Represje wobec Polaków na Białorusi. Dyrektor szkoły aresztowana za zorganizowanie obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych [WIDEO]

Anna Paniszewa/ fot. Twiiter
17

Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, którym kieruje Anna Paniszewa, zorganizowało 28 lutego 2021 roku obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody zostały zorganizowane w Polskiej Harcerskiej Szkole Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu, której dyrektorem jest Paniszewa. W uroczystości wziął udział konsul RP Jerzy Timofiejuk.

Władze białoruskie uznały to za gloryfikację nazizmu i pochwałę ludobójstwa na Białorusinach. W piątek (12.03.2021) Anna Paniszewa została aresztowana, a prokuratura zarzuca jej „podżegania do nienawiści na tle narodowościowym”. Grozi jej kara od 5 do 12 lat więzienia.

Białoruska milicja zatrzymała też współzałożyciela Forum, Aleksandra Nawodniczego, zarzucając mu „heroizację zbrodniarzy wojennych”. Białoruscy śledczy przeprowadzili przeszukania w siedzibie Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, a nawet w mieszkaniach pracowników Polskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta. Śledczy przejęli sprzęt biurowy, dokumentację organizacji i inne materiały.

Białoruś wydaliła też konsula RP zarzucając mu, że poprzez udział w obchodach „rażąco naruszył normy prawa międzynarodowego, w szczególności – Konwencję wiedeńską o stosunkach konsularnych”. – Gloryfikacja zbrodniarzy wojennych, cyniczne usprawiedliwienie ludobójstwa narodu białoruskiego, rażące łamanie zobowiązań strony polskiej do zapobiegania gloryfikacji nazizmu są dla nas absolutnie nie do przyjęcia – napisano w komunikacie białoruskiego MSZ.

Według białoruskiej dyplomacji „żołnierze wyklęci pod dowództwem Romualda Rajsa” postawili się „na równi z nazistowskimi siepaczami” poprzez „swoje zbrodnie w miejscach zwartego zamieszkania białoruskiej mniejszości narodowej”.

O antypolskiej akcji białoruskich władz, która została też skierowana przeciwko szkołom, mówi Karol Kazimierczak z portalu Kresy.pl oraz Ewa Szakalicka, autorka filmu dokumentalnego o kpt. Romualdzie Rajsie „Burym”.

Jaka jest reakcja polskich władz na te skandaliczne wydarzenia? Jedyną reakcją było wydalenie dyplomatów białoruskich w odpowiedzi na wydalenie konsula, natomiast nie ma żadnego oficjalnego wsparcia dla aresztowanych działaczy polskich. Posłowie Konfederacji wnieśli do Sejmu projekt uchwały potępiającej działania białoruskich władz. Poseł Robert Winnicki poinformował, że klub Lewicy zablokował przyjęcie uchwały.

Źródło informacji: kresy.pl

Zobacz też:

Krwawa Niedziela w Kisielinie. Świadek Danuta Kujawa o ukraińskim ludobójstwie na Polakach. „To jest nie do przebaczenia” [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. szalom mówi

  Pani Dyrektor stoi na straconej pozycji bowiem o Żołnierzach Wyklętych mają identyczne zdanie: Łukaszenka i jego ZOMO, stroiciele nowej demokracji białoruskiej i ich propagandyści z Agniesią Romaszewską na czele

  1. szalom mówi

   PS. Nie poprą też pani Dyrektor i nie staną w Jej obronie zarządzający III-cią żydolewacką okrągłostołową. Wprawdzie o Żołnierzach Wyklętych ….. ale przed stroicielami nowej białoruskiej demokracji na dwóch łapkach, z przymilnym wyrazem buźki i z podwiniętym ogonkiem

 2. Maksymilian mówi

  „Bury” jest kontrowersyjny, na pewno nie można z niego robić bohatera polsko-białoruskiego. Czy Anna Paniszewa nie jest przy okazji na usługach Łukaszenki?… Łukaszenko broni się wszystkimi możliwymi sposobami, żeby pozostać przy władzy i wykorzysta każdą okazję. „Burego” krytykują nawet Polacy. Robić z niego świętego na Białorusi to błąd. Musimy poszanować ich wersje historii, bo większość Białorusinów nie poszła drogą zdziczałych banderowskich Ukraińców i nie zabijała swoich sąsiadów tylko za to, że byli Polakami…

  1. z-k mówi

   „Burego krytykują nawet Polacy” tacy jak Romaszewska, Michnik…… a „poszanować ich wersję historii” to nie znaczy ją przyjmować i nie mieć swojej wersji

  2. anonim mówi

   Coś ci się pomyliło schechter vel michnik i koszerna romaszewska Polakami? No nie obrażaj Narodu Polskiego to przybłędy mówiące po polsku albo pomioty kominternowców.

  3. Boguslaw mówi

   Maxymilian, a na drugie nie jest ci przypadkiem: ” MATKA”!!???

  4. Matka mówi

   Boguś, przyzwoici ludzie nie wybierają sobie bohaterów, którzy palą żywcem kobiety i dzieci w swoich domach. Takich ludzi wielbią najwyżej banderowcy. Od pewnego czasu piszę, że z ciebie to zwykła banderowska bladź – bronisz hajlowania i SS-manów, Żydów byś mordował, a teraz jeszcze dziwisz się, że komuś nie podoba się palenie żywcem kobiet i dzieci. Powiedz: tatuś był rezun, czy mamusia banderówka?

 3. Misiek13 mówi

  Jesli pamiec mnie nie myli,to Morawiecki otworzyl dom w Polsce dla bialoeuskiej opozycj,no to mamy podziekowanie za to,moral z tego taki zeby nie wsadzac palca miedzy drzwi

 4. Marcin Malik mówi

  Ktoś robi wszystko co możliwe aby poróżnić ze sobą Słowian, i doprowadzić do bratniej wojny. Najpierw Ukraińcy, teraz Białorusini. Kto następny? Czesi, słowacy, Litwini? Rosjanie są od zawsze reklamowani jako wciskający czerwony guzik. Nie możemy dać się sprowokować.

 5. LoL mówi

  No i po co sprowadzacie rzesze ukrów i innych obcych etnicznie i mentalnie Polakom, wy śmieci z rządu?
  MAŁO TO POLAKÓW BŁĄKA SIĘ PO TERENACH BYŁEGO zsrr?
  Dać obywatelstwo, ułatwić start, pomóc w integracji. Proste jak j.
  Ale to nie o to chodzi, nieprawdaż?

 6. Rober mówi

  Ale brednie, nie dziwię się jakoś trzeba ukryć miłość konfederacji do Rosji ( czytaj do Żydów z Rosji) i jej przywódcy znanego rusofila Mikke, czas zdać sobie sprawę ze w Polsce niema teraz partii prawicowej prawdziwie polskiej.

 7. W K mówi

  Szkoda tej Polki. To jeden z milionów przykładów na to, jak oddolny wysiłek Polaków jest niweczony przez działania rządu warszawskiego. I tak już od 100 lat.

 8. Boguslaw mówi

  Wszystko to bylo absolutnie do przewidzenia, tak samo, jak kiedys REakcja Putina bylo przerwanie exportu zywnosci z Polski!
  Na co licza ci pierdoleni koczkowaci zdrajcy nierzadu, z bezprawia i niesprawiedliwosci!
  Jak sie niedzwiedzia prowokuje i prowokuje, w jego wlasnym domu, wyprawia takie idiotyzmy, jak kiedys w Kijowie, a teraz z tym, antypolskim alternatywnym rzadzie bialoruskim w Warszawie, NIE WOLNO SIE DZIWIC!
  Ci skurwiele sa teraz, z wlasnej kurewskiej kieszeni, zobowiazani sa do wyratowania tych Panstwa i wyslac do Pana Lukaszenki, OFICJALNE PRZEPROSINY, oraz wypierdolic tych idiotow z tej siedziby alternatywnego, „bialoruskiego rzadu”.
  Przypomnijmy sobie, jakie szkody dla stosunkow z Putinem i Polskiej Gospodarki, kaczynski znowu wyrzadzil!
  Ich celem, poprzez lata, jest wylacznie SZKODZENIE POLSCE, tak, jak przewidzial ich ojciec Rajmund!
  KURWY I ZDRAJCY z kaczkowskim, jebanym zydowskim, RYJEM.
  Oni doprowadzaja Polske konsekwentnie do ruiny i kiedys przekaza JA, ze swoim bezwstydnym usmieszkiem, w bestialskie zydowskie lapy!

  1. anonim mówi

   Najlpesze co moglby zrobic tzw. polski rzad to zamkac facjaty i przestac wtracac sie w wewnetrzne sprawy Bialorusi jako syjonistyczny piesek do ujadania. Tu gra sie toczy o opanowanie Bialorusi przez glabalistow, umieszczenie tam lokalnego balcerowicza do grabiezczej prywatyzacji, w celu skolonizowania kraju na wzor Polski. To Lukaszenka doskonale rozumie i dlatego broni kraju, bedac rownoczesnie pod parasolem Putina. Przeciez szczerze i wyraznie oznajmil, ze drugiego majdanu nie bedzie i nie pozwoli, zeby Bialorus stala sie druga Ukraina, gdzie smrod, brud i ubostwo. Bylem 3 krotnie na Bialorusi, w Brzesciu, Minsku i nawet na prowincji, gdzie moze nie ma cudow, ale ludzie maja zajecie, prace nie ma zuli i nieribow, bo tam sie czego takiego nie toleruje. W miastach czysto, widac porzadek, zadbane budynki, koscioly i to z pracy Bialorusinow, a nie z luchwiarskich pozyczek z mfw i doplat z eurokolchozu. Mozna wiele zarzucac Lukaszence, ale to ze nie sprzedal zadnego panstwowego przedsiebiorstwa to trzeba go podziwiac. Prosty chlop z wioski, ale ma rozum prawdziwego meza stanu. P. S. Jestem calkowicie pewien, ze gdyby Polska miala prawdziwie patriotyczne wladze, dbajace o Polakow, a nie o miedzynarodowych przestepcow grabiezcow, to wladze Bialirusi nie stosowalyby takich metod i szanowalyby nasza racje stanu, kulture i historie. Powazne panstwa nie szanuja lajdakow zdradzajacych wlasny kraj.

  2. Tolek mówi

   Zgoda, aczkolwiek Łukaszenka prowadził prywatyzację, tyle, że firmy państwowe posprzedawal Rosjanom a nie kapitalistom z zachodu. Oto cały jazgot.

  3. anonim mówi

   Krótko mówiąc zakłady wróciły do prawowitego właścieciela, który kiedyś nazywał się ZSRR, a obecnie Rosja.

  4. Boguslaw mówi

   Oni tam graja do jednej bramki, a nie, jak zydostwo, po kryjomu, zdradziecko!
   Oni siebie wzajemnie potrzebuja, i szanuja!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.