Dlaczego Jezus był żydem?

13

W związku z opublikowanym przez mnie filmem pt. Dlaczego Jezus był żydem? KONTROWERSJE (patrz poniżej), narosło wiele niedopowiedzeń i pytań, zwłaszcza pochodzących ze strony tych, którzy do postawionej przeze mnie tezy nie mogą się przekonać. Postaram się rozwiać Państwa wątpliwości. Zdaję sobie sprawę, że postawiona przeze mnie teza dla niektórych jest wysoce kontrowersyjna. Jednak czy cała działalność Chrystusa nie była jedną, wielką kontrowersją?

Domyślam się, że po części wynika to z faktu, iż semantyka słowa żyd jest tak pejoratywna – na co żydzi pracowali przez wieki – że nie chcecie Państwo obrażać Jezusa Chrystusa stwierdzeniem: Jezus był żydem. Nie ma co się obawiać. Teza jest poprawna i nic Jezusowi nie ujmuje. Co więcej, objawia pełnię kenozy naszego Zbawiciela, który stał się częścią społeczności „przewrotnych” (por. Dz 2,36-41).

Wielu wypisuje w komentarzach: Jezus był Galilejczykiem, Nazarejczykiem, Judejczykiem… Proszę wziąć pod uwagę, że w filmie praktycznie nie odnoszę się do pochodzenia etnicznego Jezusa, bo nie jest to moją intencją, ale pochylam się nad Jego udziałem w konkretnym środowisku, a zwłaszcza nad żydowskimi (sic!) praktykami religijnymi Jezusa. Czy gdyby Jezus nie był żydem, Maryja by go obrzezała, a On uczęszczałby do synagogi czy Jerozolimy na Święto Paschy? Jeszcze inni, kierując się publikacją prof. T. Zielińskiego piszą, że pojęcia żydostwo czy żyd powstały dopiero w XVII wieku. Może i tak, jednak szeroko pojęta semantyka pojęć pozwala nam utożsamiać współczesny judaizm z tym, o którym mowa w Ewangeliach i starożytnych przekazach nienatchnionych.  Żydostwo przeszło transformację przez wieki, ale chyba nikt nie zaprzeczy że niezmienna pozostała niechęć do chrześcijan, lichwiarstwo itd. Jezus stał się częścią tego zgniłego środowiska, aby zniszczyć je u podstaw, a w konsekwencji by uczynić „wszystko nowe” (por. Ap 21,5).

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. wojtek mówi

  Temat dobry ,ja zas proponuje tamat kardynalowie i biskupi kturzy popieraja PO,podac liste

   1. michał mówi

    Drogi Jacku moim zdaniem Jezus nie był Żydem, gdyż został poczęty przez Ducha Świętego czy Bóg ojciec był Żydem ?? a powinien. Bóg nie posiada narodowości. Maryja była Żydówką sa historycy, którzy to negują,MARYJA jeśli rzeczywiście była Żydówką,to według prawa żydowskiego, które mówi że żydem jest się z matki ojciec nie ma znaczenia to Jezus był Żydem, ale nas Słowian i innych na tym świecie gojów nie obowiązuje prawo żydowskie i mam prawo mówić, że JEZUS CHRYSTUS NIE BYŁ ŻYDEM .Proszę skoryguj moją interpretację.
    pozdrawiam

    1. Bajorski mówi

     No pewnie, że nie był Żydem tylko Polakiem. Ewangelie też oryginalnie były napisane po polsku, Żydzi je później przetłumaczyli na hebrajski, aramejski i grecki i ukryli w grotach Qumran, bo tłumaczenia okazały się dużo lepsze od oryginału. Najlepsxy biznes pod ☀️ słońcem. Przejdźcie się mili państwo po Watykanie. A wszystko zaczęło się w biednej stajence gdzieś pod Mińskiem Mazowieckim…

     1. Andrzej Józef mówi

      Brawo Bajorski.
      Ślepota I pycha ido w parze.
      A jednak czy nam to pasuje czy nie Maryja była Żydówko. Taki był wybór Boga.
      Nasi pra,pra,zyjocych na terenach dzisiejszej Polski (2000 lat temu) to była banda prymitywnych dzikusów. Zobacz pierwszo osadę zbudowano w Biskupinie 300 lat po ukrzyzowaniu Zbawiciela. Porównaj to arcydzieło budowlane do budowli w Jerozolimie . Poprzez Maryję , Żydzi so naszymi Starszymi braćmi w wierze. Jen odpowiedz do Anioła
      zwolnej nieprzymuszonej woli otworzyła nam poganom drogę do zbawienia przez
      Chrystusa .
      Tłumaczenia. Ze nie starsi Bracia , Maryja to nie Żydówka , czy so zbawieni czy nie . Ect . To sprawa Pana Boga. My Katolicy martwmy się o nasze zbawienie. (Poczotek to szczera spowiedz).
      Ps. Żeby pozbyc się pychy jak spotkacie Żyda podaj jemu ręke I po ludzku witaj starszy bracie w wierze.

    2. Faraon mówi

     Jak Pan Jezus może być żydem (małą literą, bo to nie narodowość, tylko ideologia), skoro pra, pra, pra babką Maryi i Józefa była Moabitka Rut. Pan Jezus, to w 100% Bóg i w 100% człowiek (nie żyd, nie buddysta itp. tylko człowiek). A gdyby się narodził w ateistycznej Holandii, to by był ateistą, bo uczęszczałby do świeckiej szkoły ?!?!? Jak dziecko urodzi się w rodzinie hipisów, to jest też hipisem ?!?!? No trochę logiki.

 2. Przebiśnieg mówi

  Jacek Międlar jak zwykle trafia w 100 % w sedno sprawy. TAK – TAK, NIE – NIE. Jakże brakuje tego w dzisiejszym nauczaniu Kościoła Świętego. Uważam, że jednym z głównych powodów dlaczego Pan Jezus pojawił się w plemieniu żmijowym było odebranie temu plemieniu w sposób bezpośredni wybraństwa na ziemi i utworzenie Novi aeterni Testamenti – Nowego Przymierza z każdym, kto wierzy w naukę Pana Jezusa Chrystusa, a w konsekwencji w naukę Kościoła Świętego i w Tradycję Katolicką i postępuje zgodnie z tą nauką, które to Nowe Przymierze w przeciwieństwie do Starego Przymierza, daje możliwość wiecznego zbawienia.

  1. Andrzej Józef mówi

   Jezeli chodzi o zbawienie zostawmy to Panu Bogu.
   “Plemię zmijowe”.
   Jak już będziesz w niebie zrób listę który to Żyd dobry albo niedobry.
   Dwa przykazania Chrystusa.
   Kochaj Pana Boga całym sercem .
   Kochaj blizniego swojego jak siebie samego.
   ( mieści się ostatnie 8 przykazan)

 3. Marcin mówi

  Odnośnie całej tej dyskusji… Chcę kupić Biblię, poczytać trochę. Moje pytanie: czy istnieje ryzyko, że kupię egzemplaż Pisma Świętego, które zostało poddane jakiejkolwiek cenzurze czy też okrojeniu z faktów? Wolałbym czytać wiarygodny przekład. Czy wystarczy, że kupię coś na Allegro czy też trzeba szukać u innych źródeł?
  Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  Marcin

  1. Lelum polelum mówi

   Marcin, jakby Biblia nie była poddana cenzurze, czyli inaczej, nie została spolszczona, to byś jej nigdy nie przeczytał, bo byś jej nie rozumiał. A tak czyta się jednym tchem jak „Tomka na dzikim zachodzie” Szklarskiego. Na Allegro nie kupuj. Ja ostatnio kupiłem skórzane spodnie i przyszły za ciasne w pasie. Teraz muszę schudnąć, ale to niemożliwe, bo za bardzo lubię koryto.

  2. Anna mówi

   Przekład Nowego Świata wydanym przez Towarzystwo Strażnica Świadków Jehowy …To Pismo Święte jest godne zaufania gdyż przywrócono mu ukryte niegdy imię Boże za co jest uważane za najwierniejsze oryginalowi.

   1. Karolina mówi

    Jeśli Biblia to od oficyny wydawniczej vocatio w wersji Biblia pierwszego Kościoła oraz tłumaczenia listów apostolskich wg nowego przekładu dynamicznego dla osób nie chodzących do kościoła. Oba te wydania otworzyły przede mną drogę do Chrystusa, bo zrozumiałam w końcu o co chodzi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.