Komisja Europejska wzywa do natychmiastowego uwolnienia Polaków aresztowanych na Białorusi

Komisja Europejska/ fot. pixabay.com
31

W czwartek (25.03.2021) Komisja Europejska wezwała władze Białorusi do natychmiastowego uwolnienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta zatrzymanych w ramach represji skierowanych przeciw mniejszości polskiej.

– Obserwujemy dalszą eskalację represji wobec narodu białoruskiego, w tym zaaranżowane kampanie prześladowań obrońców praw człowieka, opozycji i dziennikarzy. (…) Wzywamy białoruskie władze do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Niedawny wyrok skazujący Andżelikę Borys i aresztowanie Andrzeja Poczobuta to wyraźny znak, że mniejszość polska jest najnowszym celem tej polityki – czytamy w stanowisku KE przekazanym PAP.

Oczekujemy, że Białoruś dotrzyma swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie ochrony mniejszości narodowych oraz poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności – oświadczyła KE. – Wzywamy białoruskie władze do natychmiastowego uwolnienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta – zaapelowała.

W środę premier Mateusz Morawiecki wydał oświadczenie w sprawie zatrzymania  Andżeliki Borys i Anny Paniszewej. Aresztowania nazwał „braniem zakładników” oraz „działaniami niezgodnymi ze standardami międzynarodowymi”. Zapewnił, że poruszy tę sprawę podczas czwartkowego posiedzenia Rady Europejskiej. Zarzucił władzom białoruskim, że próbują niszczyć dobre relacje pomiędzy Polakami i Białorusinami.

– Każdy Polak mieszkający na Białorusi może liczyć na pomoc Polski. Apelujemy do władz Białorusi, żeby przestały szykanować Polaków i traktować ich jak zakładników. Będziemy ujmować się za Polakami we wszystkich możliwych miejscach – oświadczył premier Morawiecki.

Źródło informacji i cytatów: PAP, gov.pl

Zobacz też:

Prezydent Duda interweniuje w sprawie Polaków aresztowanych na Białorusi [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. bu ha ha ha ha ha ha mówi

  Brauna wyslijcie,za sama twarz,batko sie zesva ze trachu.

  1. Matka mówi

   Braun, jako fan Łukaszenki, to co najwyżej by przyklęknął i powiedział, że słusznie batko robi, w odpowiedzi na działania polskich wichrzycieli….

 2. Hammurabi mówi

  „Oczekujemy”, „jesteśmy zaniepokojeni” obserwujemy” i – za przeproszeniem – g…o możemy.
  Tak w skrócie można zdefiniować działania unii poza jej granicami.
  O ile wobec „krnąbrnych” państw członkowskich mająca pełną gębę frazesów unijna „wierchuszka” ma „narzędzia” służące do temperowania zbyt daleko idących przedsięwzięć, o tyle wobec państw niezrzeszonych Unia ma tylko możliwość ujadania, niczym kundel zamknięty w kojcu.
  Zresztą polityka unijna wobec Rosji i Turcji, wobec muzułmańskich migrantów, jest wręcz książkowym przykładem jej impotencji i wewnętrznej zgnilizny.
  Ponad to uzależnienie unii od dostaw półproduktów i gotowych wyrobów z krajów azjatyckich a zwłaszcza z Chin nakłada jej dodatkowy kaganiec tak, że nawet szczekać już za bardzo jej nie wypada.
  Za to wypada liczyć się ze zdaniem kontrahentów i trzymać sprzyjający im kurs w polityce, gospodarce i ekonomii.
  Najwydatniej to widać w „zielonym” terroryzmie i wiatrakowo-solarnym zawrocie głowy podczas kiedy kraje w których wielkie koncerny ulokowały swoją produkcję mają na emisję CO2 wywalone i śmieją się w kułak z europejskiego zafiksowania.
  Jedne Chiny i Indie emitują więcej CO2 w rok jak cała Unia przez kilka dziesięcioleci ale co tam, przecież chodzi o pretekst a nie skuteczne działania.
  Podobnie jest właśnie z tym unijnym „wyrażaniem niepokoju”. Białoruś i Rosja to naczynia połączone, więc bez zgody Kremla nic w białoruskim naczyniu nie ubędzie.

  1. Matka mówi

   „„Oczekujemy”, „jesteśmy zaniepokojeni” obserwujemy” i – za przeproszeniem – g…o możemy.
   Tak w skrócie można zdefiniować działania unii poza jej granicami.”

   To jest wyłącznie oficjalny, wygładzony komunikat. Nie wiesz (tak, jak i ja, ani nikt tutaj), co się dzieje za kulisami. Sam fakt reakcji Komisji jest b. znaczący, bo mówi, że UE również się tym tematem zajmuje, a więc nie tylko sama Polska wywiera nacisk na Łukaszenkę.

  2. Cyprian mówi

   Za kulisami pewnie tarmoszą bobra albo pedofilują, bo tylko na to ich stać.

  3. Matka mówi

   Nie to, co twój ukochany wujcio Iwan, co?

  4. Hammurabi mówi

   Wiesz, chciałbym byś akurat w tym temacie miała rację.
   Jednak „pospolitość skrzeczy” a w tym akurat przypadku to rzeczywistość raczej.
   Wiadomo, że istnieje język „polityki” w którym słowa mają niejedno znaczenie i drugie dna, jednak nie w przypadku Białorusi, Turcji, Rosji czy choćby Izraela, że o Chinach nawet nie wspomnę.
   W przypadku Białorusi jest tak, że jak Unia mówi że „naciska” to mówi i jednocześnie „puszcza oczko” w stronę Kremla. Inaczej jest z krajami takimi jak Węgry, Polska czy Bułgaria. Chociaż to właściwie również byłe „demoludy” to są – niestety – w wielkim stopniu spętane unijnym prawem. Dlatego w ich przypadku jeśli Unia mówi że naciska, to naciska i to często nieproporcjonalnie mocno w porównaniu do innych państw, zwłaszcza tych należących do „starej unii”.

  5. Gisbourne66 mówi

   A kto się liczy z EU. Chyba tylko kraje podległe i to szczególnie te ze wschodu (a i to nie wszystkie i nie we wszystkich sprawach). Żadne zewnętrzne poważne państwo nie liczy się z tak słabym tworem i do tego walczącym na poważnie z własnymi tzw. obywatelami (choć akurat z własnymi obywatelami walczy chyba każdy obecny ,,rząd” na świecie). Tyle w temacie.

  6. Matka mówi

   Nie, wcale nikt się nie liczy z 3cią ekonomiczną potęgą świata. Wcale nikt.:)

  7. Matka mówi

   Ja sie licze.

   Tylko trolu „nie pisz smutnych listow”

  8. FciW mówi

   z czym? chyba z pierwszą potęgą w tworzeniu armii socjalnych pasożytów…
   więcej pokory, siksa

 3. Viking mówi

  A JA WZYWAM KOMISJE EUROPEJSKA DO ZAJECIA SIE PRAWORZADNOSCIA W POLSCE !!! SZYJANOWANIE OPOZYCJI

  1. Hammurabi mówi

   To, co prowokacyjnie nazywasz „opozycją” już dawno powinno otrzymać to, na co zasługuje. Przydziałowa szczoteczka do zębów, drelich, taczka i do roboty. Raz dziennie żreć a pięć razy solidne wciery tak, żeby do łbów dotarło czym są. Nie tylko oni zresztą.

 4. Boguslaw mówi

  Nic nie zastapi, rzetelnych, kednoznacznych, dobrosasiedzkich zasad, a nie wbijanie noza w plecy obecnej wladzy Pana Lukaszenki!
  Tym REakcjom suwerennego rzadu Bialorusi, nie mozna sie absolutnie dziwic!
  Puknijcie sie w leb, idioci, barbarzyncy i zdrajcy!
  Czy to az taka trudnosc bylo, taka reakcje, w pore przewidziec!?
  Jakby przesledzic wasze ukryte dzialania, przez wasze lata NIErzadzenia, jest to tylko ciag zniszczenia gospodarki, suwerennosci Panstwa i dobrych stosunkow do naszych wieloletnich partnerow i sasiadow, ktorzy, ze swojej strony, przez lata, bardzo sie o takie wlasnie dobrosasiedzkie stosunki, starali!
  Zawsze jest: ” Cos za cos”, a wiec jest to tylko calkiem normalna konsekwencja tych nadymanych prymitywow i skurwysynow z okragla geba!
  Puknij sie w leb, idioto i zdrajco Polski
  Niech was zdrajcy jak najszybciej, jasny szlag trafi.
  Teraz mozesz Lukaszence jednego obciagnac, bydlaku! Ty sie nadajesz na polityka, jak ja na kosmonaute, ty zwykly durniu, nie mowiac juz o dbaniu o Polska racje stanu!

  1. Matka mówi

   Won za Don, sowiecka gnido, legitymizująca prześladowania Polaków!

   Jak ty szujo w ogóle śmiesz lżyć prezydenta, pisać o zdrajcach i polskiej racji stanu?

  2. Ireneusz mówi

   To ty gnido żydowska wypierdalaj do izraela (celowo małą literą) paść kozy.

  3. Matka mówi

   Kolejna szmata znad Wołgi nadaje? Czy Rosjanie to naprawdę muszą największych debili na służbę u nas tylko brać, mądrzejszych nie było?

  4. Matka mówi

   Przepraszam jednak wszystkich za moje wyrazenia, wiem, ze dzieci tez czataja

  5. Cyprian mówi

   Podpisuję się obydwiema rękami. Zdrajcy przez tyle lat pluli na naszych sąsiadów a teraz udają niewiniątka. Zbrodniarzy ukraińskich dofinansowują bo im jankesi każą. Wkrótce pomniki Bandery i Szuchewycza staną w Przemyślu.

 5. Rebih mówi

  Polski rząd ostatnio jawnie dążył do obalenia władz Białorusi sponsorując lewicowe, anty-białoruskie ugrupowania i używając polskiej mniejszość jako piątej kolumny. Trudno się dziwić, że teraz Łukaszenka nie musi, a nawet nie może wykazywać żadnej uległości wobec polskiego rządu i może liczyć na poparcie Białorusinów dla akcji przeciw Polakom. To nie Morawiecki, który łasi się do każdego zagranicznego ośrodka sponsorującego ruchy wywrotowe w Polsce. Teraz trudno winić Łukaszenkę o to, że rząd PRL BIS prowadzi politykę podporządkowaną obcym dla Polski interesom.

  1. Matka mówi

   Ile kopiejek ci płacą za legitymizowanie prześladowań Polaków?

  2. Cyprian mówi

   Matka, wpadnij na Nowogrodzką, dostaniesz premię, zasłużyłaś !

  3. Matka mówi

   A ty na Plac Czerwony.

  4. Matka mówi

   „A ja zygaju po maskwie ………”

  5. Gisbourne66 mówi

   O jakich ty prześladowaniach mówisz? Jestem szczerze zdziwiony , że Łukaszenko był tak cierpliwy wobec Warszawy. Gdyby podobna sytuacja zaistniała w Polin, a ktoś użyłby mniejszości narodowej ( wróć – używa, ale na razie nie można tknąć palcem, bo mogą być zmiany personalne na najwyższych szczeblach) to sytuacja wyglądałaby o wiele gorzej, a aresztowania byłyby masowe. Co do powodów aresztowania to każdy widzi, że to pretekst.

  6. Matka mówi

   O zamykaniu w więzieniu za bycie Polakiem czy pamięć o polskich żołnierzach. Dziwisz się, że Łukaszenko taki cierpliwy był? Te ruskie trolle coraz bardziej bezczelne się robią… A won za Don.

 6. W K mówi

  PiS nieźle załatwił Polaków na Białorusi.

 7. Hammurabi mówi

  Do wszystkich Was warczących na siebie wzajemnie, do Was plujących jadem i do was wymyślających sobie od – i ty nawet epitetów nie przytoczę, bo sami ich używacie – do Was wszystkich.
  Popatrzcie na mapę Polski z lat dwudziestolecia międzywojennego.
  Cóż widzicie?
  Ponad 1/3 dzisiejszej „Białorusi” prawie po Mińsk, należała do Polski. Podobnie z Ukrainą najżyźniejsze ziemie Europy, aż poza Tarnopol i Równe należały do Polski. O kawałku Litwy z Wilnem nie wspominam.
  To właśnie dlatego zginęło męczeńską śmiercią setki tysięcy Waszych rodaków na kresach.
  To właśnie dlatego, że wciąż istnieją ślady polskości tych ziem: budowle, cmentarze, zapomniane kapliczki, nazwy miejscowości, dzisiejsze nowotwory państwowe prowadzą taką a nie inną „politykę” wobec naszego kraju.
  Tam wciąż żyją ludzie myślący i czujący po polsku i stanowią „zagrożenie” w przypadku zawirowań politycznych.
  Sama Białoruś tak naprawdę „popadła” pod carską Rosję dopiero podczas rozbiorów. Sami sobie sprawdźcie.
  Rusini również swoje wycierpieli.
  To, że mają wielopokoleniowe naleciałości sowieckie nie powinno więc nikogo dziwić. Ich „kierownik kołchozu” jest tego dowodem wraz ze swoją prorosyjskością.

  Ale dlaczego do Wszystkich?
  Bo zachowujecie się dokładnie tak, jak sobie tego życzyli nasi okupanci. Atakujecie się wzajemnie, zamiast połączyć siły, intelekt i umiejętności!
  Zastanówcie się, dlaczego tak jest i bierzcie przykład z… Żydów.
  Zacznijcie w końcu do jasnej cholery bić we wrogów a nie w siebie wzajemnie.
  Dedykuję Wam wszystkim słowa z „Zemsty”:

  „Niechże będzie dziś wesele,
  Równie w sercach, jak i w dziele –
  podając rękę Rejentowi
  Mocium panie, z nami zgoda.
  Rejent przyjmuje rękę z niskim ukłonem.
  WSZYSCY
  Zgoda! zgoda!
  WACŁAW
  wstąpiwszy na środek tak, że Klara po jego prawej podaje rękę Cześnikowi, on zaś ojcu po lewej, i posuwając się na przód sceny
  Tak jest, zgoda,
  A Bóg wtedy rękę poda”…

 8. Jan Kowalski mówi

  Brawo Łukaszenka! Tak trzymać. To nie są Polacy, tylko udają, ale to żydzi. Trzeba przegnać to robactwo, aby normalnie żyć.

  1. Hammurabi mówi

   Jan czy Roch? Nie… Roch Kowalski intelektem jednak cię przewyższał.

 9. Zbigniew mówi

  A ja wzywam komisje Europejska aby od nas wziela ta Komisje Europejska i to jak najszybciej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.