Doradca prezydenta Ukrainy podał się do dymisji po wypowiedzi na temat przyczyn uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek w Dnieprze

Ołeksij Arestowicz/ fot. screen
9

We wtorek (17.01.2023) doradca prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowicz, podał się do dymisji w związku z wypowiedzią na temat uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny w mieście Dniepr, do którego doszło w sobotę (14.01.2023). Arestowicz poinformował, że rakieta uderzyła w budynek po jej zestrzeleniu przez ukraińską obronę przeciwrakietową. Tym samym przyznał, że trafienie w budynek było przypadkowe, co stoi w sprzeczności z oficjalnym stanowiskiem władz ukraińskich, które oskarżają Rosję o celowy atak na dom mieszkalny.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Informację podaną przez Arestowicza zdementowało dowództwo ukraińskich sil powietrznych twierdząc, że Ukraina nie ma możliwości zestrzelenia takich pocisków, jaki uderzył w Dnieprze. Miał to być pocisk, którymi dysponuje wyłącznie rosyjski 52 Pułk Lotnictwa Bombowego Gwardii.

W niedzielę Arestowicz wycofał się ze swojej wypowiedzi tłumacząc, że była to tylko hipoteza. W poniedziałek członkowie ukraińskiej Rady Najwyższej rozpoczęli zbieranie podpisów pod wnioskiem o odwołanie go z funkcji doradcy prezydenta. Deputowany Ołeksij Gonczarenko oświadczył, że wypowiedź Arestowicza „spełnia kryteria zdrady”.

Arestowicz zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie złożonej rezygnacji i napisał: Chciałbym pokazać przykład cywilizowanego zachowania: błąd, co do zasady, to rezygnacja.

Według najnowszych doniesień, pod gruzami budynku zniszczonego uderzeniem rakiety, zginęły 45 osoby, w tym 6 dzieci. Ponad 70 osób zostało rannych, a los 20 jest nieznany. Służby nadal przeszukują gruzowisko.

Źródło informacji: Ukrainska Pravda, Twitter, Facebook

Zobacz też:

Katarzyna TS: „Polacy zgodzili się zapomnieć Rzeź Wołyńską”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Jeżeli Niemcy przekażą Ukrainie broń ofensywną, Niemcy mogą tego nie przeżyć. Rosja widząc, jak sprzęt z czarnym krzyżem zabija Rosjan, wściekną się, a gdy zobaczą samoloty z hakenkreuzem wpadną w furię.

 2. Ewa-Maria mówi

  UPAińcom nie należy wierzyć.

 3. anonim mówi

  Reżim kijowski pod koszernym nadzorem traktuje prawde jako obelge.

 4. Michu. mówi

  Oczywistym, że cała wina po stronie ruskich zbrodniarzy. Ten portal jest niestety prorosyjski. Wczoraj dziwny felieton o pokoju, dziś obwinia sie Ukraińców…. Jaki pokój Ukrainy z Rosją?. Tak jakby pedofil codziennie gwałcił dziecko, zamiast go ukarać, debatowalibyśmy jak skłonić go do zaniechania gwałtów. Rosja to mordercy, trzeba ich pokonać, bo wciaż będą zabijać. Robili tak przez wieki, to jest niestety zaraza, poza nielicznymi wyjątkami, bardzo nielicznymi.

 5. Negro mówi

  @Michu
  A dlaczego nic nie pisałeś jak USA zaatakowało Irak w poszukiwaniu tej mitycznej broni chemicznej? A zostawili jedynie trupy i zgliszcza, kraj ogołocony z surowców naturalnych. To samo Afganistan, jak już skończył się handel opium. Już nie wspominając o tym jak w Japonii wyparowało parę mln Japończyków po zrzuceniu paru atomówek.
  Zamiast wypisywać tu te prozachodnie kocopoły sprawdź sobie w ilu konfliktach na świecie uczestniczyło USA, w ilu krajach zaprowadzało tzw „demokrację” polegająca na napadaniu suwerennego kraju, instalowaniu marionetkowego rządu i ogołoceniu go z wszystkiego.

 6. z-k mówi

  Ten portal jest prorosyjski? Nie wydaje mi się. Natomiast większość piszących tu osób zdaje sobie sprawę, że jest to wojenna ustawka i Rosja do wkroczenia została sprowokowana i swoje racje też ma. Ministranci to oni nie są ale jeśli chodzi o zamiłowanie do morderstwa to ukraińcy wyprzedzić się w tym nie pozwolą nikomu. Kto chwalił się odstrzeliwaniem jąder jeńcom ? A ten słynny narody przekaz puszczony na świat cały gdy piękna ukrainka w narodowym stroju stojąca w polu jęczmienia sierpem gardło podrzyna rosyjskiemu jeńcowi… Dopiero gdy stwierdzono, że świat tego nie pochwala…….Przenieś się panie Michu na portal Sakewycza tam same rezuny i rezunofile a żaden wyważony wpis o ukrainie, jak przystało na strefę wolnego słowa, ukazać się nie ma prawa.

 7. L.S. mówi

  Rusofil i do tego półglowek ….- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️😂😂😂

 8. Dumny Polak mówi

  Brawo NEGRO i z-k!
  Zadne ukrowskie gnojstwo nie odbierze nam zdolnosci obiektywnego myslenia i dbania o nasz narodowy interes.
  NIKT NIE POTRZEBUJE WOJNY, tylko zwyrodnialcy!
  Poki co, wszystko da sie jeszcze wycofac i powrocic do stolu dyplomacji!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.