J. Międlar: Jak pokochałem Kaczyńskiego, czyli artykuł sponsorowany w Gazecie Wyborczej

Jarosław Kaczyński/ fot. screen
13

Od wielu lat w mediach głównego nurtu lansowany jest wizerunek Jarosława Kaczyńskiego jako złośliwego, żądnego władzy i gniewnego, a zarazem pełnego tajemnic starego kawalera, który nie ma bladego pojęcia jak wysyłać SMS czy zrobić przelew internetowy. Odpowiednio dobrane zdjęcia, z kontekstu wyrwane fragmenty wypowiedzi, w tym przynajmniej raz w tygodniu puszczana w obieg wypowiedź o „kanaliach” z Platformy… To wszystko od lat służy budowaniu skrajnie negatywnego wizerunku Jarosława Kaczyńskiego, który dla michnikowszczyzny jest figurą wszystkich stojących po konserwatywnej stronie sceny politycznej. To utożsamienie ma  niewiele wspólnego z rzeczywistością, ale nie chodzi przecież o fakty, lecz o prosty przekaz dla lemingów.

Gdy wczoraj Jarosław Kurski wystartował z zakrojoną na szeroką skalę autopromocją upadającej Gazety Wyborczej, nad której losem niedawno roztkliwiał się sam Adam Michnik prosząc o datki, by jego gazeta była „życiodajnym tlenem w czasach pisowskiego smogu”, nie dowierzałem, że tak wiele osób – z lewej i prawej strony – da się nabrać na zapowiadaną „bombę wysadzającą Kaczyńskiego w powietrze”. Dziś rano, nie wydając na szmatławca ani grosza, wziąłem do ręki gazetę Michnika i od deski do deski przeczytałem „szokujące” publikacje.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziennikarska prostytucja?

Bomby nie było. Było kilka kapiszonów. Pierwszy tekst: „Taśmy Kaczyńskiego”. Drugi: „Państwo na telefon prezesa”. Trzeci: „Układ zamknięty Srebrna”. Co kryje się pod tymi tytułami? Piękna laurka, jaką gazeta z Czerskiej wystawiła Jarosławowi Kaczyńskiemu. Ba, po lekturze zacząłem się zastanawiać, czy to przypadkiem nie są artykuły sponsorowane. Mając na uwadze fakt, że z miesiąca na miesiąc Wyborczą kupuje coraz mniej osób, spółki skarbu państwa nie publikują w niej swoich ogłoszeń, a na szmatławca nie ma miejsca w budynkach państwowych, hipoteza o opłaceniu przez ludzi związanych z PiS artykułów sponsorowanych ze stenogramami „taśm Kaczyńskiego” jest jak najbardziej prawdopodobna. Ludzie bez zasad (lewica) dla pieniędzy są w stanie zrobić wszystko. Przypuszczam, że są nawet gotowi podpromować „największego wroga”. Czyżby nowa odsłona dziennikarskiej prostytucji?

Czego dowiadujemy się z publikacji GW? Przebija się z nich zupełnie nowy Kaczyński, inny od tego, którego pokazuje nam się od lat. Inteligentny, dowcipny, przyjazny, kulturalny, rezolutny, a zwłaszcza uczciwy biznesmen i realista. Z rozmowy wynika także, że Gazeta Polska Codziennie, mimo wyraźnego wsparcia ze strony rządowej i mediów publicznych, sięga finansowego dna. No dobra, ale to już zupełnie inna sprawa… – odpowiedział Kaczyński Tomaszewskiemu żalącemu się na kondycję gazety redagowanej przez Tomasza Sakiewicza. Tak, to inna sprawa.

Bliźniaki

Główną osią publikacji Wyborczej jest sprawa budowy 190-metrowych wieżowców „bliźniaków”, które Kaczyński chce postawić w centrum Warszawy. W środku miałaby się mieścić siedziba Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, hotel, apartamenty i biura. Co oczywiste, przy tego typu inwestycjach projekt realizowany jest rękami przedsiębiorców. W tym wypadku są nimi: kuzyn Kaczyńskiego Grzegorz Tomaszewski – członek rady nadzorczej spółki Srebrna, prezes spółki Forum i wydawca gazet Tomasza Sakiewicza oraz austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, prezes spółki celowej Nuneaton powołanej przez Srebrną. Aby budowa doszła do skutku trzeba wziąć kredyt na 300 mln euro (1,3 mld złotych). Kredytu miał udzielić repolonizowany Bank Pekao SA. Nic w tym zaskakującego. Próbowano załatwić kredyt „na telefon”. Bez skutku, co dowodzi, że o układzie Kaczyński-banki mówić po prostu nie można. Czy taki gigantyczny kredyt jest do zrealizowania? Tak, „okołopartyjne” konta bankowe nie świecą pustkami, jest stały zarobek i dlatego nie powinno nikogo dziwić, że taki kredyt mógł zostać udzielony przez bank. Głównym decyzyjnym w sprawie inwestycji jest Jarosław Kaczyński. I co z tego? I nic. Ma gość łeb na karku. Grunt, żeby było uczciwie.

Taśmy z nagraniami rozmów Kaczyńskiego z Tomaszewskim, Birgfellnerem i tłumaczką, na które powołuje się Wyborcza, pochodzą z lipca i sierpnia 2018.

Uczciwy

Chcemy zapłacić, ale nie możemy bez odpowiednich dokumentów – mówi prezes PiS w rozmowie z Birgfellnerem, który domagał się zapłaty za część wykonanej pracy. Nie ma faktur – nie ma pieniędzy. Proste. Tak się załatwia interesy w uczciwym świecie. Być może nie pojmuje tego upadły prezenter Tomasz Lis, który dziś gimnastykuje się, aby przekonać społeczeństwo, iż „Kaczyński jest nieuczciwy i kropka”. Ale z taśm prezesa PiS wynika, że ten jest człowiekiem uczciwym i szanującym prawo ze szczególną starannością.

Jest jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę. W sprawach polityki Kaczyński nie ściemnia przed kamerami. Tak przynajmniej wynika z taśmy, która zdaniem Jarosława Kurskiego miała być wielką bombą. Kaczyński jest przeciwieństwem ministra Bartłomieja Sienkiewicza, który jeszcze niedawno mydlił Polakom oczy pustymi frazesami o państwie obywatelskim, a za kulisami twierdził, iż „Polska jest państwem teoretycznym”. Kaczyński jest też przeciwieństwem Elżbiety Bieńkowskiej, która publicznie zapewniała o uczciwości, a zajadając się ośmiorniczkami mówiła: Kontrole robiliśmy po to, żeby wyszło, że jest dobrze. Kaczyński nie ściemnia, czego dowiódł zakulisową wypowiedzią o niedoszłej reformie sądownictwa. Na początku spotkania z biznesmenami Kaczyński mówi: No właśnie, w oczywisty sposób nie łamiemy konstytucji, [to] bzdury są. (…) Oni [opozycja – przyp. JM] chcą, żeby one [sądy – przyp. JM] dalej były zależna od nich – mówi Kaczyński, na co odpowiada Tomaszewski: No właśnie. Niezależność od wszystkich, nie tylko od rządzących, od opozycji też. Prezes PiS nie mówi, że chce  wciskać Polakom brednie, żeby przejąć sądy. To nie jest rozmowa w stylu „Sowa i Przyjaciele”. To jest rozmowa, podczas której Kaczyński jawi się jako szczery, transparentny polityk o – w tym wypadku – bardzo szlachetnych intencjach odpolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Kaczyński jawi się jako przeciwieństwo bohaterów afery taśmowej z warszawskiej restauracji. Po publikacji Wyborczej Platforma Obywatelska ma twardy orzech do zgryzienia.

Realista

Kaczyński twardo stąpa po ziemi. Zna realia panujące w sektorze nieruchomości. Orientuje się w kwestii inwestycji warszawskiej kurii archidiecezjalnej, czy o. Tadeusza Rydzyka. Tak wynika z „szokujących” nagrań.

Kaczyński zdawał sobie także sprawę z tego, że zwycięstwo Patryka Jakiego w wyborach samorządowych w 2018 graniczyło z cudem. Jeśli nie wygramy wyborów to nie zbudujemy wieżowca. (…) Powrót projektu jest możliwy, tylko jeżeli będzie bardzo dobry zbieg okoliczności. W Warszawie wygrać będzie bardzo trudno. W Polsce łatwiej, ale też niełatwo, natomiast to jest dużo bardziej prawdopodobne, niż wygrać w Warszawie. Poza tym przypadkiem Leszka w 2002 roku, który wygrał, i to z bardzo dużą przewagą. To była specyficzna sytuacja mówi Jarosław Kaczyński.

Kaczyński wie, że Trzaskowski jest przedłużeniem prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz, której uczciwość pozostawia wiele do życzenia. Wie, że bez zwycięstwa jego kandydata, dzięki któremu będzie można działać uczciwe, inwestycja nie zostanie zrealizowana. Owszem, mógłby kombinować i różnymi machlojkami ograć warszawski ratusz, ale – jak podkreśla – on chce być uczciwy. Tego na taśmach z „Sowy i Przyjaciele” nie było. Było wprost przeciwnie.

Z nagranych rozmów wynika, że Kaczyńskiemu bardzo zależy na realizacji inwestycji, ale nie kroczy po trupach do celu. Na wieść o medialnej wrzutce żydowskiego działacza Jana Śpiewaka o „wieżowcach Kaczyńskiego”, prezes PiS wstrzymuje inwestycję. Doszły nowe elementy, operacja Śpiewaka. Nowego kandydata na prezydenta. Postawił zarzut: partia buduje wieżowiec. Inwestycja została wstrzymana. Kaczyński wie, że jeden nierozważny krok w tak nośnej sprawie może pogrzebać jego partię na długie lata.

Żartowniś

W rozmowie Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem uczestniczy tłumaczka. Kaczyński dowcipkuje, skraca dystans (forma per „ty”), robi wrażenie niezwykle sympatycznego człowieka. Powiedz mi, czemu ty chodzisz w spodniach, które wyglądają jak obdarte z piżamy? – pyta Kaczyński. To jest moda, nowa moda odpowiada tłumaczka. Ja cię nie mogę komentuje polityk. Teraz jest urlop, czas urlopowy, więc, wiesz (śmiech), na luzie, upał jest (śmiech), rano byłam jeszcze u koleżanki dodaje kobieta. Czy takiego Kaczyńskiego znamy z mediów głównego nurtu?

Artykuł sponsorowany

Nie wiem, czy w redakcji Gazety Wyborczej pracują same matoły. Nie wiem, czy nienawiść do Jarosława Kaczyńskiego kompletnie przysłoniła oczy funkcjonariuszom z Czerskiej. Nie wiem, czy Gazeta Wyborcza zmienia się właśnie z rzekomo „opiniotwórczego” szmatławca na czasopismo satyryczne. Nie wiem, czy redakcja z Czerskiej rozłożyła nogi i hucznie zapowiadane publikacje z „taśmami Kaczyńskiego” rzeczywiście nie są artykułami sponsorowanymi ubranymi w szatki „afery” i „dziennikarstwa śledczego”. Każda z tych hipotez jest możliwa. Jedno jest pewne: Jarosław Kurski zrobił Kaczyńskiemu doskonały PR, a gdyby moja wiedza na temat Jarosława Kaczyńskiego ograniczała się tylko do dzisiejszych publikacji w medium Michnika, to całym sercem pokochałbym Jarosława i jeszcze dziś złożyłbym podanie o pracę w jego biurze na Nowogrodzkiej.

Przeczytaj także:

J. Międlar: Jestem wrogiem publicznym „dobrej zmiany”. Oświadczenie ambasady RP w Londynie

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Jacek Międlar mówi

   Dlaczego? Jak ja się pod czymś podpisuję to musi być moje.

  2. Indoraptor mówi

   No dobrze panie Jacku w tym wypadku Jarosław Kaczyński zachował się uczciwie wobec wyborców ale wiem także że na tym portalu opisywano przypadki ukazujące antypolską stronę Jarosława Kaczyńskiego.

  3. Rysio mówi

   Co ma piernik do wiatraka, przecież ta publikacja to obiektywna analiza publikacji GW.

  4. Jacek Międlar mówi

   Czy Pan przeczytał powyższą publikację?

  5. Piotr mówi

   Być może nie złapał subtelności ironii 🙂

 1. marju73 mówi

  Żydzi z wyborczej legendują swojaka. Lepiej poczytać co na temat Kalkszajna ma pan Wrzodak.

 2. Fab mówi

  Drogi Jacku, w mojej ocenie podzielasz Pan los Adama Andruszkiewicza. Partia „niewygodnych ludzi” „kupuje” aby zrobić z nich „swoich”… W mojej ocenie stracił Pan moje oczekiwania, jak i swój autorytet. Słowa ” zwłaszcza uczciwy biznesmen ” zdradza tajemnice poliszynela. Trzeba umieć czytać pomiędzy wierszami…. Więcej pokory i mniej samouwielbienia….

  1. Jacek Międlar mówi

   Czy Pan rozróżnia analizę publikacji od pochwały dla Kaczyńskiego?

 3. Ewa mówi

  Ja osobiscie nie wierze w takie „przypadki”!! W GW pracuja szumowiny,zdrajcy i antypolacy ale nie glupki ktore z „tasm JK” nie potrafiliby odczytac przekazu tresci! Wyraznie sie podlozyli robiac JK przysluge w czasie kiedy PIS juz przypomina PO i blatuje sie z polityka lewactwa! Jest to pewnie ukartowana gra na ocieplenie wizerunku JK rekami najzacieklejszego wroga PISu. Rodzinne koligacje Kurskich pewnie sa tym wlasnie spoiwem takiej gry POPISu na uzytek publiczny!! Szechter pewnie dostanie pomoc finansowa dla antypolskiego szmatlawca GW a PIS zyskal opinie prawego i sprawiedliwego w oczach wyborcow!! Cale szczescie ze nie wszystkich!!

 4. rob mówi

  ale powaznie? czlowiek z najwieksza wladza w kraju wlasnie robi interesy opierajac sie o swoje wplywy w panstwie. laczy niebezpiecznie biznes z polityka i wszystko jest OK? no kurde to juz sa jaja. wszyscy zdradzacie swoje idealy. wszyscy. wystarczy ze troszeczke wladzy lub kasy sie na koncu kija pojawi. straszne to. tylko Polski szkoda. mialo byc lepiej a uklady sa jeszcze wieksze i gorsze. przeciez to jest PATOLOGIA! WSTYD. zaczynam sie zgadzac ze stwierdzeniem: ” malutcy wybrali malutkich”. i to nie o wzrost chodzi ( uwaga dla mniej bystrych, a widze ze ich tutaj sporo)

 5. Konto w banku mówi

  Najpierw niech w ogóle gdzieś założy konto bankowe bo nie mają gdzie mu wypłaty dać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.