Kalendarium Powstania Warszawskiego: 26 września 1944

powstańcy z pułku "Baszta" walczącego na Mokotowie/ fot. arch.
0

Zmasowany szturm niemiecki doprowadza do rozbicia sił powstańczych na Mokotowie, których straty przekraczają już 70 procent. Obrońcy ściśnięci zostają w obszarze między ulicami Kazimierzowską, Ursynowską, Puławską i Różaną.

Pomimo braku zgody od gen. „Montera” dowodzący obroną Mokotowa ppłk „Karol”  zarządza ewakuację oddziałów powstańczych kanałami do Śródmieścia. Jako pierwsi do włazu na ul. Wiktorskiej wchodzą ranni żołnierze z oddziału „Radosława”, którzy przybyli na Mokotów z Powiśla Czerniakowskiego. Po rozpoczęciu ewakuacji niemiecki samolot zbombardował ul. Puławską w rejonie włazu, który został zniszczony. Ewakuacja została wstrzymana do czasu znalezienia nowej drogi.

Wieczorem włazem przy ul. Szustra schodzą do kanału przeznaczone do ewakuacji oddziały oraz dowództwo i sztab Mokotowa. Nie wszyscy dochodzą do Śródmieścia. Niemcy wrzucają do kanału granaty z gazem, karbid i inne trujące chemikalia. Piętrzą też wodę w kanale i blokują przejście żelaznymi szynami oplecionymi drutem kolczastym. Ostatnia grupa powstańców dotarła do włazu przy ul. Wilczej w Śródmieściu po 23 godzinach błądzenia w kanałach

W Śródmieściu na ul. Łuckiej dochodzi do pierwszego spotkania powstańców z parlamentariuszami niemieckimi w sprawie rozpoczęcia rokowań kapitulacyjnych.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 25 września 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.