Absurd! Sąd uznał, że policja mogła PREWENCYJNIE zatrzymać Jacka Międlara na czas marszu 11.11. we Wrocławiu! [ZDJĘCIA]

zatrzymanie Jacka Międlara przed Marszem Polaków we Wrocławiu/ fot. Twitter
13

Dziś (18.01.2023 r.) sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków Piotr Mgłosiek rozpatrzył zażalenie Jacka Międlara (autor publikacji) na zatrzymanie i skucie w kajdanki na osiem godzin na czas organizowanego przez niego Marszu Polaków (11.11.2022 r.) we Wrocławiu. Sędzia uznał, że policja mogła dokonać prewencyjnego zatrzymania publicysty, którego nie stosuje się nawet na Białorusi!

Zatrzymanie

11 listopada 2022 po godzinie 12 zmierzałem samochodem do centrum Wrocławia na organizowany przeze mnie Marsz Polaków. Manifestacja miała przemaszerować pod hasłem „Polak w Polsce gospodarzem”, a marsz zadedykowałem polskim ofiarom ukraińskiego ludobójstwa i polskiej samoobronie, która stawiła opór bandytom z OUN-UPA oraz ukraińskim rezunom, którzy szli mordować swoich polskich sąsiadów. Fragmenty wspomnień Świadków tych wydarzeń miały zostać zaprezentowane przed marszem. Na wrocławskim Jagodnie zatrzymali mnie funkcjonariusze policji, bezprawnie (zdaniem prokuratora) przeszukano kierowany przeze mnie pojazd i skutego w kajdanki przewieźli na komendę przy ul. Sołtysowickiej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po niemal półgodzinnych naciskach z mojej strony, żeby wyjaśnić mi powód zatrzymania, jeden z funkcjonariuszy, przy udziale przełożonego, spłodził na piśmie taki oto zapisek dotyczący przyczyn zatrzymania mnie i skucia w metalowe bransolety na niemal osiem godzin:

Fragment protokołu zatrzymania / Fot. wPrawo.pl
Fragment protokołu zatrzymania / Fot. wPrawo.pl

Na podstawie uzyskanych informacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że Jacek Międlar będzie stwarzał w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także mienia nawołując w trakcie Marszu Niepodległości 2022 pod hasłem Polak w Polsce gospodarzem w dn. 11.11.2022 r. we Wrocławiu do nienawiści na tle różnic narodowościowych mających na celu wzbudzenie niechęci i braku akceptacji wobec obywateli Ukrainy.

Do godziny 16 skutecznie uniemożliwiano mi telefoniczny kontakt z prawnikiem. Rzecz jasna nie znaleziono przy mnie żadnych niebezpiecznych narzędzi, używek, zakazanych materiałów… Nie postawiono mi żadnych zarzutów. Krótko mówiąc: nie mieli się do czego przyczepić.

Około godz. 20.20, po zakończonym marszu, wypuszczono mnie na wolność. Nie usłyszałem żadnych zarzutów. Zostałem zatrzymany po to, żeby uniemożliwić mi zaprezentowanie wspomnień Świadków ukraińskiego ludobójstwa na Polakach i publiczne wyrażenie sprzeciwu wobec postępującej banderyzacji Ukrainy oraz tolerowania tego faktu przez polskie władze. Zaraz po zwolnieniu udałem się na spotkanie z uczestnikami marszu (OBEJRZYJ).

Sędzia Piotr Mgłosiek / Fot. zrzut ekranu
Sędzia Piotr Mgłosiek / Fot. zrzut ekranu
Prewencyjne zatrzymanie zgodne z prawem

Dziś w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków odbyło się posiedzenie sądu, podczas którego sędzia Piotr Mgłosiek rozpatrzył złożone przez reprezentującego mnie adwokata zażalenie na moje zatrzymanie. Mecenas Katarzyna Wysokińska z Warszawy przez ponad pół godziny, w sposób niezwykle merytoryczny, w oparciu o orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego w zakresie wolności słowa i udziału w manifestacjach, oraz powołując się na europejskie orzecznictwo, wskazywała, że tego typu zatrzymanie prewencyjne jest bezprawiem i zażalenie zasługuje na uwzględnienie. Naprawdę wykonała solidną pracę! To nie przekonało sędziego, który uznał, że prewencyjne zatrzymanie było zgodne z prawem. Czym to uargumentował? Po pierwsze, uznał, że powoływanie się przez moją pełnomocniczkę na orzecznictwo, zwłaszcza europejskie, jest niepotrzebne. Po drugie, stwierdził, że podczas ubiegłorocznego marszu, uczestnicy odpalili niedozwolone race na koniec manifestacji w trakcie odśpiewywania hymnu państwowego, a w roku 2018 część uczestników przepychała się z awanturującymi lewicowymi aktywistami. Sędzia dodał także, że w trakcie odebrania mi wolności poprzez wywiezienie na komendę i skucie w kajdanki na 8 godzin, moje prawa jako zatrzymanego były respektowane.

Krótko mówiąc, nie dość, że obarczono mnie działaniami uczestników marszu, sędzia uznał, że muszę liczyć się z prewencyjnymi zatrzymaniami przez policję na czas patriotycznych manifestacji we Wrocławiu. Tego nie ma nawet na Białorusi czy w Rosji, gdzie demonstranci są zatrzymywani, ale nie przed, tylko w trakcie manifestacji!

Dodajmy, że Piotr Mgłosiek chętnie bryluje w mediach i wypowiada się w obronie Konstytucji RP, tymczasem – jak Państwo widzicie – sam nie respektuje jej zasad (por. art. 14, 54 i 57 Konstytucji RP). W 2020 roku zasłynął z pominięcia w wyroku orzecznictwa Trybunały Konstytucyjnego, zaś rok później mówił że TK to „przykrywka dla polityków”.

Orzeczenie jest… prawomocne.

Zdjęcia:

Poranne przygotowania przed marszem 11.11.2022 we Wrocławiu / Fot. wPrawo.pl
Poranne przygotowania przed marszem 11.11.2022 we Wrocławiu / Fot. wPrawo.pl
Prewencyjne zatrzymanie na wrocławskim Jagodnie / Fot. wPrawo.pl
Prewencyjne zatrzymanie na wrocławskim Jagodnie / Fot. wPrawo.pl
I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu podinsp. Oktawiusz Cieślik w trakcie zatrzymania / Fot. wPrawo.pl
I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu podinsp. Oktawiusz Cieślik w trakcie zatrzymania / Fot. wPrawo.pl
Protokół zatrzymania - s. 1 / Fot. Jacek Międlar
Protokół zatrzymania – s. 1 / Fot. Jacek Międlar
Protokół zatrzymania - s. 2 / Fot. Jacek Międlar
Protokół zatrzymania – s. 2 / Fot. Jacek Międlar
Protokół zatrzymania - s. 3 / Fot. Jacek Międlar
Protokół zatrzymania – s. 3 / Fot. Jacek Międlar
Spotkanie po marszu, na które udałem się zaraz po zwolnieniu przez policję / Fot. wPrawo.pl
Spotkanie po marszu, na które udałem się zaraz po zwolnieniu przez policję / Fot. wPrawo.pl
Spotkanie po marszu, na które udałem się zaraz po zwolnieniu przez policję / Fot. wPrawo.pl
Spotkanie po marszu, na które udałem się zaraz po zwolnieniu przez policję / Fot. wPrawo.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Ewa mówi

  Czy Patrioci Polscy powinni być nagradzani za procę dla Dobra Polski i Polaków a nie karani i wsadzani do więzienia jak Wojciech Olszański? Kom u służą decydencji – art. 82 Konstytucji RP.

 2. Michał mówi

  Czy Patrioci Polscy powinni być nagradzani za procę dla Dobra Polski i Polaków a nie karani i wsadzani do więzienia jak Wojciech Olszański? Kom u służą decydencji – art. 82 Konstytucji RP.

 3. stan mówi

  „Prewencyjnie” można komuś usunąć wątrobę, zęby…?

 4. Dante mówi

  Ręka rękę myje. Najważniejsze pamiętać – Nigdy więcej „grubej kreski”. Jak w Starym Testamencie do 4tego pokolenia. Zaczynając od góry.

 5. dolek mówi

  Krótko . Tak wygląda amerykańska wolno , którą nam prezentują amerykańscy sataniści

 6. z-k mówi

  Policja by nie zatrzymywała a sąd też by takiego wyroku nie wydał ale jeśli SUWEREN nakazał to i tak się stać musiało. Suwerenem od 35 lat jest lobby żydowskie a ostatnio również i lobby banderowskie to działania mogły być tylko takie.

 7. wojtek mówi

  Z-k Polska jest w rękach żydostwa od wybuchu II WŚ.

 8. Buran mówi

  Jakie państwo, taka policja i sądy. Wszystko da się uzasadnić odpowiednio żonglując słowami i paragrafami.

 9. anonim mówi

  To nie uzasadnione prewencyjne zatrzymanie przez Polincje, tylko rozkaz mossadu zeby zatrzymac antysemite najwiekszego kalibru, ktory wcale nie nienawidzi zydow tylko zydzi Jegi nienawidza.

 10. wito mówi

  Trzeba się nauczyć tak postępować aby nie były możliwe takie łatwe zatrzymania. Trzeba by im to w jakiś sposób utrudnić. Pani Katarzyna Sokołowska wyprowadziła ich w pole, ale może tylko przypadek lub trochę szczęścia, że się udało. Trzeba jakoś pomóc Panu Jackowi i innym organizatorom bo za łatwo im to wychodzi. Niestety na praworządność, zwłaszcza w wykonaniu niektórych sędziów liczyć za bardzo nie można.

 11. Jas mówi

  Musi powstac oddolny patryjotyczny ruch wielu polskich organizacji ,ktore sie polacza w jednosc i zmiota tezydoposkomusza bande zdrajcow a Tusk z morawieckim beda se grac w karty za kratami.

 12. Hammurabi mówi

  To jest przerażające i porażające.
  Sędzia kim by nie był, jednoosobowo podejmuje decyzję ważącą na życiu podsądnego, dowolnie interpretując fakty, dopuszczając bądź nie dowody, opinie biegłych i zeznania, pozostając przy tym bezkarnym nawet w przypadku ujawnienia stronniczości bądź zwykłej ludzkiej złośliwości!
  Sędzia to też omylny a często zaślepiony, arogancki i przeświadczony o swej uprzywilejowanej pozycji człowiek pełen ułomności jak każdy z nas, mający swoje preferencje i zapatrywania na życie.
  Pragnę przypomnieć pewien kapitalny film z 1957 roku pt. „Dwunastu gniewnych ludzi” (12 Angry Men).
  Jest on potwierdzeniem patologicznego kształtu polskiego „wymiaru niesprawiedliwości”. Kto tego filmu nie widział, powinien jak najprędzej nadrobić zaległości.
  Nawet RPO twierdzi, że jest to niezgodne z prawem: „W przypadku spraw cywilnych prawo przewiduje, że nieważność postępowania zachodzi m. in., jeżeli skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa. A w wyroku z 2 lipca 2021 r. (sygn. I ACa 174/21) Sąd Apelacyjny stwierdził nieważność postępowania sądu I instancji w sprawie o rozwód. W uzasadnieniu sąd zauważył, że Sąd Okręgowy podejmował wszelkie czynności jednoosobowo”…
  „Ławnicy w procesie orzekania mają zasadniczo równe prawa z sędziami i wywierają
  faktyczny wpływ na kształtowanie się orzecznictwa sądów powszechnych. Ich udział
  w procesie stosowania prawa pozwala na osiągnięcie większej zgodności wydanego
  orzeczenia ze społecznym odczuciem sprawiedliwości, której wymierzanie jest podstawową
  funkcją sądownictwa (zob. art. 175 ust. 1 Konstytucji RP). Obecność ławnika w składzie
  orzekającym sądów związana jest z zasadą kolegialności rozpoznawania spraw sądowych.
  Kolegialne rozpoznanie sprawy sądowej powinno prowadzić do ograniczenia ewentualnych
  niedokładności w ustaleniu stanu faktycznego, przybliżać sąd do prawdy materialnej, zaś
  zapadające orzeczenie sądowe powinno być rezultatem dyskusji zwieńczonej ostateczną
  decyzją większości składu sądzącego”.
  Rzecznik Praw Obywatelskich pragnie przypomina, że: swoboda ustawodawcy
  zwykłego w kształtowaniu odpowiednich procedur sądowych nie oznacza dopuszczalności
  wprowadzania rozwiązań arbitralnych, które ponad miarę, a więc bez wystąpienia istotnych
  racji, ograniczają prawa procesowe strony, których realizacja stanowi przesłankę
  prawidłowego i sprawiedliwego rozstrzygnięcia sprawy.

  Nic dodać ni ująć.
  Prawa Polaka w Polsce w tym i wielu innych przypadkach zostały podeptane a rozstrzygnięcie sprawy pozostawia graniczące z pewnością przekonanie, że „innego wyroku być nie mogło”.
  Może więc (tak jak polscy pacjenci często powinni poprosić o interwencję Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce) w tym przypadku warto skierować skargę do RPO?

 13. Dumny Polak mówi

  Coz, pozostalo na przyszlosc, nagrac i przedstawic zebranym, wczesniej nagrana i awaryjnie przygotowana mowe Jacka!
  Wyobrazacie sobie aplauz zebranych, ze potrafimy myslec i sami przeciwdzialac ZLU!?
  NIech sie kanalie w dupe pocaluja!!!
  A oprocz tego, oni wszyscy i tak wnet, udadza sie na swoja ostatnia podroz do ich wójka z krainy smoly!
  Zdradzieckie judaszowe szmaty!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.