Reuters: Za zawyżone ceny gazu Gazprom przelał polskiej spółce 1,5 mld dolarów. Szef PGNiG: „Czekamy na potwierdzenie”

Fot. EADaily.com
0

Reuters informuje, że na konto polskiej, państwowej spółki wpłynęła potężna kwota – 1,5 miliarda dolarów. Miał je przelać rosyjski Gazprom realizując w ten sposób wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Szef PGNiG Jerzy Kwieciński nie potwierdza tej informacji: Czekamy na potwierdzenie, kiedy wpłyną na nasze konto PGNiG, o czym poinformujemy niezwłoczne.

– Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał 30 marca wyrok w sprawie między PGNiG a Gazpromem i Gazprom Export. Postępowanie dotyczyło ceny kontraktowej, obowiązującej w dostawach gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego – czytamy na portalu energetyka24.pl. – Trybunał zmienił formułę cenową na korzyść strony polskiej, wiążąc ją z rynkiem europejskim. Nowa, niższa cena ma dotyczyć dostaw realizowanych od dnia 1 listopada 2014 roku, kiedy to PGNiG złożyło wniosek w sprawie renegocjacji tejże formuły.

Spór dotyczył zawyżonej ceny dostawy gazu w ramach kontraktu jamalskiego z 1996 roku.
– Kontrakt jamalski podpisany w 1996 roku przewiduje dostawy ok. 10,2 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Zgodnie z klauzulą take or pay (ang. bierz lub płać) zawartą w kontrakcie, PGNiG musi płacić za co najmniej 8,7 mld metrów sześciennych gazu rocznie, nawet jeśli go nie potrzebuje. Każda ze stron może wystąpić o zmianę ceny gazu co trzy lata, jeżeli uzna, że aktualna nie odpowiada warunkom rynkowym – informuje portal biznesalert.pl.

Rosjanie zostali zobowiązani do zapłaty do 1 lipca. Zwycięstwo polskiej spółki z rosyjskim kolosem to duże i satysfakcjonujące zwycięstwo.

Źródło informacji i cytatów: Reuters, energetyka24.pl, biznesalert.pl

Przeczytaj także:

Tajemnicza śmierć Pawła Chruszcza! Sprawdziliśmy komu nadepnął na odcisk. Chodzi o miliony złotych, znęcanie się nad dziećmi i trucie mieszkańców!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.