Kościół przeżarty banderyzmem! Duchowny wychwala ludobójców, wyzywa Polkę i odgraża się, że Ukraińcy zabiorą Przemyśl, Lublin i Kraków [ZDJĘCIA]

Przemawiający: ks. Mihail Gredil / Fot. Facebook
18

Banderyzm na Ukrainie rośnie jak grzyby po deszczu. Inicjatorzy i realizatorzy ukraińskiego ludobójstwa na Polakach są stawiani przez Ukraińców na piedestał. I nie czyni tego – jak próbuje nam się wmówić – margines społeczny, ale Ukraińcy w całym kraju, w tym grekokatoliccy duchowni.

Banderyzm to sprawa całej Ukrainy

Aktualnie, na Ukrainie zaobserwować można zakrojoną na szeroką, ogólnoukraińską skalę gloryfikację zbrodniarzy z UPA: w mediach społecznościowych, szkołach, na ulicach, a nawet w parlamencie, gdzie w grudniu 2021 roku większością głosów przegłosowano uchwałę o 80. rocznicy ludobójczej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Mocą uchwały, Krajowej Komisji ds. Radiofonii i Telewizji zarekomendowano tworzenie tematycznych programów oraz opraw wydarzeń z okazji rocznic wskazanych w uchwale. Rezolucja proponuje także, aby Ukrposzta (Poczta Ukraińska) i Narodowy Bank emitowały znaczki pocztowe i monety okolicznościowe z okazji pamiętnych dat i rocznic.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zbanderyzowany Kościół greckokatolicki
Polskie ofiary ukraińskich ludobójców
Polskie ofiary ukraińskich ludobójców

W banderyzację, tj. gloryfikację ukraińskich zbrodniarzy, z ludobójstwa na Polakach czynienie heroicznego czynu lub redukowanie go do rangi konfliktu, zaangażowani są także grekokatoliccy duchowni. Ich poprzednicy zasłynęli święceniem toporów, siekier, wideł i innych narzędzi zbrodni, którymi „ukraińscy heroje” mordowali niewinnych polskich cywilów, z którymi jeszcze przed wojną zasiadali do świątecznego stołu.
W czasie sianokosów szli Polacy z Ukraińcami, razem pięknie śpiewali. To była sielanka – mówi Pani Anna Misztel (z d. Wijatyk) z Szumlan na Kresach i wskazuje, że wspólne uroczystości greko- i rzymskokatolickie dla Polaków i Ukraińców były standardem.

Ludobójstwo na Polakach nie przybrałoby tak potężnych rozmiarów, gdyby nie udział w nim grekokatolickich duchownych, o czym nie mają wątpliwości Świadkowie ukraińskich zbrodni, z którymi regularnie przeprowadzam wywiady (TUTAJ).

Ukraińscy duchowni – według relacji Świadka Władysławy Gryszpińskiej – na wioskach tworzyli kopce i ustawiali na nim krzyże. Ten znak miał informować grasujących po Wołyniu ukraińskich bandytów, że w danej miejscowości mieszkają Polacy, których należy wyciąć w pień. Na terenie współczesnego Podkarpacia przewodniczyli antypolskim nabożeństwom i pochodom.
Za Niemców, pod koniec okupacji, Ukraińcy urządzili w Małkowicach ceremonię zakopywania polskich kajdanów. Ja widziałem osobiście jak cerkwi w Małkowicach wyszła procesja z księdzem grekokatolickim oraz chorągwiami kościelnymi. Za nimi szli chyba wszyscy mieszkańcy Małkowic narodowości ukraińskiej – wspomina mieszkaniec Małkowic, naoczny świadek tych wydarzeń, którego wspomnienia opublikuję w przygotowywanej książce ze wspomnieniami świadków ludobójstwa.

Byli i tacy grekokatoliccy księża, którzy podczas nabożeństw dla ludobójców z ambon wygłaszali hasła: Smert Lacham – sława Ukrajinu; Lachiw wyriżem, Żydiw wydusym, a Ukrajinu stworyty musym; Bude lacka krow po kolina – bude wilna Ukrajina, czyli Śmierć Polakom – sława Ukrainie, Polaków wyrżniemy, Żydów wydusimy – a Ukrainę stworzyć musimy i Będzie polska krew po kolana – będzie wolna Ukraina, zaś po odprawieniu diabelskich modłów niejednokrotnie zrzucali sutannę i chwytali za broń, by mordować „Lachów.

Andrej Szeptycki / Fot. NAC
Andrej Szeptycki / Fot. NAC

W tym miejscu wspomnieć także należy o impertynenckim szowiniście, abp. Andreju Szeptyckim. Szeptycki zasłynął z oddawania hołdu Adolfowi Hitlerowi, wspierania i oddelegowywania kapelanów do formacji banderowskich i nazistowskich. Ponadto z jego polecania biskup Josyf Slipyj odprawił we Lwowie 18 lipca 1943 r., a więc chwili gdy płonął Wołyń, msze św. dla ochotników ukraińskich wstępujących do SS. Modlił się także o pomyślność wojsk Adolfa Hitlera i oddelegowywał swoich księży do SS. Jego sprawie poświęciłem cały rozdział książki pt. „Moja walka o prawdę” (TUTAJ). Watykan nadał mu miano „Czcigodnego Sługi Bożego” stawiając go na pierwszym miejscu w kolejce do beatyfikacji. W tej sprawie, z kategorycznym sprzeciwem wobec wynoszenia Szeptyckiego na ołtarze, początkiem lutego 2022 roku, po raz drugi przesłałem petycję z niemal 4 tys. podpisów.

Duchowieństwo Kościoła greckokatolickiego nigdy nie przeprosiło za zbrodnie na Narodzie Polskim. Ba, nadal przewodniczy nabożeństwom upamiętniającym ukraińskich ludobójców z okresy II wojny światowej czy wojny polsko-ukraińskiej (1918-1919).
PRZECZYTAJ: Skandal! Na Ukrainie odsłonięto pomnik morderców Polaków! Kierowali się zasadą: „Śmierć Polakowi!” [WIDEO i ZDJĘCIA]

Heroj w sutannie
Pod wpisem wstawiłem zrzut artykułu, którego dotyczy wpis duchownego
Pod wpisem wstawiłem zrzut artykułu, którego dotyczy wpis duchownego

Jednym ze współczesnych grekokatolickich duchownych, który ze Stepana Bandera uczynił sobie bożka, jest ks. Myhail Gredil ps. „Apostol Miki”. To duchowny z parafii pw. Zwiastowania Pańskiego we Lwowie, kapelan wojskowy oraz katecheta. Poza tym, że jest Laureatem Nagrody im. Stepana Bandery, zalicza się do grona absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (zdjęcia pod artykułem).

Na jego profilu na Facebook’u (TUTAJ) znaleźć można całą masę fotografii, na których nie sposób nie dostrzec banderowskich barw. Chętnie fotografuje się z karabinem w dłoni oraz pod pomnikiem Bandery, tego Bandery który apelował: „Zabij każdego Polaka w wieku od 16 do 60 lat”. 2 stycznia 2021 opublikował wpis, w którym pochwala przemarsz w Słowiańsku ku czci ludobójcy.
„Kim był bohater Ukrainy Stepan Bandera?” Wywiad z dr Lucyną Kulińską (cz. 2/3) – wPrawo.pl

„Polaczku, chwała UPA”

Duchowny nie kryje się ze swoimi poglądami. Ba, zdaje się, że te, z których nie wyraża publicznie są jeszcze bardziej radykalne. W prywatnej wiadomości, do polskiej użytkowniczki Facebooka, która zapytała go czy „sumienie i dekalog pozwalają mu gloryfikować zwyrodniałych barbarzyńców, zdziczałych morderców z UPA”, odgrażał się, że oni, Ukraińcy, „przywrócą ziemie ukraińskie: Przemyśl, Lublin, a może Kraków”. I dodał: „jesteś żałosny Polaczku, chwała UPA”.

Czerwono-czarna Cerkiew

Nie ma wątpliwości, że ukraińskie duchowieństwo Kościoła grekokatolickiego zna poglądy Gradila. Nie ma także podstaw, by twierdzić, że Gradil jest kościelnym marginesem na Ukrainie. U boku duchownego występują inni grekokatoliccy kapłani, a Gradil głosi swoje poglądy publicznie, a nawet wypowiada się dla ukraińskich mediów. Jego przełożeni nie interweniują, nie potępiają, nie odcinają się od jego poglądów, a nawet wyznaczają go do piastowania wysokich stanowisk. Oznacza to, że ukraiński Kościół greckokatolicki jest przeżarty banderyzmem, a duchowieństwo uważa, że jest mu z nim do twarzy.

A skoro Auschwitz nie spadło z nieba, a my – zdaniem ministra obrony Ukrainy – możemy spodziewać się kolejnej fali ukraińskiej migracji do Polski, w naszych sercach powinny rodzić się realne obawy, że historia – być może w nieco innej formie – może się powtórzyć, a rzekoma wojna ukraińsko-rosyjska będzie okazją to zaprzepaszczenia zrealizowanych założeń operacji „Wisła”.

Zdjęcia ks. Myhaila Gradila z z galerii zdjęć jego profilu na Facebooku

Przeczytaj także:

J. Międlar: Rosyjska inwazja pretekstem do ukrainizacji Polski? Zmasowana fala ukraińskich migrantów, czyli Akcja „Wisła” pogrzebana

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Ewa-Maria mówi

  Watykan pod 'skrzydłami’ Franciszka zszedł na psy. To on ciągnie KK w przepaść . To najgorszy papież w dziejach watykańskich.

 2. Hammurabi mówi

  Pisałem już o patologii „wybaczania”. „Wybaczania” które powoduje rozzuchwalenie oprawców. „Wybaczania” za wszelką cenę, „wybaczania” zbrodni przez tych, których one nie dotknęły!
  Zbrodnia na Polakach jest wciąż zbrodnią bez kary. Wmawia się nam, że konieczne jest pojednanie, wybaczenie i odrzucenie zemsty w imię wyższych celów. Mamy wybaczać każdemu. Niemcowi, Żydowi, Słowakowi, Czechowi, Litwinowi czy Rosjaninowi…
  Za jakże nieliczne akty odwetu nakazuje się nam wstydzić, posypywać głowy popiołem i przepraszać.
  Nie można zrobić większego błędu.
  Łazi pomiędzy nami ponad dwa miliony Ukraińców. Cieszą się wszelkimi naszymi nam prawami jednocześnie korzystają z szeregu ułatwień…
  Nie tedy droga. Nie tak powinno być.
  Póki Ukraińcy przebywający w Polsce nie odczują zmian w traktowaniu wywołanych gloryfikacją morderców i zbrodniarzy, póty tam gdzie polskie kości leżą w dołach śmierci będzie rozkwitała antypolska propaganda.
  Jedno jest pewne… Jucha Myhaila Gredila jest równie czerwona jak krew ofiar jego idoli.

 3. Emilian58 mówi

  Trzeba gonić Ukrów z Polski razem z tą chazarską bandą z PRAWEM w nazwie! A najlepiej to pognać całą tą „polską” klasę polityczną. Polacy wciąż nie mogą skumać że w Polsce nie ma partii politycznych są tylko mafijne gangi mocno zażydzone! I dlatego koniecznie trzeba oddzielić żydów od państwa. Każdego państwa najlepiej!

 4. Shadow mówi

  No właśnie, potomkowie zbrodniarzy nam grożą, gardzą nami, mimo, żę w Polsce mają więcej przywilejów niż sami Polacy, oczywiście za sprawą zdradzieckich ..ujoplątów polityków polskich, którzy na okrągło im się podlizują i włażą im w d……. bez wazeliny. Dlaczego zdradzają własny naród, a służą narodowi zbrodniarzy, trudno pojąć.

 5. anonim mówi

  @Shadow to bardzo proste. Polskojęzyczne władze to agentura syjonistyczna, której zadaniem jest dbanie o żydowską rację stanu. Ona zakłada, odzyskanie swojej hipoteki Krymu, oraz cennych ziem wschodniej ukrainy pod zasiedlenie ewakuowanych parchów z państwa leżącego w Palestynie. Zachowanie władz w Polsce filoukraińskie przy wrogim i nienawistynym zachowaniu władz ukrainy to dowód kompletnej indolencji na polską rację stanu, a przekazywanie ZA DARMO broni państwu wrogiemu to już paranoja. Dochodzi do tego kompletna bezbronnośc Polaków w postaci braku broni przez politykę komunistycznych mend, którzy twierdzą że pańtwo zapewni bezpieczeństwo. Gdyby rządzili nami gentetyczni Polacy, to w obecnej sytuacji każdy pełnoletni i zdrowy psychicznie Polak powinien mieć nakaz posiadania broni szturmowej w swoim domu i spory zapas amunicji. Niestety przez agenturalne polskojęzyczne władze jesteśmy wytawieni na rzeź. P.S. myślicie że ktoś na świecie przejąłby się losem Polaków, przy przyczepieniu nam metki antysemitów i współmorderców żydów? Absolutnie NIE! Masmedia trąbiłyby że wreszcie nastąpiła sprawiedliwa zemsta za tzw. holokaust, a potomkowie ,,zbrodniarz” ponieśli ,,zasłużoną” karę.

 6. Tolek mówi

  Nacjonalizm prowadzi do zbrodni.

 7. Hammurabi mówi

  A do czego prowadzi komunizm?
  Myślę, że chodziło ci nie tyle o „nacjonalizm” a o jego skrajną, chorobliwą postać zwaną szowinizmem.

 8. ggg mówi

  widać że klecha lubi młodych wpółnagich chłopców… o co to kozaczenie, ukroidy? zaraz zobaczymy jakie z was chojraki jak wam ruscy d przetrzepią
  do zmorawieckiego i reszty hołoty z wiejskiej: ja za lwówek i kijówek umierać nie zamierzam, kapewu?

 9. ggg mówi

  głupota prowadzi do prokurowania takich jak toluś…

 10. Boguslaw mówi

  Zapamietajmy sobie te ich kurewskie, bandyckie mordy ukrowskich psychopatow!
  Moze uda nam sie ich spotkac na spacerku gdzies w Krakowie, albo na Gubalowce!?.
  Nie zdziwcie sie, gdy, zamiast zaplacic za piwo, wyciagna zza plaszcza swojego kalacha!
  Panie Boze, nie kaz nam dalej przezywac takiego upokorzenia z rak tych demonow, kanalii i mordercowi i ich parszywych dzieci i przyslij wnet swoich gniewnych Aniolow Smierci, aby nas od nich wreszcie uwolnic!
  Serdecznie Cie wszyscy o to blagamy!

 11. Boguslaw mówi

  A czym jest, pierd..ny tolkowy durniu twoj chazarski ruch w isra-HELL-u, jak nie nacjonalizm, szowinizm, terroryzm i bandytyzm, w jednym!?
  Jak smiesz bydlaku, jeszcze lazic po tej ziemi!?
  Dlaczego kanalio nie zapadniesz sie NATYCHMIAST, pod ziemie!?
  Jak smiesz, bestialski demonie, otwierac swoja, ziejaca diablem, zakazana morde!
  Ty nie masz juz tutaj absolutnie nic do szukania!
  Tobie nalezy sie tona siarki i twoje prywatne jezioro smoly, ktora bedzie ci sie wciaz wlewala do twojej smierdzacej, diabejskiej, mordy!
  Nie zapomnic zabrac ze soba cala twoja zdradziecka rodzine chazarskich, wrednych, kanalii i zostancie tam wszyscy przez najblizsze 100.000 lat!

 12. John mówi

  Ukraińska społeczność wymaga wpierw zbiorowego egzorcyzmu, żeby móc przejść do edukacji w celu uświadomienia im kim był Banderowski oprawca, ponieważ to nadzwyczajne zaślepienie ma wszelkie znamiona demonicznego zniewolenia, które podobnie występuje u osób owładniętych kowidianizmem destrukcyjnym.

  Ostatnio spotkałem znajomego, który po dwóch latach kowidiańskiego prania mózgów nadaje się do leczenia psychiatrycznego, zero kontaktu werbalnego, obłęd w ooczach i przemieszcza się nocą jak zombie.

 13. BP mówi

  Szatan opanował ten Kościół. Tam gdzie nie ma miłości , nie ma Chrystusa . Chrystus jest w uciśnionych, prześladowanych i pogardzanych przez nich. Zrozumieją to dopiero wtedy , gdy staną przed Stwórcą. Żaden żal nie ukoi wtedy ich bólu, który będzie sumą bólów i krzywd, które zadali swoją pychą.

 14. Piotr mówi

  Nowa książka Pana Jacka powinna być obowiązkową lekturą każdego młodego Polaka, a w kwestii Ukraińców to faktycznie Polscy politycy aktualnie balansują pomiędzy dżumą i czerwoną zarazą. Teraz jesteśmy dla nich braćmi w obliczu rosyjskiego buta, tak krzyczy przewodniczący Ukraińskiego parlamentu. Sie nie spodziewali, że Polacy ich wesprą

 15. Sssas mówi

  Jak będę na ukrainie złoże tej kurwie smieciowi wizytę i nie tylko Ja.

 16. Demoktoś mówi

  Wszystko się odwraca, zbierają podpisy o nadanie Putinowi nagrody Nobla za błyskawiczne przerwanie pandemii. Tak poza tym słowami mojego kolegi; mamy problem z „naszym” rządem, nie z Ukraińcami

 17. Slawek mówi

  Nie dać się i gonić ich za wszelką cenę. Nasz rząd myśli tylko o swoich własnych i kolesiowskich układach przy ewentualnej odbudowie Ukrainy to będą ogromne pieniądze. Pomoc jaką oni dostają nie jest bezinteresowna a poza tym żaden rząd nie ma własnych pieniędzy to są nasze naszego społeczeństwa pieniądze

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.