podał chiński dziennik.

Zwrócił on również uwagę, iż relacje państwa środka z Unią zostały już wzmocnione poprzez podpisanie umowy
o ochronie znaków towarowych produktów regionalnych. Do zawarcia umowy doszło, pomimo nacisków Stanów na Chiny,  aby jej zaniechać. Podobno jako zachętę do współpracy odebrano wizytę Emmanuela Macrona w Pekinie 5 listopada. ChRL wyemitowała wówczas obligacje skarbowe na łączną kwotę 4 miliardów dolarów. Jest to pierwsza tego typu emisja od 15 lat oraz największa w obcej walucie.

Chiński dziennik stwierdza, iż kraj obawia się dołączenia państw unijnych do nacisków Waszyngtonu. Musi również „powiększyć swoje pole manewru w stosunkach międzynarodowych, na przykład poprzez związki z UE, Rosją i Indiami” – oznajmił Feng Zhongping, wiceprezes Chińskiego Instytutu Współczesnych Stosunków Międzynarodowych.

Źródło: kresy.pl

przeczytaj również:

Triumf prawdy: tłum przybyłych i 30 000 widzów – oto efekt blokady „Powrotu do Jedwabnego”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.