Rosną zarobki Ukraińców w Polsce. Niektórzy zarabiają więcej niż Polacy na tych samych stanowiskach

fot. pixabay.com
5

Portal Bussines Insider opublikował dziś dane dotyczące zarobków Ukraińców pracujących w Polsce. Według analiz przedstawionych przez Personnel Service, Ukraińcy zarabiają tyle samo, a czasem nawet więcej niż Polacy na tych samych stanowiskach. 75 proc. Ukraińców w Polsce zarabia powyżej 2,5 tys. złotych netto miesięcznie, a 15 proc. deklaruje kwotę powyżej 3,5 tys. zł miesięcznie.

-Wyniki naszego raportu wskazują, że co siódmy pracodawca w Polsce uważa, że obecnie jest trudniej o ukraińskiego pracownika – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, cytowany w komunikacie. – Przedsiębiorstwa, by utrzymać dotychczasowy poziom działalności, muszą oferować pracownikom z Ukrainy warunki porównywalne do tych proponowanych Polakom. Oprócz odpowiedniej pensji liczą się też dodatkowe benefity, najczęściej są to zakwaterowanie, wyżywienie czy Internet – dodaje Inglot.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prawie 9 na 10 z pracujących Ukraińców na swoje miesięczne utrzymanie w Polsce wydaje mniej niż 1000 zł – wynika z badań Personnel Service. Jest to możliwe dzięki benefitom oferowanym przez pracodawców. Połowa Ukraińców pracujących w Polsce ma zapewnione mieszkanie, a co trzeci wyżywienie. 28% ukraińskich pracowników ma zapewniony darmowy dojazd do pracy, a 27% – darmowy Internet.

Ze względu na dodatkowe koszty, zatrudnianie kadry ze Wschodu jest często droższe niż znalezienie pracownika na rynku. Nierzadko jest to jednak jedyny sposób, by wypełnić luki kadrowe – podkreśla Krzysztof Inglot z Personnel Service.

Nasz komentarz: Dzieje się to, co było do przewidzenia. Skoro niskimi płacami wypchnięto Polaków z ich własnego kraju, to na ich miejsce trzeba zatrudniać Ukraińców. Ale ponieważ Ukraińcy stają się jedynym sposobem na wypełnienie luk kadrowych, mogą stawiać wyższe wymagania płacowe. W efekcie pracodawcy zmuszeni są płacić im coraz wyższe pensje i oferować dodatkowe benefity. Tania siła robocza zza wschodniej granicy, na której oparto rozwój polskiej gospodarki, okazuje się mitem. Jedyny rezultat, jaki osiągnięto, to postępująca podmiana populacji w Polsce. A rząd premiera Morawieckiego planuje przyspieszenie tego procesu.

Źródło informacji i cytatów: businessinsider.com.pl

Przeczytaj też:

PiS wprowadza dopłaty do czynszu dla cudzoziemców pracujących w Polsce

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Waldemar mówi

  U mnie we firmie 10 zł na godzinę netto i same nocki

  1. goj mówi

   Moja rada: wymień paszport na ukraiński. Mi jako programiście z kilkuletnim stażem pracy proponowali ostatnio zarobki kasjerki z supermarketu po zawodówce. Przechodząc przez biura słychać udawanie znajomości angielskiego i “jakiś” wschodniobrzmiący język. Warszawa 😉

  2. goj mówi

   I dodam jeszcze, że tak niskie propozycje zarobków wcale nie wynikały z tego, że miałem jakieś braki na rozmowach kwalifikacyjnych, wręcz przeciwnie, nierzadko okazałem się bardziej kompetentny od rekrutera-programisty z firmy.

 2. Zbulwersowany mówi

  Polska mniejszość w Polsce staje się coraz mniej liczna i coraz bardziej dyskryminowana. Jesteśmy traktowani wyłącznie jako mięso wyborcze, a co gorsze wielu z nas daje się tak traktować. Masochizm do sześcianu.

 3. Andy mówi

  Personnel Service mafia jak piszą na swojej stronie sprowadzająca do Polski MIESIĘCZNIE 50000 ukrow-chazarow. Co maja mówić jak interes się kreci, kiedy służby zaczyna sprawdzać te mafie. 1000 autokarow , czyli 33 dziennie od nich wjeżdża do Polski, zloty interes a jednocześnie wypychają Polaków z rynku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.