Białoruski sąd zlikwidował polską szkołę. Jako powód podano obronę interesów państwowych i społecznych

uczniowie polskiej szkoły społecznej w Brześciu/ fot. screen
15

W poniedziałek (19.04.2021) sąd gospodarczy w Brześciu wykreślił z rejestru spółkę z o.o. „Polskaja Szkoła”, która stanowiła formalną podstawę dla działającej od 2016 roku Polskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta. Szkołę prowadzili działacze Forum Polskich Inicjatyw Brześcia i Obwodu Brzeskiego. Prezesem tej organizacji jest Anna Paniszewa, aresztowana 12 marca za zorganizowanie obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które białoruska prokuratura uznała za „podżegania do nienawiści na tle narodowościowym”.

ZOBACZ: Represje wobec Polaków na Białorusi. Dyrektor szkoły aresztowana za zorganizowanie obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych [WIDEO]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wykreślenie spółki z rejestru odbyło się na wiosek administracji rejonu, która uznała, że podmiot stanowiący podstawę dla działalności polskiej szkoły społecznej powinien zostać zlikwidowany „w celach obrony interesów państwowych i społecznych”. W szkole uczono języka polskiego i historii, a uczęszczało do niej stu kilkudziesięciu uczniów. Kilkudziesięciu uczniów należało do prowadzonej przez Paniszewą drużyny harcerskiej.

W ramach trwających od początku marca represji aresztowano też działaczy Związku Polaków na Białorusi: Andżelikę Borys, Andrzeja Poczobuta, Irenę Biernacką i Marię Tiszkowską.

ZOBACZ: Białoruska prokuratura oskarża szefową Związku Polaków o rehabilitację nazizmu i wzbudzanie wrogości na tle narodowościowym

Komisja Europejska wezwała do ich uwolnienia, a premier Morawiecki oświadczył, że „każdy Polak mieszkający na Białorusi może liczyć na pomoc Polski” oraz , że „będziemy ujmować się za Polakami we wszystkich możliwych miejscach”. I na tym walka o uwolnienie Polaków na Białorusi się zakończyła, a premier zajął się jeżdżeniem po punktach szczepień, gdzie wygłasza przemowy o szczepionce jako przepustce do normalności. A Polacy jak siedzieli w białoruskim więzieniu, tak siedzą nadal. Wygląda na to, że premier Morawiecki już o tym zapomniał.

Źródło informacji: kresy.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Prezydent gasi światło

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Repatriant mówi

  oto dorobek pisdowskiej dyplomacji i w szczególności romaszewskiej

 2. Kunegunda mówi

  Dlaczego POLACY pozwalaja by żydówka Romaszewska opłacana z naszych podatków — niszczyła Polskie stosunki z Bialorusia?

 3. Jarek mówi

  Oto efekty polityki reżimu Morawieckiego….

  1. Boguslaw mówi

   Nie ma innej Drogi, musimy jak najszybciej pozbyc sie tych chazarskich skurwysynow!
   Ufam jedynie, ze Prezydent Lukaszenka i Putin, nie beda juz wiecej mscili sie na Polskim Narodzie, a poprzestana na wlasciwych winnych tego barbarzynstwa, tzn. akurat tych, ktorzy nie maja do naszego Narodu, absolutnie rzadnego prawa, bestialska pasozydowska, kurewska mafia!

  2. anonim mówi

   Sprawa jest prosta, ale równocześnie skomplikowana. Jeśli Polska ma być traktowana po partnersku przez Rosję i Białoruś, to musi przestać być wasalem żodowsko-amerykańskim. W praktyce jest to bardzo trudno osiągnąć, gdyż cała klasa polityczna w naszym kraju jest przesiąknięta polskojęzycznymi przybłędami o rodowodzie żydowskim, których ZSRR pozbyło się z własnego kraju.

  3. Matka mówi

   No i patrzcie, jaki karaluch sowiecki wylazł z nory. Jak śmiesz, gnido putinowska, pluć na polski rząd w obronie Łukaszenki, prześladującego naszych rodaków, czy tego drugiego KGB-isty? Dużo tej sowieckiej swołoczy po 1945 roku się u nas zagnieździło, potomkowie czerwonoarmiejców, kurwa ich mać.

 4. Rebih mówi

  I znowu Polacy dali się użyć innym jako taran w ich walce o swoje interesy.

 5. szalom mówi

  Geremkowy kahał popełnił draństwo organizując antybiałoruską rozgłośnię propagandową z Romaszewską na czele w interesie szachrajskiej międzynarodówki zainteresowanej spadkowym i bezspadkowym rozszabrowaniem Białorusi. Natomiast użycie w tym celu Związku Polaków było już cyniczną zbrodnią. Angelika i Poczout na tej odsiadce zrobią geszeft natomiast polska szkoła w Brześciu pójdzie w zapomnienie bo nikt się o nią nie upomni gdyż polska szkoła szachrajskim lokajczykom w warszawce zwisa kalafiorem.

  1. Matka mówi

   O, kolejny dziadek po TP Grunwald się ujawnił. Stare komunistyczne trepy bronią post-sowieckich reżimów i jeszcze próbują ubrać to w niby patriotyczne slogany, podlane, oczywiście, tępym antysemityzmem dla idiotów. „Bić Żyda, kłaniać się Rosji” – tak? A won za Don, importowany ze wschodu „patrijocie”.

 6. Rafał mówi

  Mamy czegośmy chcieliśmy!!! Białoruś to faktycznie Wielkie Księstwo Litewskie!! Tam do dziś można kupić koszulki z husarzem i inne podobne pamiątki!! Ale nasze, pożal się Boże, „rządy” od lat izolowały Białoruś i wspierały tamtejszą „opozycję”- czyli takich samych sprzedawczyków jak ci, którzy nas zaprzedali eurokołchozowi!!! Polska dyplomacja konsekwentnie odcina Białoruś od Europy a tym samym wpycha ją w objęcia Rosji. No, chyba że Białoruś zgodziłaby się na oddanie władzy Berlinowi ( poprzez rząd kukiełek, jak u nas), na wyprzedanie majątku narodowego, na zepchnięcie do roli kolonii eurosojuza. Nic więc dziwnego że Białorus sekuje Polaków u siebie. Nic dziwnego!!!

 7. W K mówi

  Rząd warszawski odniósł sukces. Polacy przegrali. Pozdrawiam Polaków mieszkających w granicach Białorusi. Im dalej będziecie się trzymać od urzędników rządu warszawskiego, tym lepiej na tym wyjdziecie.

  1. Matka mówi

   Ta, „pacyfikują”… Jaki ty kretyn, Rafał jesteś, to mało słów. Może kiedyś dziadkowie tych dzieciaków będą wdzięczni, że wnuczek niczego do domu nie przyniósł i dziadek nie znalazł się w gronie tych 600 osób, które codziennie umierają na nieistniejącą (w głowach szurów, bo nie chodzi mi o rzeczywistość) epidemię.

 8. z-k mówi

  Patrząc na owe zdjecie płakać się chce. To jakby wymazano z mapy i wyrwano z polskich serc kawałek Polski. To największa ofiara kominternowskiej polityki zagranicznej warszawskiego rządu prowadzonej w imię interesów środkowo-europejskiego kaganatu. Mają siły nacisku na Łukaszenkę by tę szkołę uratować ale tego nie zrobią jak nie zrobili nic dla Kresowych Rodaków na Litwie, Białorusi i Ukarainie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.