Polacy ratujący Żydów mają być upamiętnieni… płytkim kanałem za Muzeum POLIN

muzeum POLIN/ fot. twitter
6

Teren zielony wokół Muzeum POLIN w Warszawie ma się zmienić. Rozbudowana zostanie siłownia plenerowa, dodana nowa roślinność. Jednym z elementów ma być też płytki kanał wodny upamiętniający Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którym woda ma płynąć wokół wzniesienia na tyłach muzeum. Pomysły od września będą konsultowane z mieszkańcami – informuje portal jewish.pl.

Zamysł postawienia pomnika poświęconego polskim Sprawiedliwym w sąsiedztwie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od lat spotyka się z bardzo ostrym sprzeciwem społeczności żydowskiej i naukowców z Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Jednym z przeciwników oddania w tym miejscu hołdu Polakom ratującym Żydów jest prof. Jan Grabowski oskarżający Polaków o współudział w Holokauście i wymordowanie 200 tysięcy Żydów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Jest mnóstwo innych miejsc, które są tego pomnika godne. Jeżeli chodzi o to miejsce, to powiedziałbym, że jest jednym z ostatnich, w którym taki pomnik powinien stać. Getto jest – nazwijmy to – malutkim rezerwatem żydowskiej pamięci, który powinien być poświęcony żydowskiemu umieraniu, odbywającemu się w obliczu braku pomocy. Nie tylko zresztą pomocy. Skoro już mówimy o tej lokalizacji, to jest to miejsce masowych rozstrzeliwań Żydów po upadku getta. To było miejsce kaźni Żydów wyłapywanych w Warszawie po upadku getta w 1943 i 1944. Można powiedzieć, że prochy Ringelbluma są dziś w miejscu, gdzie stoi Muzeum Historii Żydów Polskich. Wiem, że organizatorom chodzi o to – jak to jeden z nich powiedział – żeby wielu ludzi to obejrzało. Ja to rozumiem, ale jeśli chodzi o duży ruch, to mogą ten pomnik postawić na Okęciu lub przy Rotundzie – mówił Grabowski w 2014 r. w rozmowie z portalem jewish.pl.

Nasz komentarz: Kanał jako upamiętnienie Polaków ratujących Żydów to pomysł z serii „Jak napluć Polakom w twarz”. Już samo słowo „kanał” jest synonimem czegoś beznadziejnego. Kanał kojarzy się też ze ściekami i – mówiąc brutalnie – z pozbywaniem się g…a. To kuriozalne „upamiętnienie” ma być usytuowane na tyłach żydowskiego muzeum. Gojom miejsce od frontu w żadnym razie się nie należy. Najwyżej mogą dostać kanał za budynkiem. I niech się cieszą.

Źródło: jewish.pl

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Czerwcowy „łyk wolności”, czyli opozycja totalna wielbi Kuklinowskiego, a Polska Kmicica

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Ada mówi

   Myślę, że Polacy w ogóle nie będą chcieli upamiętnienia od takich ludzi – ani w ścieku(!!!), ani w gnojownicy, ani w rzece czy strumyku, gdzie kiedyś spływała bezczelnie krew z ich ubojów rytualnych(brrrr), co starsi pamiętają, ani na NASZEJ POLSKIEJ, POLSKIEJ ZIEMI !, nazwanej wbrew wszelkim prawnym podstawom i nawet zwykłej logice: jakimś „POLIN”!!!
   To KTO? I JAKIE, JAKIE OBYWATELSTWO EKSPRESOWO I NA ZASADACH SZCZEGÓLNYCH NADAJE IM nawet bez spełnienia podstawowych wymogów? Nie POLSKIE ???, Czy POLSKIE!!!
   Przecież tuż za Odrą mają swoich….”najlepszych przyjaciół”! i nawet…pokrewnej rasy panów!, którym ta ona już się znudziła pośród muzułmanów…, chociaż możliwe, że wolą mimo wszystko tych nowych „przyjaciół”, byle nie przedwojenną powtórkę włażenia im z buciorami „na łeb, na szyję” …

 1. Czesław mówi

  Głoszona od czasów rozbiorowych, wroga nam propaganda, ma na celu zaszczepianie kompleksu niższości Polakom, żeby byli ulegli i pokornie znosili zniewagi, dawniej od zaborców, a obecnie od sąsiadów a w szczególności od Żydów i Ukraińców. W takim celu są nagłaśniane te poświęcenia całych polskich rodzin, żeby uratować Żydów w czasach Holokaustu. W tak ekstremalnej sytuacji, nikt nie wie jak by się zachował, w szczególności w stosunku do dzieci, ale wynosić „pod niebiosa” ojca rodziny który ukrywa Żydów w piwnicy czy w stodole, prawie ze 100% pewnością że zginą i Żydzi i jego rodzina?. Trudno się dziwić że inne narody postrzegają nas jako „nienormalnych”. Czy to się nazywa bohaterstwo czy brak odpowiedzialności i miłości do własnej rodziny?. A czy byli SPRAWIEDLIWI ŻYDZI RATUJĄCY POLAKÓW ? Ryzykowali własnym życiem i swojej rodziny , może zginęli by uratować od śmierci Polaka?. Ja o takim przypadku nie słyszałem. Należy też uświadomić sobie bezwzględność ukrywających się Żydów w stosunku do swoich opiekunów, których świadomie skazywali prawie na pewną śmierć, razem z rodziną. Pisze książki o polskim antysemityzmie m.in. J.T.Gross a my niestety poddajemy się sposobowi przedstawiania okresu okupacji niemieckiej na naszych terenach przez tego typu polakożercze osoby. Licytujemy się w udowadnianiu, jacy to my porządni i bohaterscy, ilu to Polaków zginęło w obronie Żydów, ile to drzewek w Izraelu posadzono dla Polaków „sprawiedliwych wśród narodów świata”. Można to nazwać, niezrozumiałym dla mnie, tragicznym i dziwacznym masochizmem narodowym.” Stawiamy muzea dla Polaków ratujących Żydów, to Żydzi powinni stawiać te muzea za własne pieniądze w Niemczech, Brukseli, Izraelu i w St.Zj., wypłacać tym rodzinom sute emerytury a to my jeszcze Żydom płacimy.
  Tak tą sprawę traktujemy my, co obrazuje fragment ewangelii według św. Jana: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.
  A tak tą sprawę traktują Żydzi, przytaczam za http://dom-z-papieru.blogspot.com/2014/03/sprawa-ludzi-wyrabanych-jak-las.html
  „W ustawie Knesetu z 1950 roku, zgodnie z którą Żyd ratujący siebie ma prawo wydać na śmierć swoją rodzinę! Żyd nie może także narażać swojego życia w obronie drugiego człowieka. „

  Ja czuję urazę do narodu żydowskiego głównie z powodów historycznych i politycznych więc nie jest to antysemityzm, ale żal i nieufność spowodowane złymi doświadczeniami

 2. Constancja mówi

  „Kto pod kim „kanaly” kopie ten sam w nie wpada”.
  Jeden warunek musi byc spelniony, milosc, milosc do Boga. Zebyscie wiedzieli jak On broni tych co sa oczerniani, ponizani, osmieszani…

 3. julie mówi

  Nie zycze sobie Ha Polka z dzuada pradziada aby jakis lucyferski pazur obrzezal pamiec moich Ukochanych Braci i Siostr ! Tak mi dopomoz Panie Boze I Wszyscy Swiecie ! Niech sie nie waza nawet doprowadzic kolejnych pomyslow uderzajacych w Moich Polesi ! Mafia hipokrutow ! Woooon z Polski , padlin ! Woooooon !

 4. olek mówi

  Co tu komentować-zwykła swołocz-którą należy pogonić z Polski.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.