Skarb Państwa stracił 1,4 miliarda w aferze wiatrakowej. Czy PiS utopi kolejne 16 miliardów?

fot. pixabay.com
0

Prokuratura i ABW sprawdzają umowy z 2013 roku zawarte przez konsorcjum państwowych spółek: PGE i Energę, dotyczące zakupu farm wiatrowych od zagranicznych koncernów. Straty wyrządzone transakcją, która była w rzeczywistości zakupem wirtualnych projektów, szacowane są na 1,4 miliarda złotych. Mimo to nikt do tej pory nie poniósł odpowiedzialności – informuje Wirtualna Polska i podaje szczegóły na temat dwóch śledztw dotyczących „wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach” na niekorzyść Spółek Skarbu Państwa. PGE miało stracić co najmniej 250 milionów zł, a Energa 1,15 miliarda.

Jak doszło do tej sytuacji? Obie spółki zakupiły w 2013 r. działające farmy wiatrowe i projekty farm wiatrowych od zagranicznych firm Dong Energy Wind Power oraz Iberdrola Renevables Polska. Projektów nie zrealizowano, a działające farmy przynoszą straty. Reasumując: podatnicy wywalili w błoto gigantyczne pieniądze, a winnych brak.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W ten sposób funkcjonuje wiatrakowa maszynka do wyciągania kasy, o czym od lat informują członkowie stowarzyszeń walczących z wiatrakową hucpą. Ale kto ich słucha? Lepiej przecież kręcić wiatrakowe lody niż posłuchać osób, które wskazują, że wiatraki to nie tylko urządzenia szkodliwe dla ludzi i zwierząt, ale przede wszystkim przekręt na gigantyczną skalę. Prądu z nich tyle, co kot napłakał, ale za to wielu cwaniaków może zrobić interes życia.

Niestety, Prawo i Sprawiedliwość, które doszło do władzy m.in. dlatego, że obiecało zakończyć tę wiatrakową hucpę, postanowiło brnąć w ten obłęd i przeznacza 16 miliardów złotych na wsparcie przemysłowych turbin wiatrowych w Polsce. Są to pieniądze wyrzucone w błoto. Jedynym efektem tej gigantycznej darowizny dla przemysłu wiatrakowego będzie krzywda tych, którym wiatraki postawi się obok domów oraz najzwyklejsza w świecie kradzież pieniędzy publicznych pod płaszczykiem produkowania tzw.  zielonej energii.

Szczegółowe informacje na temat wiatrakowej afery w spółkach PGE i  Energa na stronie wp.pl

Przeczytaj też:

Koszmar powraca! Rząd Morawieckiego postawił na wiatraki. Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.