Kalendarium Powstania Warszawskiego: 26 września 1944

powstańcy z pułku "Baszta" walczącego na Mokotowie/ fot. arch.
0

Zmasowany szturm niemiecki doprowadza do rozbicia sił powstańczych na Mokotowie, których straty przekraczają już 70 procent. Obrońcy ściśnięci zostają w obszarze między ulicami Kazimierzowską, Ursynowską, Puławską i Różaną.

Pomimo braku zgody od gen. „Montera” dowodzący obroną Mokotowa ppłk „Karol”  zarządza ewakuację oddziałów powstańczych kanałami do Śródmieścia. Jako pierwsi do włazu na ul. Wiktorskiej wchodzą ranni żołnierze z oddziału „Radosława”, którzy przybyli na Mokotów z Powiśla Czerniakowskiego. Po rozpoczęciu ewakuacji niemiecki samolot zbombardował ul. Puławską w rejonie włazu, który został zniszczony. Ewakuacja została wstrzymana do czasu znalezienia nowej drogi.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wieczorem włazem przy ul. Szustra schodzą do kanału przeznaczone do ewakuacji oddziały oraz dowództwo i sztab Mokotowa. Nie wszyscy dochodzą do Śródmieścia. Niemcy wrzucają do kanału granaty z gazem, karbid i inne trujące chemikalia. Piętrzą też wodę w kanale i blokują przejście żelaznymi szynami oplecionymi drutem kolczastym. Ostatnia grupa powstańców dotarła do włazu przy ul. Wilczej w Śródmieściu po 23 godzinach błądzenia w kanałach

W Śródmieściu na ul. Łuckiej dochodzi do pierwszego spotkania powstańców z parlamentariuszami niemieckimi w sprawie rozpoczęcia rokowań kapitulacyjnych.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 25 września 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.